"Rīga 2014" dienasgrāmatā šonedēļ ierakstām četrus īpašus notikumus.

Latvijas Nacionālajā teātrī 8. oktobrī ciklā "Šengenas zonas spožums un posts" otrā pirmizrāde - "Spožums un posts". Par tajā iecerēto raidījumā vēsta portugāļu režisore Marsija Lanca: "Pirms sākt darbu pie izrādes, veicu pētījumus par Šengenas zonu, līdz sapratu, ka tā radīta nevis sociāliem, bet gan ekonomiskajiem mērķiem. Jo aiz šķietamās pārvietošanās brīvības slēpjas ekonomiski iemesli. Taču gribēju pievērsties arī ilūzijai par laimi, ko šķietami rada atrašanās demokrātiskā vidē."

Režisore arī atklāj, ka skatītāji šoreiz nevis pasīvi skatīsies, ko viņiem rāda, bet tiks aktīvi iesaistīti izrādes norisēs:

"Ceru, ka tas kaut mazliet mainīs viedokli par to, kas ir Šengenas zona. Mūsu iestudējuma trumpis - spēle ar jēdzieniem "laime" un "posts". Šī būs tāda kā apsolītā zeme, kurā skatītājiem tiek solīta laime, bagātība un visu sapņu īstenojums, tomēr tas nepiepildās. Tad mēs solām otro un trešo reizi - līdz kļūs skaidrs, ka ikreiz, kad domājam - esam laimīgi, izrādās, ka šajā sistēmā tas nav iespējams. Tu vari būt laimīgs kādā citā veidā, bet ne šajā sistēmā, kur ir noteikti likumi, kur jau iepriekš ir skaidrs, kurš uzvarēs un kurš zaudēs, kurš būs bagāts vai nabadzīgs..." 

Viņa arī atklāj, kā veicies, sadarbojoties ar latviešu aktieriem, par grūtībām, kas saistītas ar svešu cilvēku iepazīšanu un kā visi kopā nonākuši pie rezultāta, kas apmierina visus.

Tikām Marsijas Lancas asistente un dramaturģe Žoana Pupu atzīst, ka izrāde būs kā mijiedarbe ar skatītājiem, tālab viņu klātbūtne ir ļoti nozīmīga arī mēģinājumu perioda noslēgumā. Tāpat Žoanna atklāj, ka izrādes literāro pamatu veido gan franču filozofu Deridā un Fuko idejas, gan dažādi teksti par Eiropas vēsturi, internetā gūtā informācija par krīzes vēsturi, fragmenti no portugāļu un latviešu dramaturģijas, filmām, TV šoviem, poltitiķu uzrunām un Latvijas un Portugāles aktualitātes...

Oktobra sestdienās bērnu un jauniešu centri piedāvā ciklu "Rīga: Eiropas krustcelēs". Par 11. oktobrī gaidāmo stāsta projekta koordinatore Santa Vancāne: "Krustceles - tāpēc, ka visi 14 bērnu un jauniešu centri nolēmuši satikties Rīgā, lai ar savām aktivitātem atspoguļotu visas 24 Eiropas valstis. Vienotais moto - par kultūru daudzveidību. Tāpēc katrā centrā būs atspoguļoti dažādu valstu simboli - kultūra, nacionālie ēdieni, dejas soļi un daudz kas cits. Vēlamies pierādīt, ka vienmēr nemaz nav jābrauc ārpus Latvijas, lai iepazītu un apceļotu citas valstis."

Rīgas Vēstures un Kuģniecības muzejā svētdien gaidāma ģimenes diena un tematiskās ekskursijas. Par to plašāk pavēsta muzeja speciāliste Ingrīda Lukašēviča: "Mūsu tradīcija veidot pasākumus bērniem un ģimenēm ir visai ilgnoturīga, jo ik sezonu piedāvajam ģimenes dienas ar interesantām programmām. Šogad ģimenes lutinām ar īpaši aizraujošu piedāvājumu, un katru oktobra svētdienu muzejs aicinās uz īpašiem pasākumiem - izzināt, uzzināt, mācīties, spēlēties. Piemēram, 12. oktobrī būs jāmeklē dzīvnieku atveidi gan muzejā, gan Rīgas Doma krustejā."

10. un 11. oktobrī mūzikas namā "Daile" notiks nepieradinātās mūzikas festivāls "Skaņu mežs". "Šīgada festivālu iezīmēs mēģinājums radīt nemanāmu balansu starp akustisko un elektronisko, intuitīvo un kontrolēto... Programmā būs ļoti daudz improvizētās mūzikas, kas tiks reprezentēta visdažādākajās formās un sastāvos," uzsver viens no programmas veidotājiem Rihards T. Endriksons. Viņš arī detalizēti atklāj festivāla svarīgākās norises un nozīmīgākos viesus.