Tuvojas Rīgas - Eiropas kultūras galvaspilsētas izskaņa, tāpēc šoreiz palūkosimies ne tikai uz priekšu, bet atskatīsimies arī uz vairākiem nozīmīgiem notikumiem decembra sākumā un vidū.

18. decembrī mākslas muzejā "Rīgas Birža" nodibinājums "Rīga 2014" pateicās visiem sadarbības partneriem un atbalstītājiem par veiksmīgi aizvadīto gadu. Līdzās svinīgajām runām tika prezentēta arī 15. gadsimta glezna - Džentiles da Fabriano  "Pazemības Dievmāte", kas apskatāma "Rīgas Biržas" pastāvīgajā ekspozīcijā līdz 25. janvārim. Par tās unikalitāti stāsta LNMM ārzemju mākslas departamenta vadītāja Daiga Upeniece: "Tā ir ļoti skaista dāvana no Itālijas - nevienā no mūsu kolekcijām nav šāda darba, kas pārstāvētu agrīno Renesansi - te jūtamas arī gotikas iezīmes un zināms austrumniecisks elements, kas izpaužas tekstilijās. Katrā ziņā, runa ir par ļoti skaistu glezniecību..."

Tāpat Daiga dalās pārdomās par tām daudzajām iespējām, ko Rīga kā Eiropas kultūras galvaspilsēta sagādājusi mākslas baudītājiem gada garumā. Citstarpā viņa uzsver: "Milzīgs piedzīvojums ir lielais Tutanhamona projekts, kura priekšvēsture mērāma 10 gadu garumā. Tas manā un Latvijas mūžā ir gluži kā akmenī iecirsts..."

5. decembrī, Starptautiskajā brīvprātīgo dienā, Rīgā notika līdz šim vērienīgākā brīvprātīgo godināšana. Sumināto vidū bija arī Jānis Ābols, kuram goda zīmi pasniedza Pasaules koru olimpiādes mākslinieciskais vadītājs Romāns Vanags. Par jaunajiem draugiem, atbildības sajūtu un spēju komunicēt ar cilvēkiem Jānis vēsta arī raidījumā: "Kad no Madonas pārcēlos uz Rīgu un sāku strādāt, sapratu, ka vēlos darīt vēl kaut ko. Izlasīju sludinājumu par brīvprātīgo darbu. Pamēģināju vienreiz kaut ko maziņu, otrreiz un - iepatikās!"

Jāņa "brīvprātības kontā" ir gan pasaules čempionāts kērlingā sievietēm, gan "Rīga 2014" pasākumi, tostarp Pasaules koru olimpiāde.

"Man patīk atrasties cilvēku kompānijā, komunicēt ar viņiem, izpalīdzēt; tāpat daudz ko redzu un uzzinu kultūras jomā. Iemantoti arī jauni draugi - gan "parastie", gan slavenības... Smejos, ka nu gan mani visi pazīst, lai kur vien eju..."

Jānis ir no Madonas puses un jau septiņus gadus strādā "Latvijas Balzamā". Kolēģi jau smejas - kur Jānis lieku dienu ņemot, ka visu paspējot izdarīt...

Bet nodibinājuma "Rīga 2014" mākslinieciskā padome par Gada cilvēku kronējusi savu vadītāju Diānu Čivli, kura intervijā "Klasikai" atklāj savas emocijas un pauž gandarījumu par paveikto.

"Lielajā skrējienā nav laika domāt par sevi un sajūtām... Bet tādos mirkļos, kad tevi kāds sirsnīgi un personīgi uzrunā un pasaka paldies, tajā brīdī emocijas satrūkst... Nezinu, kā gan citādi varētu justies ja ne laimīga, apmierināta un gandarīta. Zinot visu, ko esam gribējuši ielikt šajā programmā un redzot, ka tas arī pārpārēm īstenojies, ko gan vēl varētu vēlēties? Tikai būt laimīgam un izbaudīt to." 

Ko šis gads Diānai Čivlei iemācījis un - vai arī norūdījis? "Nekad neesmu baidījusies no grūtībām: vēl Rīgas domes Kultūras departamentā strādājot, mēģināju ieviest dažādus jaunumus. Tā ka ceļš "Rīga 2014" projektā bija likumsakarīgs. Itin visi kuratori domāja plašāk, katru konkrēto projektu uzlūkojot kultūras dzīves un konkrētās jomas kontekstā."

Pēc saspringta darba noslēdzies Latvijā pirmās 3D filmas "Rīga-2041" uzņemšanas process. Pirmizrāde gaidāma 29. decembrī, bet uz kinoteātru skatuvēm tā būs pieejama no 23. janvāra. Par filmas ideju, zinātniskās fantastikas žanru, radošo komandu un jaunajām tehnoloģijām stāsta projekta vadītāja Astra Zoldnere un viens no režisoriem - Didzis Eglītis.

"Mums patīk spēlēties: ar tehnoloģijām, idejām un skaitļiem," uzsver  Astra, kuras uzdevums bijis koordinēt radošo komandu - režisorus un scenāriju autorus. "Katram no režisoriem bija dota iespēja pafantazēt par to, kas varētu notikt nākotnē. Mūsu izfantazētā virslīnija bija laimes kults, kura kontekstā kompānijas piedāvā dažādas tehnoloģijas, kā cilvēkam kļūt laimīgam..."

Savukārt Didzis Eglītis atklāj detaļas, kas saistītas ar 3D filmēšanas tehnoloģijas niansēm.