Šoreiz dienasgrāmatā dzejnieks un apvienības "Orbīta" pārstāvis, dzejnieks Artūrs Punte stāsta par projekta "Rīgas dzejas karte" noslēgumu, kas 11. decembrī Ģertrūdes ielas teātrī iecerēts kā plašs koncerts trijās daļās. Tajā dzeja kalpos kā līdzeklis daudzveidīgām muzikālām  izpausmēm. Koncertā piedalīsies muzikālās dzejas apvienības no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas un Krievijas.

"Jau kādus divus gadus producējam un kolekcionējam darbus, kuros dzeja mijiedarbojas ar citām mākslām, tostarp mūziku. Noslēgumam gribējās ko spilgtu, skaistu un arī viegli baudāmu," uzsver Artūrs Punte. Viņš arī atklāj, ka it visus koncertā pārstāvētos autorus iepazinis jau iepriekš. "Mūsu minifestivāls ir tikai daļa no autoriem, kurus gribējās uzaicināt. Jo "Orbītas" pastāvēšanas laikā patiesi esam satikuši ļoti daudz līdzīgi domājošus cilvēkus."

Tāpat Artūrs stāsta, ka projektā ietverto tēmu loks būs visai atšķirīgs. "Mums bija priekšstats, kurš ko dara, tāpēc māksliniekus aicinājām ar konkrētām programmām. Tēmas, kā jau dzejai, patiesi būs ļoti atšķirīgas." Artūrs arī neslēpj, ka noslēguma pasākums tiek plānots vismaz sešu stundu garumā...

Par Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremoniju, kas 13. decembrī notiks Latvijas Nacionālajā operā ar tiešraidēm Latvijas Televīzijā un kinoteātrī Splendid Palace vēsta kinokritiķe un Eiropas  Kinoakadēmijas biedre Daira Āboliņa-Ilješāne.

Cik elitāra un cik demokrātisks būs balvas pasniegšanas notikums Latvijā? "Notikumam patiesi ir divas medaļas puses. Pirmkārt, Rīgā iebrauks ap 500 Eiropas kinematogrāfistu, tostarp ļoti nozīmīgi cilvēki - Līva Ulmane, Vims Venderss. Taču demokrātisms izpaudīsies tajā ziņā, ka visas publiskās lekcijas būs pilnīgi par brīvu! Uz tām aicināti visi interesenti. Esmu pārliecināta, ka gan Vima Vendersa lekcija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, gan Līvas Ulmanes lekcija kinoteātrī Splendid Palace būs pārpildītas... Tie, kas sevi uzskata par Eiropas kino pielūdzējiem, šobrīd saka tā: vai patiesi tas notiek ar mums?! Vai tiešām šie cilvēki staigās pa Rīgas ielām?!"

Runājot par Eiropas kinoakadēmijas balvas pasniegšanas ceremoniju, kas 13. decembrī notiks Latvijas Nacionālajā operā un kuru tiešraidē atspoguļos arī Latvijas Televīzija, Daira Āboliņa-Ilješāne uzsver, ka ceremoniju translēs vairāk nekā 30 valstis un tiešā translācija būs skatāma arī kinoteātrī Splendid Palace.

"Stundu pirms ceremonijas LTV ēterā būs tas, par ko vienmēr esam sapņojuši - "sarkanā paklāja" šovs, kurā iepazīstināsim ar cilvēkiem, kas piedalās šajā ceremonijā, tostarp nominantiem; būs ekspresintervijas uz sarkanā paklāja, informatīvi materiāli par tiem, kuri saņems balvas. Lai uzturētu intrigu, mums šie cilvēki vispirms ir jāiepazīst, lai ar laiku, iespējams, iemīlētu arī pašu Eiropas kino."

Visbeidzot, saruna ar basbaritonu Egilu Siliņu par Fēliksa Mendelszona-Bartoldi oratoriju "Elija", ko piedāvās festivāls "Eiropas Ziemassvētki" 13. decembrī Lielajā Ģildē. Nepalaidiet garām; šo koncertu tiešraidē pārraidīs arī "Klasika"!

"Sižeta dramaturģija, muzikālais risinājums un tēlu dramatisms ir tik varens, ka oratorija "Elija" līdzinās operai. Ar īstām kaislībām, kolorītiem raksturiem, dziļu cilvēcību," uzskata dziedātājs.

Elija nav pravietis, kurš raugās no malas, drusku pasprediķo un iedod dažas receptes; viņš ir harismātiska personība, kurš spēj aizraut tautu, taču vielaikus pats ir šaubu pilns. Viņa tēlu spilgtu un spēcīgu dara tieši cilvēcība.

Jā gan, viņš ir stiprs, spēcīgs, mērķtiecīgs. Taču vienlaikus viņš ir tāds pats cilvēks kā mēs, ar savu spēku un vājumu; kuram nav svešas šaubas, kurš pagurst, paklūp, tomēr spēj atkal piecelties," stāsta Egils Siliņš.

Savu pirmo “Eliju” Egils vēl 90. gados dziedājis Bāzelē. Vēlāk – arī citās Vācijas pilsētās, kā arī daudzviet Austrijā un Šveicē. Bet Latvijā kopā ar Egilu Elijas likteni izdzīvojām pirms divpadsmit gadiem, 5. Starptautiskajā Garīgās mūzikas festivālā. Nu pienākusi atkalsatikšanās. "Šobrīd, ar laika distanci, ir vēl jo interesantāk pievērsties šai partitūrai. Arī briedums palīdzēs."

13. decembra iestudējumā pēc vairāku gadu pārtraukuma Egils Siliņš atkal satiksies ar diriģentu Olari Eltsu: "Pēdējo reizi sadarbojāmies, atskaņojot Šūberta dziesmas ar orķestri. Tas bija pirms gadiem sešiem septiņiem."

Šis "Elijas" iestudējums būs Egila Siliņa pirmā satikšanās ar vācu tenoru Andreasu Šāgeru, savukārt ar latviešu solistēm Elīnu Šimkus un Ievu Paršu uz vieniem skatuves dēļiem viņš saticies dažādos koncertprojektos.