Latvijas Jaunā teātra institūts un laikmetīgā teātra programma forte forte no 14. līdz 26. oktobrim Rīgas kinostudijā piedāvā noskatīties Berlīnes kolektīva Rimini Protokoll veidotās interaktīvās izrādes "Situāciju telpas".

Tajās skatītāji varēs sekot līdzi 20 cilvēku dzīvēm. Kādā veidā šie stāsti tiks stāstīti un rādīti, un kas ir to pamatā, raidījumā vēsta Jaunā teātra institūta direktore Gundega Laiviņa: "Rimini Protokoll ir dokumentālā teātra pionieri, un tēma, kas tiks apspēlēta arī šajā izrādē - ieroči un kara industrija - ietilpst viņu interešu lokā. Projekta veidotāji daudz pievēršas tiem globālajiem procesiem, kas tikai šķietami atrodas tālu no mums. Iedziļinoties rūpīgāk, ir skaidrs, ka arī mūsu dzīve ir kara biznesa sastāvdaļa. Šajā izrādē līdzās privātiem stāstiem ir arī stāsti par valstu, politiķu un ekonomikas spēlētāju dubultmorāli attiecībā uz karu."

Vēl viens no Rimini Protokoll trumpjiem - eksperimenti ar teātra formu, jauni veidi, kā sarunāties ar skatītāju.

Arī "Situāciju telpas" būs neparastas - tās vēstīs par 20 konkrētu cilvēku pieredzi, lai gan neviens no viņiem Rīgā neieradīsies. Taču klātbūtnes efekts būšot ļoti liels - caur attēlu, audiomateriālu, skatītāju fizisko pieredzi telpā. Jo neviens te nesēdēs un neskatīties izrādi kā ierasts! Arī skatītāji, kuri vienlaicīgi drīkstēs būt tikai 20, dosies scenogrāfijas iekšpusē un paši izspēlēs stāstus. "Bet nevajag baidīties no šīs pieredzes - vien saģērbties ērti un baudīt," aicina Gundega.

16. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas 1. stāva izstāžu zālē tiks atklāta izstāde "Mana - tava - mūsu Rīga". Projekta mērķis ir izzināt, iepazīt un saprast to krievu, vācu, ebreju, poļu, lietuviešu kopienu, kas Rīgā dzīvoja 1914. gadā, un cik daudznacionāla šodien ir Rīga. Kāda bija dažādo kultūru mijiedarbība toreiz un tagad? Iepazīstot 1914. gada rīdziniekus, labāk sapratīsim šodienas Rīgā dzīvojošos. Stāsta viens no projekta dalībniekiem, Rīgas Stradiņa universitātes profesors Deniss Hanovs: "Izstāde ir kā spogulis, kurā varēsim ielūkoties un sastapt cilvēkus, kas dzīvojuši pirms simt gadiem. Savā ziņā tā būs kā laika tilts.

Ir daudz liecību par to, kā 19. un 20. gadsimta mijā iedzīvotāji mēģināja risināt pilsētas problēmas - bieži vien veiksmīgāk, nekā mēs to darām. Jo Rīga tika uztverta kā kopēja dzīves telpa. Tāpēc bija vērojama solidaritāte: tie, kam bija paveicies labāk, tie, kas bija ekonomiskā elite, neaizmirsa par tiem, kam tobrīd klājās sliktāk.

Rīga bija augoša, dinamiska. Līdzās zirgu pajūgiem ielās izbrauca pirmās automašīnas. Parādījās pirmie telefoni. Te tapa arī dziesmu svētku kultūra. Taču vienlaikus izstāde nezaudēs saikni ar citām pilsētām un reģioniem." 

Savukārt par šīs nedēļas tematiku bērnu un jauniešu centros 18. oktobrī informē projekta koordinatore Santa Vancāne. Viņa atklāj, kādas astoņas valstis šoreiz tiks apceļotas un kādi aizraujoši pasākumi šajos "ceļojumos" gaidāmi. Koncerti, izrādes, sacensības un vēl, un vēl... Būšot pat kārtīgs futbola mačs!

Bet par Eiropas vadošo koru nedēļas jeb TENSO pirmajiem koncertiem - "Dzidrums. Seriāls" 17. oktobrī koncertzālē Palladium un lielkoncertu "Simfonijas un pasakas" 18. oktobrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā vēsta Latvijas Radio kora diriģenti Kaspars Putniņš un Sigvards Kļava.

"Dzidrums. Seriāls" ir Kristapa Pētersona daļēji komponēts un daļēji sakārtots opuss, jo līdzās savai oriģinālmūzikai viņš tajā iekļāvis arī Riharda Vāgnera, Riharda Štrausa un Makša Rēgera citātus. Stāsta Kaspars Putniņš: "Kopumā tas būs teatralizēts opuss, kurā skatuviskā darbība, videoprojekcijas un gaismas būs integrāla sastāvdaļa. Kāpēc seriāls? Tāpēc, ka radošajai komandai radās ideja paspēlēties ar televīzijas seriāla formu. Darba veidotājiem šķita, ka tas ir interesants fenomens, ko derētu papētīt.

Ja pirms gadiem divdesmit ar vārdu "seriāls" mums acociējās "Verdzene Izaura" vai "Vienkārši Marija", šodien seriāli aizņem aizvien lielāku vietu "kustīgo bildīšu" pasaulē, turklāt daudzi no tiem ir augstvērtīgi.

Seriāls ir dzīves fikcija vēl lielākā mērā nekā filmā. Skatoties seriālu, mēs izdzīvojam sintētiski radītu, dzīvei līdzīgu procesu. Tomēr mūsu gadījumā nebūs stāsta, kurš sākas "A" brīdī un beidzas "Z" mirklī; tā drīzāk būs spēle ar dvēseles stāvokļiem un klišejiskām situācijām, kas katrā no mums rezonēs. Un situāciju attiecības katrā skatītājā veidos stāstus."

Bet - kāpēc dzidrums? "Dzidrums - tāpēc, ka Kristaps saka - cilvēka atmiņām piemīt interesanta kvalitāte: svarīgās lietas, kas ar mums notikušas, mēs ne tikai neaizmirstam, bet mums pašiem šķiet, ka tās mūsu atmiņās paliek nemainīgas. Bet tā nav taisnība! Ja paanalizējam notikumus ar laika distanci, tad uz notikušo bieži skatāmies gluži citādi. Bet atmiņu blokiem piemīt īpaša kvalitāte, ko Kristaps sauc par dzidrumu. Proti, ja domājam par tām svarīgajām lietām, mūs pārņem sajūta, ka notikums atrodas retinātā, dzidrā substancē."

Par koncertu "Simfonijas un pasakas" stāsta Sigvards Kļava: "Vēlējāmies Pēterbaznīcas dīvainajā, mistiskajā vidē vienā koncertā parādīt 20. gadsimta koru kanonus un divus jaundarbus - mistiskas pasakas, kuru autori ir komponiste Līga Celma un Ēriks Ešenvalds. Kopā ar kinorežisoru Robertu Rubīnu mēģināsim radīt sevišķi mistisku vides sajūtu. Koncerts tādā veidā arī iegūs speciālu zīmi."

Svētdien, 19. oktobrī, plkst. 17:00 Latvijas Radio 1. studijā notiks džeza mūzikas koncerts, kuru tiešraidē pārraidīs arī "Klasika". Tajā piedalīsies maestro Raimonds Pauls, dziedātāja Kristīne Prauliņa un Latvijas Radio bigbends.

Pirmo reizi studijas koncertam tiks nodrošināta arī video tiešraide, ko džeza mūzikas cienītāji varēs vērot Latvijas Radio 3 "Klasika" mājas lapā www.klasika.lsm.lv. Koncertu varēs apmeklēt arī klātienē, laicīgi piesakoties pa tālruni 67206647 (darbdienās) vai elektroniski pa e-pastu lr3koncerts@latvijasradio.lv līdz 17. oktobrim. Ieeja Radio mājā (Doma laukumā 8) 19. oktobrī no plkst. 16.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu. Koncerta apmeklējums – bez maksas.

Koncerts tiks iekļauts īpašās Eiroradio nedēļas "Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014" ietvaros, un 31. oktobrī plkst. 23:30 pēc Latvijas laika tas tiks piedāvāts Euroradio2see (www.2see.euroradio.org) platformā.  

Eiroradio nedēļa "Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014" risināsies no 27. oktobra līdz 2. novembrim, kad ik vakaru "Klasika" piedāvās Latvijas mākslinieku koncertus. Detalizētu informāciju par Eiroradio nedēļas norisi "Klasika" sniegs drīzumā.