14. septembrī Liepājas Svētās trīsvienības baznīcā koncertciklā "Ērģeļmūzika BACH zīmē" izskanēs otrais jaundarbs no "Triloģijas Latvijas ērģelēm".

"Urbāno fantāziju ar BACH" radījis komponists Jānis Lūsēns (attēlā), kurš atzīst, ka koncertcikla producentes Edītes Alpes aicinājumam radīt ērģeļskaņdarbu atsaucies labprāt, jo ar ērģelēm viņu saista īpašas attiecības: "Jau no 15 gadu vecuma esmu aizrāvies ar ērģeļmūziku - pats savulaik spēlēju visās iespējamās Liepājas baznīcās un studiju laikā vienu gadu mācījos ērģeļspēli pie ērģelnieces Larisas Bulavas."

Arī Johana Sebastiāna Baha mūzika Jānim jau kopš agras jaunības ir īpaši mīļa - muzikālo prioritāšu sarakstā viņš to ierindo pirmajā vietā.

"Vienlaikus šis projekts ir liels izaicinājums atrasties tādu izcilu komponistu sabiedrībā kā Rihards Dubra un Ēriks Ešenvalds, un vienlaikus - arī visai patīkama izraušanās no ierastā. Tāpēc mūzikā atļāvos būt mazliet huligānisks," smaidot stāsta komponists un stāsta, ka jaunajā opusā ļāvis vaļu brīvai fantāzijai un kālab viņu saistījusi tieši urbānā tēma.

Jaundarba atskaņojumam Jānis Lūsēns uz Rīgas Domu īpaši vedīs savu unikālo zvanu spēles kolekciju, kas ir vienīgais šāda veida instruments pasaulē. Tos skandinās Elīna Endzele, bet pie ērģelēm būs Tālivaldis Deksnis. Vēl atskaņojumā piedalīsies  vijolnieks Raimonds Ozols, arfiste Ieva Šablovska, čelliste Ieva Upatniece un ģitārists Matīss Čudars. Taču pats komponists šoreiz atradīsies klausītāju rindās.

Mākslas muzejā "Rīgas birža" saistībā ar izstādi "Nākotnes mākslu meklējot. Voldemārs Matvejs un ārpus Eiropas māksla" notiks pasākumi bērniem un jauniešiem - "Stāstu darbnīca" un "Stunda muzejā: Lielie ģeogrāfiskie atklājumi". Stāsta muzeja izglītības programmu kuratore Kristīne Milere: "Kāpēc izvēlējāmies tieši pasakas motīvu? 20. gadsimta sākumā eksotisko kultūru pasakas bija īsta modes lieta. Tās pārsteidz ar brīnumainiem tēliem, tajās savijas iespējamais un neiespējamais. Iesim cauri arī Matveja atklājumiem."

Festivāla Survival Kit 6 ietvaros 14. septembrī Spīķeros notiks pasākumu programma "Ūdens nākotne". Par to vēsta Spīķeru kvartāla sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Pundure: "Šogad arī Spīķeru kvartāls festivālam Survival Kit piedāvā savu programmu. Ar daudzveidīgo vīziju par ūdens nākotni utopiskajā pilsētā starpniecību centīsimies atbildēt uz jautājumiem, kā mēs tā nākotni varam padarīt gaišāku." Viņa atklāj arī detalizētu programmu, kas gaidāma šajā dienā.

Pasākuma ietvaros notiks arī Sinfonietta Rīga stīgu kvarteta koncerts, par kuru tuvāk informē tā čellists Kārlis Klotiņš: "Šoreiz esam sev izvirzījuši metafizisku virsuzdevumu - ar instrumentu radītajām vibrācijām pozitīvi ietekmēt ūdens struktūru. Tātad pozitīvi uzlādēsim gan ūdeni, gan publiku. Būs reāls eksperiments!"

Ar austriešu horeogrāfa Villija Dornera piedāvājumu turpinās pasākumu cikls "Deja iziet pilsētā". 12. un 13. septembrī esam aicināti uz Sarkandaugavu. Proti, piedaloties Sarkandaugavas mājsaimniecībām, septiņiem latviešu dejotājiem un trīsdesmit laikmetīgās dejas studentiem, Villijs Dorners Sarkandaugavas dzīvokļos, ielās un pagalmos piedāvās vērienīgu Eiropas kultūras galvaspilsētas projektu "Dzīvojamā istaba”.

Dzīvās instalācijas pilsētvidē un fotoizstāde astoņos dzīvokļos Sarkandaugavā notiks piektdien, 12. septembrī, no plkst. 17.00 līdz 21.00 un sestdien, 13. septembrī, no plkst. 11.00 līdz 15.00. Izstādes un instalācijas darbosies četras stundas, un tās varēs apmeklēt jebkurā laikā. Norises vietu kartes varēs saņemt projekta norises laikā informācijas punktā Sarkandaugavas ielā 2.

"Tas brīnišķīgākais, ka tie, kuri piedāvājuši savus dzīvokļus, nav ne mūsu draugi, ne paziņas! Paši sarkandaugavieši mūsu idejām atsaucās ar tādu vieglumu, siltumu un mīļumu," savu prieku neslēpj Latvijas Jaunā teātra institūta projektu vadītāja Laura Stašāne, niansēti atklājot šī aizraujošā projekta norisi. Turklāt visi pasākumi būs bez maksas!