Sešas labas lietas šīs nedēļas "Rīga 2014" dienasgrāmatā!

Šonedēļ kulminē Marka Rotko 111. dzimšanas dienai veltītie pasākumi Rīgā un Daugavpilī, kas aizsākās 15. septembrī ar izstādes "Digitālais un drukātais fenomens" atklāšanu Eiropas Savienības mājā. Bet līdz 27. septembrim Latvijas Nacionālās bibliotēkas mākslas lasītavā varam apskatīt visdažādākās grāmatas par Rotko.

Daugavpils Marka Rotko Mākslas centra vadītāja vietnieks Māris Čačka atzīst, ka izstādes veidotas kā simbolisks tilts, kas caur digitālo un drukāto formātu uzrunās cilvēkus Rīgā, vedinot doties uz Daugavpili, lai Rotko fenomenu izbaudītu plašāk un dziļāk - caur viņa oriģināldarbiem un padziļinātu biogrāfijas analīzi.

Savukārt 23. septembrī LNB Ziedoņa zālē un 25. septembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā notiks starptautiska konference "Abstraktais ekspresionisms: emociju valoda", kurā piedalīsies pasaulē pazīstami mākslas zinātnieki un Rotko iedvesmoti mākslinieki no Parīzes, Ņujorkas, Londonas, Madrides, Sanpaulu un Maskavas.

"Latvijas sabiedrībai un arī Rotko centram liels gandarījums par to, ka konferenci ar savu klātbūtni pagodinās arī Marka Rotko dēls, psiholoģijas doktors Kristofers Rotko, kurš Latvijā ieradīsies kopā ar savu ģimeni un teiks gan uzrunu, gan uzstāsies ar lekciju, kurā sava tēva daiļradi analizēs no psiholoģiskajiem aspektiem," stāsta Māris Čačka, atklājot arī to, kādi pasākumi gaidāmi 25. septembrī, tieši Marka Rotko dzimšanas dienā.

Savukārt jau šodien, 23. septembrī, plkst. 19:00 LNB Ziedoņa zālē notiks britu komponista un gleznotāja Džeremija Klārka mūzikas koncerts. Diriģenta Mārtiņa Ozoliņa vadībā viņa mūziku atskaņos īpaši šim projektam izveidots mūziķu sastāvs.

"Marks Rotko ir viens no Džeremija Klārka lielākajiem iedvesmotājiem: vienlaikus būdams gan pianists un komponists, gan praktizējopšs gleznotājs, Džeremijs savā daiļradē to cenšas aktualizēt, savā mūzikā īpaši atspoguļojot šo it kā dažādo izteiksmes veidu mijiedarbību vai pretnostatījumu," stāsta koncerta producente Asnate Siliņa, atklājot, kādi skaņdarbi skanēs koncertā un cik cieša ir to saistība ar Rotko glezniecību.

Mākslas muzejā "Rīgas birža" 26. septembrī no plkst. 17:30 līdz 19:30 cikla „Telpa, Tērps un Tēls” ietvaros notiks lekcija "Pastāsti par mākslinieka Voldemāra Matveja dzīvi”. Tā būs saruna par ievērojamā latviešu mākslinieka un mākslas teorētiķa Voldemāra Matveja dzīvi, kuru vadīs izstādes kuratore, mākslas zinātniece Irēna Bužinska un Latvijas entomoloģijas biedrības pētnieks Dmitrijs Teļnovs. Par to pārraidē plašāk vēsta muzeja komunikācijas un izglītības darba kuratore, mākslas zinātniece Vita Ozoliņa.

No 25. līdz 28. septembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un Ungurmuižā risināsies projekta Meta Mind zinātniski mākslinieciskā konference, kuras tēma būs "Destrukciju kārtība un haoss kārtībā. Brīvība". Īsumā par to informē projekta vadītāja, profesore Daina Teters (plašāku saruna ar viņu klausieties šodien plkst. 17:30 raidījumā "Pa ceļam ar Klasiku").

"Šogad Meta Mind veltīts haosam un kārtībai. Arī tam, kādā veidā haosā eksistē kārtība un otrādi, un kā šīs divas kategorijas saistītas ar brīvību. Meta Mind būtība un sūtība ir risināt tādas tēmas, kuras teorētiskiem līdzekļiem ir grūti tveramas, kaut arī tās mums šķiet pašsaprotamas," uzsver Daina Teters, atklājot, ka robežas un "nerobežas" starp haosu un kārtību konferences ietvaros tiks atklātas visai daudzpusīgi, tostarp tvertas arī caur māksliniecisku prizmu. 

26. septembrī ar Triloģiju Latvijas ērģelēm noslēgsies koncertu cikls "Ērģeļmūzika BACH zīmē" un Rīgas Domā dzirdēsim arī triloģijas 3. daļu – Ērika Ešenvalda veltījumu Rīgai "Okeāna balss". Pats komponists Rīgā ieradīsies otrdienas pēcpusdienā, bet dienasgrāmatas veidotāja Ieva Zeidmane vēlā pirmdienas vakarā ceļā no lidostas izvaicājusi jaundarba solisti ērģelnieci Ivetu Apkalnu.

"Par rezultātu esmu ļoti gandarīta! Pirmkārt, kompozīcija man bija patīkams pārsteigums, jo neradījām to kopā, kā tas visbiežāk notiek jaundarba tapšanas procesā: ar Ēriku sazinājāmies vien elektroniski. Otrkārt, neskatoties uz to, ka Ēriks līdz šim ērģelēm radījis tikai vienu solo darbu, iespaids par "Okeāna balsi" ir pārsteidzoši labs: ērģelēm tas rakstīts kā pa sviestu smērējot - proti, darbs ir fiziski patīkams, interpretam labvēlīgs, ērti spēlējams."

Tiesa gan, Iveta neslēpj: iestudējuma gaitā komponists piedāvājis veselas divas darba redakcijas, kālab nācies šo un to pārmācīties. Tāpat ērģelniece stāsta, kas Ērika jaundarba skaņurakstam kopīgs ar Johana Sebastiāna Baha mūziku. 

26. septembrī jaunajā koncertzālē "Rīga" uz vienas skatuves tiksies Normunda Šnē diriģētais kamerorķestris Sinfonietta Rīga un viesi no Berlīnes - Andromeda Mega Express Orchestra. Vēl pirms pirmā mēģinājuma Ieva Zeidmane izvaicājusi Normundu Šnē un AMO vadītāju Danielu Glacelu.

"Lai gan šajā mūzikā var atrast atsauces uz daudziem mūzikas stiliem, ieskaitot hiphopu un klubu mūziku, lielās līnijās to var palikt zem vienas lielas džeza cepures. Rezultāts ir dzirkstīgs, priecīgs, lidojošs. Labā nozīmē - traks, lai gan uz skatuves, protams, neārdīsimies... Taču Sinfonietta Rīga mūziķiem tas būs pirmais pārbaudījums un pirmā šāda veida pieredze, jo džezu nudien vēl neesam spēlējuši," uzsver Normunds Šnē.

Savukārt AMO līderis Daniels Glacels stāsta: "Mūsu orķestrī apvienojušies mūziķi ar ļoti dažādu muzikālo pieredzi: daži labi izglītojušies klasikā vai baroka mūzikā, vēl citi labi pieprot džezu un improvizāciju, bet vēl citi lieliski pārzina roku. Tāpēc visi kopā spēlējam tādu mūziku, kurā katrs var parādīt savas stiprās puses. Tas ir liels izaicinājums un labi raksturo mūsu orķestri." 

Visbeidzot, no 29. septembra līdz 5. oktobrim notiks Latvijas Kultūras akadēmijas festivāls "Patriarha rudens 2014". Par to plašāk raidījumā stāsta tā mākslinieciskais vadītājs, profesors Jānis Siliņš.

"Sākotnēji festivāls tika iecerēts kā jauno režisoru parāde: veiksmīgākajiem dalībniekiem tika uzticēts veidot izrādi kādā no Latvijas teātriem. Šobrīd pasākums izvērties par skatuves mākslas festivālu, kurā nākuši klāt gan topošie kinoļaudis - operatori un režisori, gan laikmetīgā deja, dramaturgi, kultūras menedžments. Līdz ar to festivāls uzskatāms par plašāku radošu izpausmi."