Latvijas Nacionālajā teātrī, turpinot izrāžu sēriju "Šengenas zonas spožums un posts", 22. oktobrī gaidāma nākamā pirmizrāde - "Eiro Vīzija".

... Latvija ir uzvarējusi Eirovīzijā, un nu tai jārīko jaunais konkurss. Turklāt šoreiz jāsniedz ne tikai muzikālais priekšnesums, bet jāreprezentē arī kāds sasāpējis politiskais jautājums.

"Izrādes idejai ir divi līmeņi - bezjēdzīgais Eirovīzijas konkurss, kuru visi zina un kurā ik gadu Eiropas valstis piedalās ar dziesmām, izvēloties uzvarētāju, bet otrs aspekts ir vīzija jeb mūsu ideja par Eiropu šodien. Arī skatītāji tiks iesaistīti - būs iespēja balsot par dziesmām, izvēloties uzvarētāju, turklāt, to darot, aicināsim padomāt, par kuru valsti balsot un kura būtu pelnījusi kļūt Eiropas simbols - agresīvā Krievija, trakā Šveice vai romantiskā Grieķija. Kā jūs balsotu, ja dzīvotu Belģijā? Un kā - ja dzīvotu Vācijā? Šis aspekts šķiet interesants," stāsta režisors Vids Bareikis no Lietuvas.

Viņš arī uzsver: "Galvenais - lai skatītāji būtu gatavi atvērtam teātrim un palīdzētu radīt Eiro vīziju. Jo uz teātri taču cilvēki nenāk tikai sēdēt. Te ir iespēja satikties ar īstiem cilvēkiem un aktīvi komunicēt."

No 27. oktobra līdz 2. novembrim programma "Klasika" Eiroradio dalībvalstīm piedāvās Eiroradio īpašo nedēļu, prezentējot Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu. Par muzikālo daudzveidību stāsta Latvijas Radio Eiroradio projektu koordinatore Zane Prēdele.

"Liela intriga Latvijas publikai būs Pētera Vaska Čellkoncerta pirmatskaņojums Latvijā. Taču pieņemu, ka šajā nedēļā daudzi dosies uz koncertiem klātienē - arī tā būs sajūta, ka Eiroradio nedēļa notiek."

Tāpat Zane pauž gandarījumu par Džuzepes Verdi operas "Rigoleto" jauniestudējuma ietvērumu Eiroradio nedēļā, kā arī latviešu tautas mūzikas koncerta tiešraidi no Latvijas Radio 1. studijas Eiroradio nedēļas noslēgumā 2. novembrī.

Plašāku informāciju par Eiroradio nedēļu "Klasikā" skatīt šeit!

22. oktobrī ar Gala koncertu "Vox. Senie garīgie dziedājumi pasaules pirmatskaņojumos" Rīgas Domā izskanēs Tenso dienas. Līdz ar diriģenta Sigvarda Kļavas vadīto Latvijas Radio kori, kamerorķestri Sinfonietta Rīga un diviem priesteriem muzicēs arī viesi no Marseļas - vokālais ansamblis Musicatraize.

Ar tā vadītāju Rolandu Erabedjanu tiekamies sarunā: "Francijā un arī citviet pasaulē cilvēki uzskata, ka ansamblis nevar vienlīdz labi atskaņot baroku un laikmetīgās kompozīcijas. Tomēr es pats domāju, ka var gan!" Viņš arī stāsta, kādas kompozīcijas iekļautas Rīgas koncertā.

Pirmatskaņojumu vidū būs arī katalāņu komponista Bernata Vivankosa jaundarbs O virgo splendens. "Dažās manās kompozīcijās senajai mūzikai ir nozīmīga loma, taču harmoniju ziņā īpaši svarīga ir modalitāte - to man patīk apvienot ar jaunajām tehnikām - piemēram, spektrālismu. Manā daiļradē šīs muzikālās pasaule savijas, lai radītu jaunus darbus. Tas man šobrīd šķiet intersanti," stāsta komponists. Tāpat viņš detalizēti atklāj sava jaundarba rakstības principus un vēstījuma mērķi.