Šonedēļ "Piejūras klimata" uzmanības centrā - ļoti savdabīga filma, kura pavisam nesen saņēma Lielo Kristapu gan kā labākā īsmetrāžas dokumentālā filma, gan arī par labāko skaņu celiņu.

Fragmentus no šī skaņu celiņa klausāmies arī pārraides gaitā – gan tādēļ, ka radio formātā filmu paskatīties mēs, protams, nevaram, gan arī tādēļ, ka filmas ļoti oriģinālās un drosmīgās formas dēļ fragmentus no tās paskatīties nemaz īsti nav iespējams – 35 minūtes garā dokumentālā filma ir jāskatās vienā elpā vilcienā, jo tā ir uzņemta vienā nepārtrauktā kadrā.

Jau nojautāt, ka runa šoreiz būs par režisora Andreja Verhoustinska filmu “Lidija”. Filmas varone – leģendārā un apbrīnas vērtā Lidija Doroņina-Lasmane, un visas 35 filmas minūtes mēs klausāmies viņas dzīves stāstā un sekojam līdzi emociju maiņām viņas sejas vaibstos. Vienā nepārtrauktā kadrā.

Lidijas kundze iebilst, ja viņu sauc par varoni vai disidenti, bet nenoliedzams ir fakts, ka pretpadomju darbības dēļ viņa 3 reizes savā mūžā ir arestēta, pabijusi gan čekā, gan cietumos, gan padomju nometnēs...

Lidijas Doroņinas-Lasmanes skaudrais dzīvesstāsts, caur kuru precīzi var izstāstīt arī mūsu valsts vēsturi, komplektā ar viņas gaišo, atvērto un pašcieņas pilno personību uzrunā daudzus – viņa ir gan filmēta, gan intervēta.

Raidījumā  visupirms saruna ar režisoru Andreju Verhoustinski, kurš citstarp nevairās atzīt: "Es jau sen gribēju izveidot filmu par Lidiju Lasmani-Doroņinu, visu laiku nevarēju sadūšoties. Un tad man radās šī doma, kas bija un ir riskanta, jo – kā tas būs, nevarēja zināt neviens. Arī Lidijai tas bija liels pārsteigums. Neviens mēs nezinājām, kā tas būs."

Un tad - saruna ar pašu Lidiju, kura gan pati saka, ka visu par filmu jau pateikusi. Bet vienā vārdā – viņa atkal ir ļoti priecīga!