Pirms astoņdesmit gadiem Atlantā tika svinēta pirmizrāde filmai, kas joprojām ieņem ļoti nozīmīgu vietu kino vēsturē.

"Vējiem līdzi", teju četras stundas garais pilsoņu kara eposs uz Amerikas Dienvidu sabiedrības fona, saņēma astoņas "Oskara" balvas, no tām viena pirmoreiz Amerikas kinoakadēmijas vēsturē tika pasniegta afroamerikāņu aktrisei, kas tolaik pat nedrīkstēja oficiāli ierasties uz ceremoniju. Toties starp pirmizrādes viesiem esot pamanījies nokļūt tolaik vēl desmitgadīgais korists Martins Luters Kings.

Klārks Geibls un Vivjena Lī Reta Batlera un Skārletas O’Hāras lomās joprojām minami kā viens no spilgtākajiem un sprādzienbīstamākajiem ekrāna duetiem, savukārt Skārletas frāze “Par to es domāšu rīt” bieži tiek citēta, pat nezinot tās izcelsmi.

Par tiesībām romānu ekranizēt producents Deivids O. Selzniks samaksāja Margarētai Mičelai 50 tūkstošus dolāru, gala rezultātā filmas budžets sasniedza četrus miljonus, kas bija tam laikam ļoti iespaidīga summa, ikonisko epizodi ar degošo Atlantu filmēja ar 27 kamerām, no kurām 7 bija vienīgās tolaik pieejamās Technicolor. Tika pieaicināts leģendārais kostīmu mākslinieks Volters Plankets, un tapa 2500 kostīmi sieviešu personāžiem vien.

Pirms pirmizrādes Atlantā gar ielu malām, kas veda uz kinoteātri, vairāk nekā 200 000 cilvēku bija sapulcējušies, gaidot ierodamies viesus limuzīnos. Šī statistika tikai nedaudz spēj ieskicēt to apmēru un iespaidu, kāds piemita “Vējiem līdzi”.

Raidījuma gaitā dzirdēsiet fragmentus no Amerikas kinoakadēmijas balvai nominētā filmas skaņu celiņa - tā autors ir Makss Šteiners.

Savukārt studijā viesojas kino kritiķe Zane Dzene, kuras plašās zināšanas par filmas tapšanas niansēm un kaislībām uzņemšanas laukumā ļauj iegūt pilnasinīgāku iespaidu par vērienīgāko 1939. gada notikumu kino. Trāpīgs komentārs arī no kinokritiķes Ditas Rietumas.

Vairāk šeit!