Gatavojoties Latvijas simtgades svētkiem, muzikālā apvienība Teksasys Latgalīši ("Teksasas Latgalieši") un mūziķe Aija Nagle-Īzāka ASV ierakstījuši albumu Dvieselis steigys ("Dvēseles stīgas").

Tajā apkopotas labi zināmas latgaliešu un latviešu melodijas jaunā muzikālā interpretācijā. Sagaidot Latvijas simtgadi, albums šonedēļ un nākamnedēļ tiks prezentēts tautiešiem Rēzeknē, Daugavpilī un Rīgā.

Lai uzzinātu ko plašāk par šo aizraujošo projektu, ar Aiju Nagli-Īzāku tiekamies "Klasikas" studijā. Dzimusi Kārsavā, mācījusies Dārziņskolā un absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, pēcāk viņa aizprecējusies uz Ameriku, kur dzīvo jau 25 gadus.

***

Ideja par šāda albuma veidošanu radās Amerikas latgaliešiem Teksasas štatā – mūziķei, vijolniecei Aijai Naglei-Īzākai un Latvjas Republikas Goda konsulam Pēterim Aloizam Ragaušam. Apvienojot profesionālu mūziķu komandu, tika radīta apvienība Teksasys Latgalīši, kas kopīgiem spēkiem īstenoja Aijas un Pētera Aloiza sen loloto sapni par īpašu mūzikas izlasi, kurā jaunā interpretācijā pasniegtas tautā tik iemīļotas latgaliešu un latviešu dziesmas. Viņu mērķis bija parādīt tautiešiem Latvijā un ASV, cik daudzveidīga ir mūsu tautas mūzika un cik dažādi interpretējamas pazīstamas melodijas.

Albumā Dvieselis steigys klausāmas gan tautasdziesmas, gan pazīstamu Latgales mūziķu – Kristapa Rasima, Jura Ostrovska, Artūra Uškāna, Arņa Slobožaņina, Guntras Kuzminas-Juknas, kā arī citu izpildītāju un autoru dziesmas jaunā aranžijā.

Albuma Dvieselis steigys ieceres autors un mecenāts Pēteris Aloizs Ragaušs dzimis latgaliešu ģimenē ASV. Viņš ir uzņēmējs un Latvijas Republikas Goda konsuls Teksasā. Plašākai publikai Latvijā Pēteris Aloizs Ragaušs kļuva pazīstams pateicoties režisora Jāņa Ozoliņa-Ozola filmai "Likteņzeme", kurā atspoguļots latgaliešu rakstnieka un sabiedriskā darbinieka Andrīva Jūrdža dzimtas stāsts un viņa pēcteču Pētera Aloiza un Helēnas Ragaušu pirmā tikšanās ar tuviniekiem, kuri Otrā pasaules kara laikā nokļuva Sibīrijā.

***

Albuma Dvieselis steigys ieskandināšanas koncertos stīgu kvartetā kopā ar JVLMA studentēm un koklētāju Guntu Ločmeli, bet citviet kopā ar latgaliešu mūziķiem vai kā viesmāksliniece Aija Nagle-Īzāka piedalīsies piecos koncertos:

16.XI pl.19 Rēzeknes Kultūras namā
17.XI pl.18 Viļakas Kultūras namā
18.XI pl.15 Kārsavas Kultūras namā
19.XI pl.20 Daugavpilī, viesnīcas Latgola restorānā Plaza
20.XI pl.19 "Kino mājā" Rīgā, Mēness ielā 4