26. aprīlī savu pirmo solokoncertu pie Rīgas Doma ērģelēm spēlēs Oskars Kalniņš,  ērģelnieks ceturtajā paaudzē, kurš ērģeļspēli apgūst pie Edītes Alpes Jūrmalas Mūzikas vidusskolā un čella spēli Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. 

Oskars guvis panākumus vairākos starptautiskos ērģeļspēles konkursos, par ko saņēmis Jūrmalas Gada balvu kultūrā nominācijā par izciliem sasniegumiem Latvijas un starptautiskajos konkursos jau 2022. gadā. Viņš ir ieguvis 1. vietu 23. starptautiskajā akadēmiskās mūzikas konkursā "Jūrmala 2022" ērģeļspēlē, bijis 5. Starptautiskā jauno ērģelnieku konkursa Maskavā finālists un speciālbalvas ieguvējs par labāko obligātā skaņdarba interpretāciju, ieguvis 2. vietu X Starptautiskā instrumentālās mūzikas konkursā Somijā 2022. gadā, un 2023. gada rudenī kļuva par M. K. Čurļoņa konkursa Viļņā finālistu un skatītāju simpātijas balvas ieguvēju.

Koncertā skanēs J. S. Baha, P. Ebena, Alfrēda Kalniņa un M. Rēgera opusi, kā arī Oskara improvizācijas koncerta noslēgumā

Oskars Kalniņš. Ērģeles ir kā tāds monolīts, viens liels veselums, un man liekas, ka,

klausoties ērģeļmūziku, cilvēka prāts un domas attīrās, cilvēks jūtas pacilāts, viņš atjaunojas garīgi.

Protams, ērģeļrepertuārā ir tik daudz dažādības - baroks, romantika, arī laikmetīgā mūzika, kas skanēs šajā koncertā. Ieklausoties ērģeļmūzikā, cilvēks var atrast atbildes uz svarīgiem jautājumiem un pamatīgi pārdomāt dzīvi.

Cik man zināms, ērģeles nav Jūsu pamatinstruments?

Ir, es mācos Jūrmalas Mūzikas vidusskolas 12. klasē pie skolotājas Edītes Alpes-Deksnes. Jāsaka liels paldies šai skolai, kas mani vienmēr atbalsta un virza manu vārdu uz priekšu, ar mani lepojas un priecājas.

Arī tālāk Jūsu ceļš pamatā būs ērģelnieka ceļš?

Viss atkarīgs no cilvēka paša. Es par plāniem nerunāju, koncentrējos uz šodienu, tagadni, šodienas koncertu. Tāpēc aicinu ikvienu, kas varbūt nekad nav dzirdējis ērģeles, pamēģināt un ieklausīties.

Rīgas Doma intruments ir slavens visā pasaulē ar savu izcilību, tas ir kvalitatīvs un skan tiešām skaists. Aicinu ikvienu uz šo koncertu atnākt.

Viena no Jūsu radošajām šķautnēm ir arī mūzikas komponēšana. Kāpēc  komponējat? Kas tajā šķiet svarīgs vai būtisks?

Man šķiet, ikvienam māksliniekam ir jābūt savam sakāmajam. Ja nav, ko teikt, tad uz skatuves nav ko kāpt. Man ir, ko teikt. Es esmu jauns, no jaunās paaudzes, es daudz ko redzu, man ir savs sakāmais un savs redzējums. Koncerts Rīgas Domā man ir liels notikums, jo tas būs mans pirmais solokoncerts. Es pavadīju daudz laika, staigājot ap Rīgas Domu un apbrīnojot arhitektūru, skaistās vitrāžas un ērģeļu prospektu, kas arī ir ļoti skaists. Tas, protams, iedvesmo radīt mūziku. Tas, man šķiet, ir vienkāršs jautājums (smejas).

Pie Rīgas Doma ērģelēm jūtos kā lielā kuģī - protams, daudzās pogas un tūkstoš stabules, kas ir man aiz muguras. Arī atskaņojot mūziku, sevišķi Bahu, pieredze un personīgās sajūtas ir kā virzoties ar lielu kuģi pāri mūzikas viļņiem.