Latvijas Kultūras akadēmijas rīkotajā festivālā "Patriarha rudens 2018" visaizņemtākie bijuši LKA 4. kursa studenti – leļļu teātra kurss, kas publiku pārsteiguši ar veselām septiņām izrādēm. Daži no viņiem izpelnījušies arī lielās balvas: labākās aktrises tituls ticis Unai Eglītei, bet par labāko aktieri kļuvis Rihards Zeleznevs.

Kā iespējams visu repertuāru atcerēties no galvas? "Tas ir traks, pat ārprātīgs process, pēc kura ir milzīgs gandarījums,” saka Rihards Zeleznevs.

"Taču jau pirmajā kursā mūsu pasniedzējs Mihails Gruzdovs teica – ķermenis atceras. Un tā arī ir," saka jaunā aktrise Elizabete Skrastiņa.

Lielu daļu darbu topošie aktieri izveidojuši vasaras sākumā, tāpēc rudenī daudz ko nācies atjaunot. Mēģinājumu laikus likuši grafikā un strādājuši teju cauru nakti. 

Vaicāti, vai savos kursabiedros laika gaitā pamanījuši izmaiņas un augšanas procesu, studenti atbild piekrītoši. "Ļoti esam mainījušies – kā kurss un kolēģi saprotamies no pusvārda,” saka Elizabete Skrastiņa. "Varbūt neesam tie labākie sarunbiedri, jo esam ļoti emocionāli un uz nažiem, bet, kad runa par darbu, esam spējīgi sastrādāties.”

Kā gan iespējams caur lellēm nodot vēstījumu, ja skaņa gan ir, taču runātā vārda nav?

"Pats galvenais jau ir stāsts, ko vēlamies izstāstīt, un tur nav vajadzīga balss,” teic Una.

"Ar lelli var izdarīt ļoti daudz, radot asociāciju jūru. Tas ir leļļu un objektu ārkārtīgais pluss. Priekšmets iedod impulsu, kas aizved ceļojumā.”

"Ar piena paku var likt cilvēkam raudāt," saka Agris Kapriņickis.

"Bet visam apakšā, protams, ir liels darbs,” rezumē Una.

Un vēl. Lelles veidojuši paši aktieri, kuri saka milzu paldies Latvijas leļļu meistariem: "Ja nebūtu viņu, tad tās kopā neturētos…”

Visbeidzot, tas ir mīts, ka leļļu teātrtis domāts tikai mazuļiem. Šobrīd Latvijas Leļļu teātrī apskatāmas divas izrādes pieaugušajiem – "Romeo un Džuljeta", kā arī "Zelta zirgs". Arī izrāde "Izzūdošā nākotne", kas tika slavēta festivālā, vairāk ir pieaugušajiem – tā veidota kā trīs atsevišķi stāsti, trīs versijas par pasauli pēc apokalipses un dažādām krīzēm.