Katrai jaukai lietai ir savs sākums, sava kulminācija un arī noslēgums... Skaistu punktu raidījuma "Pagrabs" pastāvēšanas vēsturei liek talantīgās latviešu dziedātājas un improvizatores Elīnas Silovas un viņas domubiedru - saksofonista Kārļa Auziņa, basista Toma Poiša un bundzinieka Ivara Arutjunjana - muzicēšana.

Gustavs Māziņš viktorīnā piedāvā ieskatīties raidījuma pagātnē un atminēt dažus āķīgus un interesantus jautājumus par piedzīvoto kopš 2018. gada septembra.

Raidījuma "Pagrabs" arhīvs pieejams gan šeit, mūsu mājaslapā, gan Latvijas Radio Youtube kontā, bet atsevišķus mūziķu uzstāšanās ierakstus var atrast šeit.

Latviešu dziedātāja, improvizatore un dziedātāja Elīna Silova ieguvusi bakalaura grādu džeza mūzikā Amsterdamas Konservatorijā Nīderlandē un maģistra grādu Ritmiskās mūzikas konservatorijā Dānijā. Aizraušanās ar improvizēto mūziku un dažādi balss izmantošanas veidi ir attīstījuši viņas personīgo skatījumu uz izpildījumu un aizveduši pie darbošanās dažādos projektos Eiropā popmūzikā, folkmūzikā, indie, džeza, un improvizētajā mūzikā.

Elīna līdzdarbojusies dažādos vietējos un starptautiskos. Kopš 2012. gada - grupas How Town dalībniece, ar kuru kopā izdoti četri albumi. Aktīvi koncertējusi Eiropā, 2015. gadā saņēmusi Young Music prize Theatre Aan Zee festivālā Beļģijā, kā arī Grand Prix Keep an Eye The Records 2017 balvu Nīderlandē. How Town uzstājušies tādos festivālos un koncertvietās kā Match&Fuse (Lielbritānija), Jazz International Rotterdam (Nīderlande), Bimhuis (Nīderlande), Porgy&Bess (Austrija) un citos.

2019. gada vasarā Elīna Silova izdevusi pašas producēto debijas albumu "Rezonanse", kuru ieskandināja diska prezentācijas koncertos Liepājā un Rīgā kopā ar starptautisku mūziķu sastāvu (Matīss Čudars (Latvija), Lennart Heyndels (Beļģija) un Ole Mofjell (Norvēģija)).

***

"Pagraba" vēsture īsumā

Raidījumu "Pagrabs" aizsākām 2018. gada 10. septembrī, vēlēdamies klātienē satikties ar dažādu mākslas jomu jaunajiem profesionāļiem un aicinot arī dzīvajā muzicēt dažādus neakadēmisko žanru mūziķus un apvienības, zināmus un arī vēl pavisam jaunus mūziķus.

Pirmajā raidījumā muzicēja divi sastāvi: tolaik vēl Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas 2. kursa džeza mūzikas studenti jeb Joseph Willows Combo un labi pazīstamā grupa Very Cool People. Līdzās sarunām par mūziku bija stāsti par laikmetīgo deju un Starptautisko laikmetīgās mākslas biennāli (RIBOCA).

Raidījumā "Pagrabs" aizvadījām lielisku sadarbību ar Latvijas Mākslas akadēmijas, Latvijas Kultūras akadēmijas un Latvijas Mūzikas akadēmijas studentiem. Esam sekojuši līdzi pārmaiņām, karnevāliem un izstādēm Mākslas akadēmijā, esam ieskatījušos intriģējošos kinodarbos, gaidījuši "Patriarha rudens" jaunumus un Kultūras akadēmijas studentu sniegumā redzējuši pat leļļu teātra izrādi, kas spēj saraudināt piena paku, esam pievērsušies aktiermākslai Liepājas universitātē un vienmēr klātesoša bijusi arī Mūzikas akadēmijas elpa, ieklausoties vēl studentu (arī topošo studentu) vai absolventu radītajā mūzikā, sekojot līdzi starptautiskiem panākumiem, gatavojoties festivālam, kurš pēc tam pandēmijas dēļ tika atcelts...

Pandēmijas ierobežojumi, protams, ietekmējuši arī "Pagraba" norisi, jo distancēšanos vairs nevarējām nodrošināt Latvijas Radio Multimediju studijā ar romantisko ķieģeļu sienu un koši sarkanajiem galdiem, kurā raidījumu aizsākām. Jau kādu laiku raidījums "Pagrabs" tiek raidīts no Latvijas Radio 1. studijas un galvenais uzsvars ir satikšanās ar neakadēmisko žanru mūziķiem, ar kuriem kopā piedzīvoti pirmatskaņojumi, brīniškīga satikšanās un jaunu albumu iepazīšana.

"Pagrabā" šo gadu laikā muzicējuši:

Very Cool People
Joseph Willow’s Combo

Grupa "Lupa"
Grupa "Vēstnieks"
Aigars Raumanis
Rick Feds jeb Rihards Fedotovs
"Kalnejas" (Marija Broča un Toms Valmiers)
Deniss Pashkevich Funk Therapy Collective
Marta SmiLga jeb Līga Smirnova
Santas Šilleres džeza kvintets
Kristīne Balanas
Grupa Insomnia
Grupa "Bur mani"
Edgars Mākens
"Jāņa Ruņģa Klātbūtne"
Sniedze Prauliņa
"Nepāriet"
Jauniešu koris "Kamēr..."
Kārlis Auziņš
Projekts "Klausies. Слушай. Listen."
Grupa "Ezeri"
Elizabete Balčus
Tree of Dawn
Pāvels Vasiļkovs
JVLMA etnodžeza kombo
Reinis Jaunais
Oskars Jansons
Kirils Ēcis un grupa "Alejas"
Miķelis Dzenuška
Rūdolfs P. Rubenis
Dream Teller
Mārcis Auziņš
The Coco’nuts
Andris Buiķis
Asnate, Aurēlija un Aīda Rancānes
Kristapa Vanadziņa trio
Rahu The Fool
Evija Vēbere un Toms Mikāls
Marks Viļenskis un The Old World Blues
Elīna Silova un Kārlis Auziņš
Toms Poišs un Ivars Arutjunjans