Jaunās sezonas pirmajā raidījumā tiekamies ar nebēdnīgo folka, blūza un džeza grupu Rahu the Fool - ielūkojamies 20. gadsimta pirmās puses muzikālajā ēdienkartē un ļaujamies līksmam deju vakaram. Iespējams, mazliet nopietnāki būs Latvijas Kultūras akadēmijas skatuves un audiovizuālās mākslas festivāla "Patriarha rudens" pārstāvji – jauni vārdi, plaša programma un viktorīna, kurā iesaistīties aicinām ikvienu klausītāju!

"Pagraba" ierasto viktorīnu gatavo Gustavs Māziņš kopā ar "Patriarha rudens" pārstāvjiem, režisoru Klāvu Kristapu Košinu, horeogrāfu Vladimiru Goršantovu un vienu no organizatorēm Lauru Ozolu, meklējot skaidrojumus spēles pareizajām atbildēm un uzzinot arī to, kas aktuāls šī gada festivālam.

 

***

Rahu The Fool ir muzikāla apvienība, kuru iedvesmojusi vectēvu stāsti par mīlestību un karu, stāsti par mūsu zemes jūrām un pļavām, kā arī par citām, sen aizmirstām lietām, piemēram, dzīvi senākos laikos. Muzikālajā ziņā grupa nemēģina pieturēties pie kāda konkrēta žanra klišejām, bet, ja jautāsiet, ko viņi spēlē, tad atbilde varētu būt, ka tā ir folkmūzika ar uzplaiksnījumiem no dažādiem žanriem - džeza, hiphopa, avangarda, blūgrāsa (country folk) un pasaules mūzikas. Grupā spēlē Benijs Goldsmits, Evita Bambāne, Jāzeps Podnieks, Lauma Bērza un Pēteris Narubins.


Festivāls "Patriarha rudens" notiek kopš 2010. gada, un tā mērķis ir vienā nedēļas izrāžu maratonā parādīt Latvijas Kultūras akadēmijas radošo studentu darbus (laikmetīgās dejas horeogrāfi, aktieri, režisori, dramaturgi, kino studenti), kas tiek veidoti sadarbībā ar teorētisko studiju (lugu tulkojumi, recenzijas par izrādēm, avīze u.c.) un menedžmenta studentiem. Galvenais – sadarbība gan akadēmijas dažādo apakšprogrammu studējošo starpā, gan ar citām augstskolām.

Festivālam tiek piesaistīti nozaru profesionāļi un speciālisti, eksperti vērtē radošos darbus, kā arī sniedz savus komentārus diskusijās, lai studentiem būtu iespēja ne tikai parādīt savus darbus, bet arī mācīties, uzklausīt ieteikumus, kritiskas piezīmes vai dzirdēt uzslavas.

No 30. septembra līdz 9. oktobrim norisināsies divpadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls "Patriarha rudens", kas skatītājiem šajā reizē piedāvās krāšņāko LKA 2021. gada absolventu diplomdarbu izrāžu izlasi un godinās režisoru Oļģertu Kroderu simtajā jubilejā. Šajā vasarā LKA absolvēja aktieri, režisori un laikmetīgās dejas horeogrāfi bakalaura studiju programmās, kā arī teātra un filmu režisori un dramaturgi maģistra studiju programmā, kopumā radot 40 diplomdarba izrādes.