Ja rakstu nevis atvilktnei, bet cilvēkiem - tas ir lieliski.
Tā ir Dieva dāvana man, un es to pazemīgi izmantoju.
(Pēteris Vasks)

"Klasika" sāk Pētera Vaska 70. jubilejas nedēļu!

16. aprīlī pasaulē slavenāko latviešu komponistu Pēteri Vasku sirsnīgi sveiksim 70. gadskārtā. Īpašu jubilejas programmu, turklāt visas nedēļas garumā, sarūpējusi arī programma "Klasika"...

Jau no 11. aprīļa ik vakaru no Latvijas Radio fonotēkas arhīviem celsim ārā skaņdarbus, kurus komponists radījis dažādās desmitgadēs. Šoreiz - ieskats 70. gadu jaunradē, 12. aprīlī - ieskats 80. gadu daiļradē, trešdien, 13. aprīlī - 90. gadi, bet ceturtdien un piektdien ielūkosimies jau 21. gadsimta daiļrades apcirkņos.

Savukārt 16. aprīlī, akurāt komponista dzimšanas dienā, plkst. 17:00 "Klasikas" ēterā jubilāru godinās Oresta Silabrieža veidotā pārraide ciklā ‪"Mūsu leģendas‬", bet svētdien, 17. aprīlī, plkst. 14:07 pārdomās par Pētera Vaska jauno albumu "Klātbūtne", kuru pērn klajā laidusi mūzikas izdevniecība Sony Classical Records, raidījumā "Orfeja auss" dalīsies čellists Ēriks Kiršfelds un muzikologs Dāvis Eņģelis, bet pārraidi vadīs Orests Silabriedis. Atgādināsim, ka albums "Klātbūtne" pilnā apjomā ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docētāja Jura Griņeviča komentāriem klausāms arī "Klasikas" arhīvā!

Visbeidzot, Pētera Vaska jubilejas koncerts, kas 16. aprīlī notiks Rīgas Domā, "Klasikas" ēterā skanēs trešdien, 20. aprīlī, plkst. 20:10!

----

Bet šoreiz mūsu uzmanībai - 70. gados tapušie Pētera Vaska opusi.

* "Cikls klavierēm" (1976) - Tālivaldis Deksnis, 1978

* "Mūzika aizlidojušajiem putniem" (1977) - LNSO pūtēju kvintets: Vilnis Strautiņš (flauta), Vilnis Pelnēns (oboja), Ģirts Pāže (klarnete), Jānis Barinskis (fagots), Arvīds Klišāns (mežrags), 1978

Inese Lūsiņa, studija.lv: "Viņa garīgums ir panteisms: daba komponista acīs ir Dievs. Mūzikā tas bieži izpaužas ļoti tieši – kaut vai caur faktūrās saklausāmajām “putnu balsīm”. Arī skaņdarbu nosaukumos “Mūzika aizlidojušajiem putniem” (1977), “Baltā ainava” (1980) klavierēm, “Vasaras dziedājumi” (2. stīgu kvartets), simfonijas “Balsis” daļās (I – “Klusuma balsis”, II – “Dzīvības balsis”). “Būt kopā ar dabu man ir vissvarīgākais, tā ir mana baznīca. Tur ņemu spēku un iedvesmu: katrā kokā, ziedā, putnu balsīs. Noteikti man vajadzīga jūra. Viss cilvēka celtais pret to ir niecīgs. Kad aizeju vakarā pie jūras un skatos uz neaprakstāmo, lielo brīnumu – zvaigžņotajām debesīm, nevaru iedomāties, ka radības kronis to visu, ieskaitot sevi pašu, var iznīcināt.”

* Madrigāls "Ar laiku visas puķes vīst" ar Edvarta Virzas tulkotu Kloda de Pontū dzeju (1976) - kamerkoris Ave Sol un diriģents Imants Kokars, 2000

Pēteris Vasks: "Skaitījos vēl studenta kārtā, tāpēc tas bija laiks, kad vēl tikai meklēju savu muzikālo valodu un tās vienīgo ceļu. "Madrigāls", starp citu, ir vienīgais mans opuss, ko esmu uzrakstījis vienā pēcpusdienā: priekš maniem tempiem tas ir neparasti. Bet - izdevās. Tas ir vienkāršs darbs, kur mazliet - aleatorikas, mazliet - sonoristikas, bet noslēgumā - apskaidrota korāļa faktūra."

* "Grāmata" čellam (1978) - Maija Prēdele, 1986

Pēteris Vasks: "Grāmata čellam solo veidojas no divām galēji kontrastējošām daļām. Pirmā - fortissimo (brīvs sonātes Allegro) - drāma. Skarbs, agresīvs muzikālais materiāls. Nepārtraukts emocionāls augstspriegums, kas attīstoties sasniedz traģisku kulmināciju. Otrā daļa pianissimo (divdaļība) - katarse. Bezgalīgs, bērnības saules apstarots dziedājums. Kā izteikt neizsakāmo? Kā slavināt pasaules lielāko spēku - mīlestību? Domāju - pusbalsī, čukstot. "Grāmata" veltīta latviešu čellistei Maijai Prēdelei."

* "Klusā dziesma" ar Knuta Skujenieka dzeju no cikla "Klusās dziesmas" (1979) - kamerkoris Sacrum un diriģents Mārtiņš Klišāns, 1995

* Cantabile (1979) - Latvijas filharmonijas kamerorķestris un diriģents Tovijs Lifšics, 1980