Kopā ar "Klasikas" direktori Gundu Vaivodi atskatāmies uz aizvadītā gada Latvijas mūziķu jubilejām un pirmizrādēm.

Šis bija Marisa Jansona 80.dzimšanas dienas gads, ko "Klasikā" svinējām nedēļas garumā janvārī ar visu maestro vadīto orķestru parādi. Jubilejas gadu noslēdzot, Oslo filharmoniķu un Maestro lasījumā skan Edvarda Grīga "Rīts".

Šogad mūzikas pasaule atzīmēja slavenās prīmas Marijas Kallasas simtgadi, bet tikpat cienījama jubileja bija arī mūsu Žermēnai Heinei-Vāgnerei. Klausāmies titulvarones āriju "Es dzīvoju mākslai" no Džakomo Pučīni operas "Toska". Kopā ar mūsu leģendāro operprīmu - Latvijas Nacionālās operas orķestris Jāzepa Lindberga vadībā.

Savukārt ar Emīla Dārziņa kordziesmu "Sapņu tālumā" ar Aspazijas dzeju Valsts Akadēmiskā kora "Latvija" ierakstā 90. gadskārtā atceramies diriģentu Imantu Cepīti.

Šogad apaļu jubileju svinēja arī komponiste Selga Mence, kuras dziesma "Kur tu biji, bāleliņ" izskanēja Dziesmu svētkos. Diriģēja Aira Birziņa, bet solo dziedāja Marina Rebeka.

Suminājām arī mūsu spožo trompetistu astoņdesmitgadnieku Jāni Klišānu – viņš kopā ar orķestri "Rīga" un Gunāru Ordelovski atskaņo Grigores Diniku "Horu staccato".

Bet ierakstā no Vīnes Jaungada koncerta 2020. gada 1. janvārī  skan Jozefa Helmesbergera Gavote, bet "Vīnes filharmoniķus" vada Andris Nelsons, kuram 18. novembrī svinējām 45. dzimšanas dienu.

Tālāk dodamies uz Latvijas Nacionālo operu, kur aizvadītajā gadā notika divas pirmizrādes. Skan tutulvarones ārija no Frančesko Čilea operas "Adriāna Lekuvrēra". Dzied Tatjana Trenogina, pie LNO orķestra pults – Mārtiņš Ozoliņš.

Bet rudenī pirmizrādi mūsu operā piedzīvoja Džuzepes Verdi "Dona Karlosa" pilnā versija. Skan Eboli kanconeta Esteres Pavlū, Lauras Greckas, LNO kora un orķestra ierakstā, diriģents – Frederiks Šaslēns.

Brīdi kavējamies arī dejas pasaulē: augustā skaistu jubileju svinējām baleta "Antonija. Silmači" autoram Jurim Karlsonam: no šī baleta skan fragments "Skroderi nāk" – to atskaņo Liepājs Simfoniskais orķestris Gunta Kuzmas vadībā.

Bet turpinājumā – no Liepājas uz Ventspili, kur 10. novembrī 80. dzimšanas dienā Valsts Akadēmiskais koris "Latvija" un Māris Sirmais sumināja komponistu Imantu Ramiņu. Skan "Pūt, vējiņi!" jubilāra apdarē.

Bet vijolniekam, JVLMA profesoram Jurim Švolkovskim 19. decembrī svinējām 85. dzimšanas dienu. Ādolfa Ābeles Melodiju atskaņo jubilārs un pianists Ventis Zilberts.

Vārds arī "Trio Opera", kura sastāvā līdz ar vijolnieci Svetlanu Okuņu un pianistu Juri Žvikovu muzicē čelliste Inga Ozola. Klausāmies Emīla Dārziņa "Melanholisko valsi".

Bet noslēdzam ar Marisa Jansona, Raimonda Paula un Jāņa Petera veltījumu Emīlam Dārziņam. Dzied Valsts Akadēmiskais koris "Latvija", spēlē Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un Maestro Raimonds Pauls Marisa Jansona vadībā.