Šajā “Piejūras klimata” laidienā īsi pieskarsimies pirms nedēļas notikušajai “Zelta globusu” ceremonijai un iepazīsimies ar Kinomuzeja kūrētā kinolektorija “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” 13.sezonas “Reibinošais neprāts” programmu, kurā ir arī ši gada jubilāra Ingmara Bergmana filma.”

Šī gada “Zelta globusu” ceremonija, šķiet, ieies vēsturē ar to, ka ne jau filmas pēc tās tika plaši apspriestas un komentētas, bet kleitas! Un nevis,  “kurai bija smukāka, dārgāka vai bezgaumīgāka”, nē, nē, nē  – šogad "Zelta globusu" skatuve, kā rakstīja prese, piederēja feministēm. Daudzi zinās, ka pagājušajā gadā Holivudā spēji uzšvirkstējušais seksuālās vardarbības skandāls strauji izvērtās plašā un skaļā #meetoo jeb #esarī akcijā, un "Globusu" ceremonijā, solidarizējoties ar ar #metoo stāstiem un upuriem, dāmas bija vienojušās ierasties melnās kleitās. Ar viņām solidarizējās arī daļa kungu, kuri uz ceremoniju ieradās ne tikai melnā uzvalkā, bet arī melnā kreklā.

Andželina Džolija, Merila Strīpa, Džesika Častina, Rīza Vinterspūna, Lora Derna, Sjūzena Sarandona pozēja Melnās kleitās uz sarkanā paklāja, daudziem bija piespraudes Time is Up! – “Laiks ir pienācis” vai kontekstā vēl precīzāk būtu “Mums beidzot pietiek!” “Es nekad neesmu jutusies tik pagodināta atrasties uz sarkanā paklāja kā šodien,” paziņoja aktrise Emma Vatsone. Bet demonstrācijai līdzīgais noskaņojums kulmināciju sasniedza TV šovu supervadītājas Ofras Vinfrijas pateicības runā, kurā viņa pateica visām meitenēm, kuras šobrīd skatās šovu, ka pie horizonta ir jauna diena, un šī diena nāk pateicoties drosmīgām un lieliskām sievietēm, un arī atbalstošiem kungiem, kuri cīnās, lai nevienai sievietei nekad vairs nebūtu jāsaka frāze #metoo !

Rīgas Kinomuzeja kūrētā kino lektorija “Tas, ko tu nedrīksti nezināt” šīs sezonas tēma ir “Reibinošais neprāts”. Kā atklāj kinolektorija kuratores no Rīgas Kino muzeja Zane Balčus un Agnese Logina, tā ir ļoti plaša un dod brīnišķīgu iespēju skatīties uz dažādām tēmām vienlaikus: tas ir gan neprātīgs un eksperimentāls kino savā uzbūvē, tas ir kino par neprātu un prāta zaudēšanu, tas ir kino kas ir apvīts ar neprātīgām leģendām. Kino lektorijs notiek kinoteātrī  Splendid Palace divas reizes mēnesī, trešdienās, un viena no programmas filmām ir arī šī gada jubilāra, simtgadnieka, zviedru kino granda Ingmara Bergmana 1961. gada filma “Mīklaini kā spogulī”

Agnese Logina: “Bergmana simtgade ir viens no plusiem, kāpēc šī filma ir programmā, bet tā ir programmā arī tāpēc, ka tā ir kino klasika, viena no vismazāk zināmām viņa filmām, viņa garīgā triloģija “Mīklaini kā spogulī”, kuras nosaukumā ir atsauce uz Pāvila atsauci uz vēstuli korintiešim; šī filma ir ļoti spēcīgs darbs par neprātu kā slimību un garīgumu tajā.”

Zane Balčus:  “Tas, kas lektoriju padara īpašu, ir ne tikai filmu seanss, bet arī lekcija, kas saistās ar filmas tēmu. Citreiz esam pieturējušies pie tā, ka lektori ir kino cilvēki, cikreiz tieši pretēji, meklējam citu jomu pārstāvjus. Man liekas, ka ļoti interesanta varētu būt kombinācija, ka pirms filmas uzstāsies zinātnieks  Vjačeslavs Kaščejevs. Lektoru izvēle būtiska, šī personība iezīmēs filmai citu griezumu, nekā esam pieraduši.”