Šoreiz padzīvosimies pa mūsu greznāko kinoteātri Splendid Palace, kurš 30. decembrī atzīmēs savu 94. dzimšanas dienu. Kinoteātrim ir jauna tradīcija, savā dzimšanas dienā izrādīt kādu īpašu, leģendāru filmu, šogad tā būs Holivudas klasika – Billija Vaildera “Sanseta bulvāris”.

Lielākais, krāšņākais,  modernākais un dārgākais Rīgas kinoteātris Splenid Palace tika atklāts 1923. gada 30. decembrī. Tā bija pirmā brīvstāvošā ēka Latvijā, kas nevis pielāgota kustīgo bilžu izrādīšanai, bet kuru arhitekts Fridrihs Kārlis Skujiņš pēc Vasilija Jemeļjanova pasūtījuma projektēja un būvēja tikai un vienīgi kā kino izrādīšanas vietu!

Mākslas vēsturniece Vita Banga žurnālā “Kino raksti”:

“Jau neobarokālā fasāde un rotaļīgi intriģējošās skulptūru grupas “Sabīniešu nolaupīšana” abpus ieejas portālam vēstīja, ka apmeklētājus gaida kas īpašs. Ēka, kas iespaidīga ar savu fasādi, iekštelpās pārsteidz ar neorokoko stila formu daudzveidību. Slaids pusieloces liekuma gaitenis ietvēra pirmā stāva foajē, kurā ieejot rīdzinieks pat sākumā jutās apmulsis. Jo, ko tur teikt, ja biļetei nauda bija atlicināta, tad tādus krāšņumus gan nebija izdevies redzēt. Jā, lasīts par pilīm gan bija, bet te taču īsta Versaļa, gan mazāka, bet tomēr. Ak, splendida noskaņa!”

Splendid Palace izveidotāja, uzņēmēja Vasilija Jemeļjanova liktenis ir skumjš – 1941. gadā viņu kopā ar ģimeni izsūta uz Sibīriju, kur viņš iet bojā Soļikamskas nometnē. Bet viņa Rīgai atstātais mantojums – senākais kinoteātris Baltijā joprojām šodien mūs priecē gan ar savu īpašo auru, gan arhitektūru, gan kino repertuāru.

Biļešu kontroliere Zigrīda Skurba kinoteātrī strādā jau vairākus gadus desmitus – arī kā bārmene leģendārajā pagrabstāva kafejnīcā, pēc kuras joprojām taujājot kino apmeklētāji:

" Ir ļoti daudzi, kas nāk tikai uz mūsu kinoteātri. Pavisam nesen man kāda kundze teica: "Šis ir mans kinoteātris, un es tikai te nāku filmas skatīties". Jaunie cilvēki bieži meklē garderobi. Kad mēs sakām, ka kinoteātrī jau nav garderobes, viņi brīnās – bet jums taču tādas telpas! Jā, tādas mums ir telpas! Tūristi vienmēr ļoti sajūsmināti, īpaši, ja viņiem parāda Lielo zāli  – laikam nevar to saprast, ka kinoteātris un tik grezns."

 Splendid Palace ir viena no retajām Eiropas kino saliņām lielajā Holivudas filmu okeāna, un te, starp citu, ir savs kārtības kodekss – filmas laikā uzēst un sēdēt telefonā "Splendidā" skaistās ļoooti  slikts tonis!

 Kino kritiķe Daira Āboliņa, kura veido Splendid Palace repertuāru, atzīst, ka latviešu skatītāji ir mazliet konservatīvi un grib filmas, kurās viņi pazīst vismaz kaut ko, piemēram režisoru: "ir tāds režisors, ko latvieši mīl pilnīgi nekritiski – tas ir Fransuā Ozons. Viņš var taisīt arī sliktas filmas, bet latviešiem vienalga viņš patīk.

"Holivudā visu izšķir pirmā nedēļas nogale – vai nu rekords, vai izgāšanās. Latvijā tā nav, vismaz ar Eiropas filmām – te vajag ieskriešanos, lai vismaz 30 cilvēki ir pateikuši – nu zini, tur kaut kas ir… Esmu pārliecināta, ka šis kinoteātris ar mani vai bez manis sagaidīs savu 100 gadi, kas nav tik tālu, nākamgad 95, un es gribētu, lai visa Eiropa brauc pie mums ciemos".

Filma ”Par miesu un dvēseli”, kas šobrīd ir Splendid Palace repertuārā, ir lielisks un neparasts, ļoti oriģinālā kino tēlainībā izveidots ungāru režisores Ildiko Enjedi darbs, godalgots Berlīnē un arī nominēts vairākām Eiropas Kinoakadēmijas balvām. Raidījumā to vērtē kino kritiķe Dita Rietuma un producents Gints Grūbe.