Aizvadītajā nedēļā festivāla “Arēna” ietvaros etnomuzikologs, komponists Valdis Muktupāvels un šveiciešu vijolniece, komponiste Helēna Vinkelmane sniedza improvizācijām bagātu tradicionālās mūzikas koncertu trīs Latvijas pilsētās – Rīgā, Liepājā un Siguldā.

Mūziķi meklēja kopskaņu gan latviešu un šveiciešu kāzu dziesmās un danču melodijās, gan atbilstoši veļu laikam atskaņoja meditatīvāku mūziku un stāstīja spoku stāstus. Par pašu projektu un satikšanos īsi pirms koncerta “Ziemeļblāzmā” stāsta Valdis un Helēna.

"Man ļoti patīk šis projekts, tas ir jauki, ka kopā ar Valdi varam apgūt šo repertuāru, proti, viņš man iemācīja šo to no latviešu mūzikas un es atvedu mūziku no Šveices, un priekš manis šis projekts ir visburvīgākais mūzikas apmaiņas veids, un man ir prieks, ka varam dalīties tajā ar klausītājiem – koncertā būs gan stāsti, gan melodijas, gan dejas, gan aplausu rotaļas, mēs mācīsim sist plauksts, kas mums pašiem nemaz tik viegli neizdodas," uzsver Helēna Vinkelmane.

Jautāta, vai ir viegli improvizēt kopā ar Valdi, Helēna teic tā: "Šis ir mūsu pirmais koncerts, un man improvizācija vienmēr veidojas, ietekmējoties no publikas. Nevaru improvizēt no zila gaisa, jo reaģēju uz vibrācijām telpā un apkārtesošajiem cilvēkiem, un to es cenšos izpaust improvizācijā, tā kā tas līdzinās dialogam,  līdz ar to Valdis nemaz nezina, ko es darīšu koncertā..."

Plašāku sarunu ar Valdi Muktupāvelu un Helēnu Vinkelmani klausieties 27. oktobra “Neatliekamajā sarunā", ko veidojusi Dina Dūdiņa-Kurmiņa.

Bet 3. novembra vakarā Kaņepes Kultūras centrā koncertu sniegs grupa “Tautumeitas”, kas pavasarī svinēs gada jubileju. Pašlaik ansambļa sastāvu veido sešas dāmas, no kurām četras ir etnomuzikoloģes – Asnate Rancāne, Lauma Bērza, Ilona Dzērve un Laura Arāja. Grupā dzied arī Asnates māsa Aurēlija Rancāne, kā arī Laura Liepiņa no folkloras ansambļa “Tarkšķi”. Par tautumeitu sanākšanu kopā stāsta Asnate. Ar ko asociējas vārds ‘tautumeitas’ lai paliek katra pašā ziņā, bet to, ko par to domā grupas dalībnieces, stāsta viņas pašas.

Zinot, ka Asnates balss līdzinās savas mammas folkloras kopas "Grodi" dziedātājas Aīdas Rancānes balsij, neizbēgams jautājums Aurēlijai Rancānei, vai viņas balss un māsas balss ir līdzīgas. Aurēlija labprāt dalās ar savu atklājumu.

Viens no grupas “Tautumeitas” nākamā gada mērķiem ir uzstāties Asnates diplomeksāmena koncertā. Par repertuāra izvēli un to, kā mūsdienu tautumeitas uzlūko autentiskumu, stāsta Lauma, Ilona un Asnate. Ak, jā - par to, kālab līdz šim tautumeitas lielākoties uzstājas, dziedot a cappella, stāsta Asnate un Lauma.

Bet 3. novembra koncertā Kaņepes Kultūras centrā grupa “Tautumeitas” uzstāsies kopā ar elektroniskās mūzikas mākslinieku Aon. Par sadarbību stāsta Lauma.

Raidījuma noslēgumā - ieskats būtiskākajos šīs nedēļas tradicionālās mākslas pasākumos. Viens no centrālajiem notikumiem - Mandolīnu mūzikas svētki, kas notiks nedēļas nogalē. Savulaik daudz spēlēta arī mūsu zemē un šobrīd, pateicoties tautas mūzikas entuziastu ieguldītajam darbam, mandolīna atgūst zaudēto popularitāti.