Šīs sezonas divdesmit piektajās Etnovēstīs tiekamies ar Kati un Domeniku Slišāniem no folkloras kopas “Upītes”, lai uzzinātu vairāk par viņu jauno kolhoza dziesmu projektu, ko “Upītes” aizsāka pagājušā gada novembrī un katru mēnesi turpina izdot kādu jaunu dziesmu, to apdarinot mūsdienīgā skanējumā un izveidojot tam arī videoklipu.

Balvu novada Nemateriālās kultūras mantojuma centra “Upīte” folkloras kopa “Upīte” sākusi vērienīgu darbu – lauka pētījumu, apzinot, ierakstot un mācoties Upītes kultūrtelpā un tai pieguļošajā teritorijā kolhoza laikos dziedātās dziesmas.

Līdz šim savāktas jau vairāk nekā 100 kolhoza laikos dziedātu dziesmu. No tām plānots vismaz 10 dziesmas atjaunot, dodot tām jaunu skanējumu, bet vēl vismaz 30 dziesmas kvalitatīvi ierakstīt, lai tās nepazustu, jo šo dziesmu zinātāji kļūst vecāki un dziesmas dzied retāk, tās tiek aizmirstas, līdz izzūd pavisam.

Daļa no pierakstītajām dziesmām slavina okupācijas laiku – tās paliek vēsturei, kā arī zināšanai par šiem laikiem, bet iedzīvinātas un atjaunotas tiek tās dziesmas, kurās jūtama smeldze par brīvību, kurās zemtekstā tiek izsmiets okupācijas laiks, kā arī, protams, tās dziesmas, kurās dziedāts par mīlestību.

Folkloras kopas vadītājs Andris Slišāns stāsta, ka līdz albuma izdošanai kopa ir nospraudusi mērķi – katra mēneša 21. datumā laist klajā jaunu dziesmu. Šis datums izvēlēts, jo tajā dabā notiek pārmaiņas – pavasara, vasaras, rudens un ziemas saulgrieži. Maģisks laiks, kurā esot jauki dāvināt dāvanas un saņemt paldies.

21. novembrī prezentēta pirmā dziesma“Kara laukā”, 21. decembrī klausītājiem tiek dāvināta jauna dziesma “Kod īt iz balli”. Bet šī gada 21. janvārī prezentēta dziesma “Brigaders”. Dziesmas teicēja ir Līvija Supe, aranžiju veica FK “Upīte” muzikanti un dziedātāji. Ieraksts tika veikts studijā “Bigmaar’s Record”, bet video versiju dziesmai veidoja “Waltz Visual” kopā ar video režisori Kati Slišāni. Videoaktieri – bērnu folkloras kopas “Upīte” dalībnieki.