Piektdien, 17. decembrī, plkst.19.00 Izstāžu zālē "Rīgas mākslas telpa" notiks mūzikas ieraksta "Es domāju uz Tevi” atvēršanas koncerts, kurā piedalīsies mūziķi no apvienības DAGDA – Ieva Parša (balss), Krišjānis Norvelis (balss), Aldis Liepiņš (klavieres), Pēteris Trasuns (alts) – un draugi Linda Koopa (balss), Māra Vaickovska (balss), Gundars Grasbergs (stāstnieks), kā arī Rīgas kamerkoris Ave Sol diriģentu Andra Veismaņa un Jurģa Cābuļa vadībā.

Par skaņas ainavām koncertā rūpēsies mūzikas ieraksta skaņu režisors Tālis Timrots, dzeju lasīs Inese Zandere, Velta Kaltiņa, Māris Salējs un Roalds Dobrovenskis.

Attālināti koncertā būs klātesoši arī apvienības DAGDA mākslinieki Jānis Porietis (trompete, foto un video), Edgars Saksons ( sitaminstrumenti ), Aigars Červinskis ( ģitāras ) un DAGDAS idejas autors, mūzikas apskatnieks Orests Silabriedis (teksti). Vizuālo ideju diskam veidojusi māksliniece Ieva Jurjāne.

Mūzikas ieraksts, kas tapis teju divus gadus, procesā izveidojies par saistošu Aspazijas un Raiņa laikmeta un dzīvju stāstu, kuru izstāstīt līdzās Ievas Paršas un Pētera Trasuna kompozīcijām palīdz Emīla Dārziņa klasiski sudrabainā kordziesma un rakstnieka Roalda Dobrovenska viedi trāpīgās replikas, kā arī Aleksandra Vaicehovska skaņu partitūra. Arī Ievai Jurjānei ir īpaša loma – diska noformējumā atrodamā vanaga spalva ir arī atsauce uz viņas piedzīvoto Raiņa un Aspzijas pasaulē un satikšanos ar DAGDU.

Trešdienas "Pārmijās" par šo skaisto notikumu tuvāk stāsta dziedātāja Ieva Parša

Inga Žilinska: Esam satikušās, lai runātu par jaunu albumu, kurā tu esi ne tikai dziedātāja, bet arī autore, un par koncertu, kas izskanēs piektdien Rīgas Mākslas telpā kā šī albuma atvēršanas svētki. Pirms pieskaramies pašam koncertam un albumam, vaicāšu, cik sen tu pati raksti mūziku? Jo pieļauju, ka ļoti daudziem tas būs pārsteigums.

Ieva Parša: Mans ceļš uz mūziku sācies bērnībā, pie klavierēm, kas bija mājās, uzkomponējot dziesmiņas, kuras klasesbiedri laipni dziedāja jau pirmajā, otrajā klasītē, pirmajā septembrī. Tā arī mana mūzikas skolotāja Paeglīte mudināja manu mammu, ka bērns jāved mācīties, un tad, kad bija jāstājas mūzikas vidusskolā, jo bērnu mūzikas skolā es negāju – gāju klavierpulciņā –,

domāju – jā, mūzika tā varētu būt, bet uz kuru nodaļu? Uz pianistiem nepavilkšu, teorētiķi arī baigi gudrie. Atlika kordiriģenti – jā, likās, ka to es varētu. (smejas) Kaut kā tā. Bet kompozīcija – jā, periodiski tā kaut kā parādās.

Tātad vēlme rakstīt mūziku saglabājusies jau no bērnu dienām, bet šis ir tikai pirmais albums, vai ne?

Ja man jāsaka tādā ziņā, ka tas ir Ievas Paršas albums, tad – jā, šis nu ir beidzot mans!

Pastāsti tuvāk par ideju. Albuma nosaukums ir "Es domāju uz tevi". Uz vāka redzam gan Raini, gan Aspaziju, un apvienība "Dagda" ir tā, kas šo albumu ir ieskaņojusi. Varbūt pastāsti tuvāk gan par šo ideju – kāpēc Rainis un Aspazija, un arī par to, kas ir "Dagdas" komanda.

Kāpēc Rainis un Aspazija...

Tā dzīvē sanācis, ka mēs jau no Jāzepa Mediņa Mūzikas koledžas laikiem, kad mani kursabiedri bija Agita Ikauniece, Orests Silabriedis, Antra Purviņa un vēl daudzi citi, mīlam dzejniekus. Esmu par to daudz domājusi – kas tas ir? Vai tā ir latviešu valodas mīlestība, vai arī kaut kas tajos dzejniekos ir, bet tas mūs fascinē līdz šim pašam brīdim,

līdz šim koncertam – mēs ļoti priecājamies, ka diska atklāšanas svētkos piepulcēsies klāt Roalds Dobrovenskis ar savu kundzi Veltu Kaltiņu, kurai brīnišķīgs dzejoļu krājums šogad iznācis – viņiem ir arī skaistas jubilejas. Būs arī Inese Zandere, Māris Salējs, ar ko mums ir arī savi stāsti. Patiesībā šī ir tāda dzejas un valodas slavināšana no mūsu puses. Mīlestība. Rainis un Aspazija mūsu sirdīs spēcīgāk iekvēlojās tieši sakarā ar viņu 150. jubilejas svinībām, jo tad mūsu dzīves ceļi aiztraucās visādos Raiņa un Aspazijas ceļojumos, kas atsaucas arī šajā albumā. Piemēram, ar muzejniekiem devāmies kolosālā piedzīvojumā uz Raiņa vietām Kirovā, Slobodskā. Esmu devusies arī uz Pleskavu un Pēterburgu, un viss saistībā ar Raini un Aspaziju. Arī pašai nācās daudz dziedāt visdažādākās solodziesmas – sākot ar Kalniņu un beidzot ar Jāni Lūsēnu. Ļoti plaša amplitūda! Sevišķi iespaidīga bija koncertprogramma ar Latvijas Radio kori, kas mums bija kopā ar Mārtiņu Braunu un Jāni Lūsēnu. Arī pašas piedzīvotais uz Operas skatuves – tas viss kaut kā sasaucās un sakombinējās visā šajā muzikālajā materiālā. Par domubiedriem. Pateicoties Oresta Silabrieža idejiskajam karogam, radās apvienība "Dagda", kas sākumā vēl nebija nosaukta kā apvienība, bet tagad mums ir disks. Sākumā bija programma "Dagdas sestā skiču burtnīca", kur jau iezīmējās ceļš uz šo albumu, “Dagdas” apvienības otro programmu.

Kas piedalās šajā "Dagdas" apvienībā?

Orests ir mūsu ideju ģenerators. Viens no sirsnīgi poētiskajiem līderiem ir Aldis Liepiņš pie klavierēm, kurš mums veic visādas neiespējamās misijas. Otra balss – mans Rainis – ir Krišjānis Norvelis. Dvēseliskais alts mums ir Pēteris Trasuns. Un karognesējs – Jānis Porietis.

Visi jūs koncertā nebūsiet klāt. Jānis Porietis ir tikai ierakstā.

Jā, arī Edgars Saksons ir tikai ierakstā, kurā mums piepulcējies arī mūsu jaunības draugs Aigars Červinskis – arī viņš būs klausītāju rindās. Jo šoreiz izvēlējāmies tādu kamerīgāku variantu, optimālu šai dienai. Priecājamies, ka ieraksts izdevies tik vareni kuplā skaitā, jo koncertdzīvē bieži ir grūti realizēt šādus lielus projektus. Šeit mēs būsim kamerīgāki, toties spēlēsim pilnu programmu. Būs arī kamerkoris Ave Sol ar diriģentu Andri Veismani, kas ir brīnišķīgi – paldies viņiem, ka neatteicās un piedalījās mūsu projektā.

Vairāk - ierakstā.