Sagaidot Starptautisko Džeza dienu, kas 30. aprīlī tiek svinēta ne tikai visos pasaules kontinentos, bet pat kosmosā, un ik gadu to, saprotams, atzīmē arī Latvijas Radio 3 – Klasika, šovakar, 29. aprīlī, pulksten 18 šo notikumu Latvijas Radio 1. studijā svinīgi ieskandinās brīnišķīgais zviedru trombona virtuozs, dziedātājs un komponists Nilss Landgrēns un "Lielās mūzikas balvas 2023" ieguvējs Latvijas Radio bigbends.

Sarunā ar Nilsu Landgrēnu un Dāvi Jurku runājam par koncertprogrammas daudzveidību, jo tajā iekļauti gan vairāki amerikāņu komponisti (Bernstains, Saimons, Vebs), gan vācu, britu un zviedru komponistu mūzika.

"Šī programma ir ļoti aktuāla šim laikam, taču tas nav politisks komentārs. Tā ir mūzika, kas sirdij tuva un pavisam dabiski kļūst par aktuālu," uzsver pats Landgrēns.

Amerikāņu dziedātāja Bejonse savā jaunākajā albumā iekļāvusi runāto tekstu, kas vēsta par to, cik žanrus teorētiski ir viegli uztvert - tiem ir skaidra, konkrēta definīcija. Taču praksē kādam tie var šķist ierobežojoši. Mūzika ir viena, tā jābauda, ar to jādālās, caur to jāsarunājas.Tādējādi arī uz jautājumu, vai Nilsam raksturīgā žanru jaukšana ir apzināts vai neapzināts process, mūziķis atbild: "Absolūti neapzināts.

Ir svarīgi atrast mūziku, kas pašu uzrunā. Tā var nākt pat no tālākajām pasaules malām, galvenais, lai tā rada dalīšanās prieku ar publiku un, galu galā - pašam tīk!"

Koncertā tiks atskaņota Leonarda Bernstaina opusa "Some Other Time" aranžija. Landgrēns zina stāstīt, ka Bernstains šeit runājis par karavīriem Otrā pasaules kara laikā. Karavīri ierodas kādā pilsētā, iemīlas jaunās dāmās, bet pēc pāris dienām viņiem jādodas prom un varbūt Kādu Citu Reizi viņi vēl tiksies. Mūziķis cer, ka arī ar Latvijas Radio bigbendu šī nebūs pēdējā sadarbība.