Liepājā šobrīd valda liela rosība: 7. martā "Lielajā dzintarā" ar Ērika Ešenvalda saksofonkoncerta "Arktikas vīzijas: Jūra" pasaules pirmatskaņojumu, ko tiešraidīs arī Latvijas Radio 3 "Klasika", tiks atklāts Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls. Bet 8. martā, Starptautiskajā sieviešu dienā, vaļā tiks vērts jauns albums ar mūziku, ko radījušas tikai un vienīgi sievietes. "Tā ir laimīga sakritība, jo disks tik tikko radīts," stāsta Liepājas Simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis.

Kāpēc albuma atvēršanas svētki iekļauti tieši Zvaigžņu festivāla programmā? "Tādēļ, ka Zvaigžņu festivāls Liepājā jau izsenis bijusi viena no galvenajām platformām, kurās prezentēt jaundarbus," skaidro Lipskis. "Andra Dzenīša, Riharda Dubras un Artura Maskata klavierkoncerti, tāpat arī Santas Ratnieces koncerts, kas iekļauts jaunajā albumā, pirmatskaņojumu piedzīvojuši tieši Zvaigžņu festivālā, līdz ar to festivāls ir ļoti laba vieta, kur atvērt šādu izdevumu."

Albuma nosaukums – "The Glittering Wind" jeb "Vēja mirdzums" patapināts no albumā pārstāvētās Gundegas Šmites opusa nosaukuma, kas Liepājā izskanējis aizpērn. "Tā bija īpaša simtgades programma, kurā mēs uzrunājām piecas latviešu komponistes. Uz savu galvu, nevis sadarbībā ar Prezidenta kanceleju. Toreiz bija dilemma – vai nu spēlēt latviešu mūzikas pērļu saujiņas kārtējo interpretāciju, vai arī aicināt radīt jaunus darbus, no kuriem kāds varbūt jau nākošajā simtgadē varētu kļūt par ikonu," atceras LSO direktors.

"Koncerts ar pieciem pirmatskaņojumiem, kuri iekļauti arī albumā, uzreiz neradīja lielu rezonansi, jo simtgades svētki bija tik jaudīgi, ka visiem galva reiba no pārbagātības. Bet – jo vairāk iet laiks, jo vairāk lepojos ar šādu repertuāra izvēli.

Tas nav aiz kaut kādiem feministiskiem apsvērumiem radīts krājums – vienkārši tajā brīdī likās: ja Mātes Latvijas priekšā vajag dziļi noliekt galvu, tad sieviešu uztvere un mentalitāte šādam žestam būtu ļoti īpaša un atšķirīga."

Katrs opuss iezīmē katras komponistes rokrakstu. "Tas ir unikāli, jā, jo mēs uzrunājām dažādu paaudžu skaņrades – Marinu Gribinčiku, Maiju Einfeldi, Gundegu Šmiti, Santu Ratnieci un Selgu Menci. Katrai, protams, ir savs pasaules redzējums un īpašs, unikāls rokraksts, bet vienlaikus šie pieci skaņdarbi dabiski izveidoja vienu skaņdarbu ciklu, ko atzīmēja arī "Klasika", apskatot šo koncertu – ka ir tiešām pārsteidzoši, ka tik dažādas personības varējušas radīt iekšēji dziļi vienotu mākslas darbu."

Turklāt vairumam no albumā pārstāvētajām autorēm šogad izrādījies ciešs sakars ar Lielo mūzikas balvu:

Maija Einfelde balvu ieguvusi par mūža ieguldījumu, Šmite – par skaņdarbu Rītausmas dieve Ēosa, bet Santa Ratniece bija nominēta. "Mūzikas balva apstiprināja mūsu izvēles pareizību," pasmaida Lipskis.

Pie orķestra šajos ierakstos ir divi diriģenti. "Šī ir mūsu pirmā publikācija, kurā ir maestro Gintars Rinkevičs ar pieciem skaņdarbiem Latvijas simtgadei, kā arī Santas Ratnieces Septītais Liepājas koncerts, ko pirmatskaņojām kopā ar Atvaru Lakstīgalu 2014. gada Zvaigžņu festivālā. Solists bija Vestards Šimkus, kurš bija arī ierosinātājs Andra Dzenīša un Santas Ratnieces klavierkoncertu tapšanai – pēc tam viņš pats tos arī brīnišķīgi atskaņoja."

Albumu "Vēja mirdzums" klajā laidusi nacionālā ierakstu kompānija "Skani", un Lipskis arī saka lielu paldies skaņu režisoram Normundam Slavam par sadarbību desmit gadu garumā: "Viņš brīnišķīgi jūt mūsu orķestri…"

Vairāk šeit!