No 18. līdz 22. martam Rīgā, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā desmito reizi norisināsies JVLMA Mūsdienu mūzikas festivāls "deciBels". Viens no centrālajiem šī gada notikumiem būs itāļu komponistu Mauro Lancas un Andrea Valles skaņdarba Regnum Vegetabile (2014) atskaņojums 19. martā JVLMA Lielajā zālē. Šajā darbā komponisti ir uzrakstījuši partitūru ne tikai sešiem mūziķiem, bet arī spuldzēm, ermoņikām, fēniem, radio un citiem priekšmetiem, kuri tiek ieskandināti ar jauno tehnoloģiju palīdzību. Regnum Vegetabile, kas ir daļa no lielāka šo autoru radītā cikla Systema Naturae, jau atskaņots festivālos Berlīnē, Milānā, Ņujorkā, Grācā, Hadersfīldā un citur.

Atskaņojumā, kuru vada diriģents Guntis Kuzma, piedalās Demija Nate Ozoliņa (flauta), Renāte Lodziņa (oboja), Laima Ratniece-Miltiņa (klarnete), Gunārs Mūrnieks (vijole), Klinta Kluce (alts) un Klāvs Jankevics (čells).

Sarunā Guntis Kuzma atklāj darba iestudēšanas aizkulises, grūtības, ar ko saskārās mūziķi, mācoties komplicēto darbu, un skaņuvalodu, ko var sagaidīt klausītāji.

Guntis Kuzma: Regnum Vegetabile ir tikai daļa no ļoti liela cikla, kas veltīts par dzīvniekiem, augiem, dārzeņiem, akmeņiem, izrakteņiem. Varam atcerēties Karla Linneja grāmatu, kurā ir mēģināts apkopot, klasificēt un sakārtot visas dabā esošās lietas un sugas, kurām ir ļoti specifiski nosaukumi. Šajā skaņdarbā visi nosaukumi ir izgudroti no jauna, tātad fantāzijai ļauta vaļa. Ar Mario Lancu kā diriģents sadarbošos pirmoreiz, bet jau abas reizes, kad viņš ir bijis Latvijā, esmu spēlējis viņa mūziku.

Skaņdarbi ir ārkārtīgi sarežģīti, bet, kad viņš ierodas, vienkārši piedalās procesā un visu izstāsta, tad aiz visas intelektuālās bagāžas var diezgan ātri un viegli atrast skaņdarbam sirdi.

Tā būtība ir akustisko starpstāvokļu un akustisko instrumentu radīto skaņu dažādas plūsmas. Protams, ka instrumenti veido sava veida plūsmu, un elektronika arī veido savu. Un tad ir mirkļi, kad tie abi saplūst kopā."