Pasaulslavenā portugāļu fadu dziedātāja Mizija (MÍSIA) tiek dēvēta arī par fadu žanra klasiķes – "portugāļu Edītes Piafas" jeb Amālijas Rodrigešas mantinieci. Pati Mizija atzinusies, ka fadu ir viņas pašas iekšējo sāpju izdzīšanas rituāls. Neakadēmiskajā laikā skan ieraksti no koncerta, kas 2005. gadā izskanēja Latvijas Nacionālajā operā, māksliniecei viesojoties Rīgā.

Dzimusi Portugāles pilsētā Portu, portugāļa un katalonietes ģimenē, kurā visas sievietes bijušas mākslinieces. Mizijas vecāmāte savulaik dejojusi mūzikholā, bet māte bijusi balerīna. Tādēļ arī tik dabiski izpaudusies meitenes tiekšanās uz skatuvi.

Savas dotības viņa izmēģinājusi visdažādākajās atskaņotājmākslas nozarēs, taču galu galā par savu sirds aicinājumu atzinusi fadu dziesmas. Tajās viņu apbūr iekšēji spriegie un jutekliskie monologi, kuros apvienojas debešķīgais ar pasaulīgo un kuri ir kaismīgu ilgu pārpilni.

Pati Mizija atzinusies, ka fadu ir viņas pašas iekšējo sāpju izdzīšanas rituāls.

Savu pseidonīmu dziedātāja izvēlējusies par godu slavenajai Mizijai Sertai, kura dzimusi Sanktpēterburgā, dzīvojusi Parīzē, bijusi franču dzejnieku Malarmē un Verlēna krievu mūza, kura draudzējusies ar Renuāru un Tulūzu-Lotreku, ar Prustu un Pikaso, ar Djagiļevu, Stravinski un Ravelu, bet skaistumā sacentusies ar pašu Koko Šaneli...

Dziļi cienot tradīcijas, Mizija sāka veidot pati savu repertuāru. Jaunas krāsas fadu dziesmās viņa atrada, iesaistot pavadījumā čellu, vijoli un klavieres. Pēdējā laikā viņa aizAvien vairāk izmanto portugāļu divpadsmitstīgu ģitāru, klasisko ģitāru un akustisko basu. Savām dziesmām Mizija izvēlas slavenā portugāļu dzejnieka Fernandu Pesoa un mūsdienu autoru vārsmas, bet mūziku pasūtina vadošajiem Portugāles komponistiem – piemēram, Karlosam Paredešam.

Mizijas kompaktdiskus ieraksta Japānas, Dienvidkorejas, Spānijas un Francijas firmas, bet nopirkt tos var gandrīz 70 pasaules valstīs. Vienu no dziedātājas diskiem kritiķi ierindojuši XX gadsimta Portugāles 100 labāko kompaktdisku sarakstā. Kopš albuma Garras Dos Sentidos izdošanas 1998. gadā un uzstāšanās Parīzes koncertzālē "Olimpija", Mizija tiek uzskatīta par vienu no starptautiskās mūzikas skatuves lielākajām figūrām un par vēlīnā fadu vadošo mākslinieci.

2004. gadā Parīzes mērs Mizijai pasniedza Lielo Sarkano medaļu, kas ir pilsētas augstākais apbalvojums un parīziešu pateicība par dziedātājas mākslu. Kaut arī Mizija nekad nav dzīvojusi Parīzē, šai pilsētai ir svarīga loma viņas talanta tapšanā un karjerā. Parīzē viņa uzstājusies gan "Olimpijas" zālē, gan Elizejas lauku teātrī, gan Šatlē teātrī… Ne velti viņa apbalvota ar Goda leģiona ordeni par augstiem sasniegumiem mākslas un literatūras laukā.

Mizija tiek uzskatīta par rūdītu poligloti, jo dzied spāņu, franču, katalāņu, angļu un reizēm arī japāņu valodā.