Psiholoģe un kognitīvi biheiviorālā terapeite Diāna Zande par bailēm palaist garām, trauksmi par notiekošo, rīcību krīzē, kā arī jauniešiem un jūtību mākslā

Jāsāk ar to, ka mēs piedzīvojam un esam liecinieki nopietnai krīzei ļoti tuvā valstī. Ir tāds fenomens, jo tuvāk kaut kas notiek, jo vairāk tas atsaucas uz mums, tādējādi mēs paši savā veidā iekļūstam krīzē. 

Kad krīze mums notiek tuvumā, tad viena no reakcijām ir, mēs gribam būt lietas kursā, vēlamies kontrolēt notiekošo. Otra lieta – pat, ja es jūtos relatīvi stabili par šo notikumu, un uz brīdi esmu nolēmis atlikt domas par karu Ukrainā, tad darbā par to runā, transportā par to runā, TikTok, Instagram, Facebook kūp, un es trauksmainajās ziņās tieku ierauts tāpat. Šis var radīt ilūziju par to, ka es varu darīt kaut ko saistībā ar krīzi. Kontrolēt to, kontrolējot informāciju. 

Bažas, ka es varētu kaut ko nenokontrolēt, palaist garām, liek man ziņas skatīties atkal un atkal.

Psihologi no dažādām valstīm iesaka: kad notiek kāda krīze, tad satraucošās ziņas jāskatās nevis no rīta līdz vakaram, jo tas mums liedz funkcionēt ikdienā, bet jāskatās tās divreiz dienā - no rīta un vakarā, pāris stundas pirms gulētiešanas. Ziņu patērēšanā ir jāmeklē līdzsvars.

Ja trauksme par notiekošo ir pārmērīga, ir jāmeklē palīdzība. 

Ja nav pieejama profesionāla palīdzība, tad pajautājiet sev, kas ir tie cilvēki, kuri samazina manu trauksmi ikdienā? Un nevis mierinot vai iestāstot man, ka nav pamata uztraukties, bet ar kuriem kopā esot es jūtos stabilāks un spēju pievērsties ikdienas dzīvei. Otrs ir samazināt veidus, kā paši sev radām trauksmi. Nemeklēt trigerus - nemitīgi neskatīties ziņas, piemēram. 

Ļoti svarīgs jautājums: vai tas, par ko es uztraucos šobrīd, notiek tagad? 

Šo kognitīvi biheiviorālajā terapijā mēs diezgan bieži uzdodam klientiem un mācām atšķirt. Mēs uztraucamies par to, ka iebruks pie mums, būs atomkarš, būs jābēg, būsim beigti un tamlīdzīgi. Fantāzijas kamols ir uztinies, tāpēc ir svarīgs šis STOP moments: vai tas, par ko es raizējos notiek šobrīd?

 

Vairāk klausieties ierakstā.

Podkāstu var klausīties arī populārākajās straumēšanas platformās – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts u.c.