Diriģente Laura Štoma dalās domās un pieredzē par diriģēšanas jomu un sievietes spējām un iespējām tajā 

“Es sev esmu noformulējusi tādu kā “uzticības kredītu”. Man šķiet, ka daudzi puiši skolas laikā nezina, ka viņiem tāds ir. Tas izpaužas aptuveni tā: tu iestājies vidusskolā, tu esi puisis un būtībā vēl neko neesi izdarījis, bet tev jau piedāvā darbu, aicina koros, sūta uz konkursiem, par tevi jau domā kā par jauno un daudzsološo. Tev jau sākumā iedod starta paciņu. Ja es atskatos uz savu pieredzi, man nebija šīs starta paciņas. Par katru iespēju kaut kur strādāt un uzstāties bija jācīnās ar zobiem un nagiem.

Šādas situācijas raisa tevī pašā pārdomas, vai vispār ir vērts nodarboties ar šo profesiju. Tas raisa šaubas par tevis paša varēšanu.

“Man šķiet, ka mēs daudz iegūtu, ja ļautu katram cilvēkam, katram dzimumam būt tādam, kāds tas ir. Ja mēs salīdzinām dažādas interpretācijas, vai mums ir interesanti salīdzināt piecas vienādas? Drīzāk interesantāk ir salīdzināt piecas dažādas. 

Mūsu mūzikas vide būtu daudz krāsaināka un interesantāka, ja mēs mestu nost dzimumu priekšstatus.

“Es uzskatu, ka neviens jau nevēlas kādam par spīti darīt pāri, mēs nevēlamies kādu speciāli diskriminēt, speciāli likt zemākas atzīmes, speciāli apbēdināt. Bet arī jāsaprot, ka mēs rīkojamies atkarībā no tā, kāda ir mūsu līdzšinējā pieredze, kāda ir sabiedrība un kāds ir piemērs, ko līdz šim esam redzējuši. 

Mēs būtībā esam mazi datoriņi – to programmu, ko mēs zinām, tādā arī mēs rīkojamies.

Vairāk klausieties epizodē.


Podkāstu var klausīties arī populārākajās straumēšanas platformās – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts u.c.