Šoreiz raidierakstā divas lielas tēmas – psiholoģiskā higiēna un seksisms –, par kurām savās domās dalās aktrise Marija Linarte

“Stigma, ko manā laikā mācīja bija, ka teātrim ir jābūt visai tavai dzīvei. Bet, ja teātris ir visa tava dzīve, tu esi sūdīgs aktieris, tu esi sūdīgs režisors un scenogrāfs. 

Var šķist, ka būsim labāki profesionāļi, ja nodarbosimies tikai ar savu profesiju. Taču rezultātā mēs paliksim tikai sliktāki, jo redzam tikai vienu. 

Mēs neiegūstam dažādus skatījumus uz dzīvi, mums ir tikai viena pieredze, un tā pieredze nekad nemainīsies.”

***

“Cilvēki bieži nesaprot, kāpēc māksliniekiem ir jāmaksā konkrētas summas? Ja režisors gatavojas filmai, viņš nevienu brīdi nav ne-darbā. Es gatavojos lomai un nevienu brīdi neesmu ne-darbā. Tu esi konstantā procesā un daudzi nesaprot, ka tas ir iemesls, kāpēc daudziem māksliniekiem ir mentālās veselības izaicinājumi – pārslodzes, trauksmes, panikas lēkmes. Pasaules pieņēmums ir, mēs finansēsim fizmatus, ķīmiķus, biologus, jo mēs fiziski redzam, ko viņi izdara, tas ir fiziski izmērāms. Bet mākslinieka darbu pat gribēdams nevar nomērīt – 

Domāju, ja tādas lietas varētu fiksēt, tad atklātos, ka mākslinieki strādā gandrīz visu savu nomoda laiku.

***

“Pagājušajā vasarā ar draugiem bijām pasēdēt un gāja garām puisis ar meiteni, kurai acīm redzami bija slikti. Kad sākām jautāt, vai meitene ir ko lietojusi, viņa atbildēja noraidoši: dzīvē neko lietojusi nav, šobrīd vienkārši ir piedzērusies. Taču es redzēju, ka viņa trīc, ka acu zīlītes ir palielinājušās. Mēs visi sapratām, ka šīs meitenes dzērienā tika iemesti “rūfiji” (roofies). Bet tas viss ir “okay” – ko tu pati ej, kāpēc tu atļaujies iedzert? 

Šeit es runāju par to nedrošību būt sievietei. Nedrošību būt sievietei, kas grib kaut ko pateikt. 

Man ir jāizvēlas – būt trauslai vai stiprai. Es nevaru būt nekas kopā. Es nedrīkstu uzvilkt svārkus un pēc tam sūdzēties, ka kāds man pievērš uzmanību. Es nedrīkstu nenēsāt krūšturi un pēc tam aizrādīt – neskaties uz manām krūtīm. Taču tas viss ir par vīriešu audzināšanu kopš bērnības.”

 

Vairāk klausieties epizodē.

Podkāstu var klausīties arī populārākajās straumēšanas platformās – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts u.c.