Klavesīniste un meditācijas trenere Gertruda Jerjomenko par dzīvi pirms un pēc meditācijas, tās nozīmīgumu ikviena dzīvē, Heartfulness meditācijas praksi un emocionālo intelektu

Šis vārds – meditācija – pirms trīsdesmit gadiem varbūt asociējās ar kaut ko ļoti svešu. Taču šobrīd tas tiek pielietots bieži, sākot ar koncertiem, kuri tiek nosaukti par meditāciju, beidzot ar cilvēkiem, kuri darbojas biznesa pasaulē. Arī viņi saka, mēs meditējam, un tas mums palīdz. Pateicoties tam, ka informācija mums ir pieejama no visdažādākajiem zemes punktiem, no visdažādākajiem meistariem, šis instrumentu kopums šobrīd ir ārkartīgi liels. 

Es, piemēram, dzīvoju Latvijā, bet varu mācīties pie Indijas, Amerikas, Krievijas skolotājiem un ņemt šo vērtību no visdažādākajiem resursiem. 

Ja agrāk galvenais aspekts bija mūsu IQ, tad tagad ļoti daudzi piemin mūsu EQ – emocionālo intelektu. Cilvēki saprot, ka, strādājot ar cilvēkiem, pavisam noteikti ir vajadzīga savstarpējā empātija, risinājumi, kā iziet uz vienu viedokli, vienu virzienu. Kā pateikt savu viedokli, bet tajā pašā laikā dot vietu savam kolēģim, kā to visu integrēt, sintezēt. 

Tāpēc ir vajadzīga noteikta atvērtība, un es domāju, ka meditācija ir viens ļoti efektīvs instruments šajā jomā. 

Par meditāciju sāku interesēties 15, 16 gadu vecumā. Tajā laikā man dzīve likās diezgan pelēkās krāsās. Trūka dzīvesprieks, optimisms. Protams, arī liela slodze skolā, pietiekami daudz stresa. Bet viszīmīgākā bija tā sajūta, ka tu peldi pa straumi un tevi kā bumbiņu nes kaut kur un ka tu savu dzīvi neietekmē pilnā mērā. Vienu dienu tu kā bumbiņa atsities pret malu, tad ir sāpīgi. Nākamajā dienā tu neatsities, tad ir labi. Bet tā kopējā sajūta tomēr nav dzīves apliecinoša. Es sapratu, ka man vajag izprast lietas, paplašināt savu bildi, dzīves redzējumu. Man ļoti gribējās izprast likumsakarības pasaules kārtībā un kā lietas strādā. Es arī sapratu, ka vēlos kaut ko veikt katru dienu. Pielietot kaut kādu praksi, kas man iekšēji palīdzētu, saprotot to, ka, ja es neieraugu izmaiņas uzreiz, tās nāks, jo es tajās ieguldos katru dienu. 

Kamēr mēs sevi neesam dziedinājuši, kamēr mēs paši neesam iekšēji veselīgi, tikmēr realitāte spoguļos procesus, kas mums ir iekšā.

Vairāk klausieties epizodē.


Podkāstu var klausīties arī populārākajās straumēšanas platformās – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts u.c.