Rakstniece Inga Gaile par bailēm, literatūras, mākslas ietekmi globālos procesos, sievietēm toreiz un tagad, kā arī par to “f” vārdu - feminisms
"Bella Huksa (Bell Hooks) saka, ka mēs neesam vainīgi pie tās sabiedrības, kas ir izveidojusies, un pie tām kļūdām, kas ir pieļautas tūkstošiem gadu vai simt gadu atpakaļ. Taču mēs esam atbildīgi par to, ko mēs darām tagad.
Paldies tiem, kuri ir atklāti un runā par savām bailēm, arī par tām it kā muļķajām, par kurām šķietami smejamies. Ikviens, kas par to runā, paplašina iespēju sadzīt gan sev, gan arī citiem.
Mēs ļoti varam vēlēties teikt, nu, tagad atvērsim baltu lapu. Taču man liekas, ja ir baigā brūce, kas pūžņo, tad nav iespējams uz tās uzlikt baltu lapu. Bet var uz to brūci paskatīties, var iztīrīt, par to var pastāstīt un tad tā sāks dzīt. Protams, brīdis, kad skaties uz šo brūci, ir ļoti nepatīkams, it sevišķi, ja tu ilgstoši uz to neesi skatījies –, tur ir drausmīgas krāsas, strutas un tamlīdzīgi. Bet tomēr es tai dzīšanai pēc brūces iztīrīšanas ļoti ticu. Un esmu piedzīvojusi, kā tas notiek."
"[..] Ko mēs kā sabiedrība domājam par seksa strādniecēm? Es mulstu no šī nosaukuma, bet patiešām vēlos būt politkorekta un iejūtīga, un nelietot vārdu “prostitūtas”, ja tas ir aizvainojoši. Viņas ir ne tikai arī cilvēki, bet viņas ir cilvēki. Tāpat kā bezpajumtnieki ir cilvēki. Tāpat arī alkoholiķi ir cilvēki. Mēs visi esam cilvēki un mums nav tiesību vienus iedalīt zemākā klasē, citus – augstākā. Bet tā vai citādi mēs to darām.
Vienā podkāstā uzzināju par tādu apzīmējumu kā less dead (tulk. “mazāk miris”). Amerikā bija viens slepkava, kurš nogalināja ap 90 sieviešu, un viņa upuri bija tā kā less dead. Viņām nebija tuvinieku, viņas varbūt bija imigrantes un, paldies Dievam, likumdošanā šāda apzīmējuma kā less dead nav, bet tas par kaut ko liecina.
Mēs joprojām par dažādām cilvēku grupām domājam kā “less dead”. Un lai tas nenotiktu mums ir jāsāk domāt citādāk. Ir jāsāk domāt, ka visi ir vienlīdzīgi “dead”. Mēs visi esam vienlīdzīgi sērojami."
Vairāk klausieties epizodē.
Podkāstu var klausīties arī populārākajās straumēšanas platformās – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts u.c.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X