Komponiste Gundega Šmite par Covid-19 pandēmijas izraisīto klusumu un līdzatkarību.
“[..] Nostājas blakus ģimenes cilvēks vai tuvais draugs, kas to vēro un kuram ļoti sāp, ka cilvēks, kuru viņš mīl kā draugu vai ģimenes locekli, būtībā taisa lēnu pašnāvību. Ja tu, piemēram, redzi, ka cilvēkam rokā ir striķis un viņš tūlīt kārsies, protams, tu iesi, runāsi un mēģināsi to striķi kaut vai fiziski atņemt, bet ar alkoholu tā nesanāk. Tas ir milzīgs slow motion, milzīga palēninātā darbība – tā var ilgt desmitgadēm –, kad cilvēks neatgriezeniskā, lejupejošā spirālē būtībā izposta savu garīgo un fizisko veselību. Un tu nevari palīdzēt. Protams, ka, mīlot šo cilvēku, tu mēģini viņam to pudeli atņemt un teikt, ka ir nepieciešams ārstēties un piedāvā dažādas metodes – vai tā ir Minesotas vai anonīmo alkoholiķu programma, vai psihoterapija. Cilvēks varbūt pat pieklājības pēc aizies uz kādu no šīm programmām, bet jau nākamajā stundā dosies pēc dzēriena, jo savā sirdī nav sapratis, cik alkohols ir postošs."
Pirms vairākiem gadiem es runāju ar vienu psihoterapeitu/narkologu, kurš teica, ka faktiski alkohols alkoholiķim ir kā slepena mīļākā vai mīļākais, pret kuru cilvēkam ir liesmojoša kaislība un kuru viņš nekad nenodos. Tāpēc cilvēks, kuram ir atkarība, būtībā ir arī viltīgs. Viņš neatzīs, nenodos savu kompanjonu.
Gundegas domas papildina psiholoģes un kognitīvi biheiviorālās terapeites Diānas Zandes stāstījums:
Alkoholisms nav kaut kas, kas attīstās bez vielas lietošanas.
“Bieži vien cilvēkiem, kam ir atkarība, ir arī blakus problēmas. Ļoti bieži tā ir depresija. Reizēm atkarība ir veids, kā cilvēks cenšas šo depresiju pārvarēt. Dažreiz atkarība ir problēma, kas izraisa depresiju. Dažkārt tās var būt citas veselības problēmas, kas izraisījušas depresiju, un tad depresiju savukārt remdina alkoholā – atkarība ir daudz kompleksāka problēma nekā lauzta kāja.”
Ir ārkārtīgi sāpīgi redzēt, kā talantīgi cilvēki pēc būtības piebeidz sevi. Un nav iespējams palīdzēt. “Saņemies un nedzer” – tas nav palīgs.
Vairāk klausieties epizodē.
Podkāstu var klausīties arī populārākajās straumēšanas platformās – Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts u.c.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X