Pirmdiena, 2024. gada 27. maijs

Vārda diena: Loreta, Dzidra, Gunita, Dzidris

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Neakadēmiski

07:00

Ziņas

07:06

Rīta regtaims

Mostamies jaunai dienai, klausoties Rīta retro, noskaidrojot dienas notikumu, ielūkojoties pasākumu afišā un pasaules kultūras ziņu jaunumos

Vada:

Anna Marta Burve

08:00

Ziņas

08:06

Rīta regtaims

Vai zini, ka "Splendid Palace" ir pirmā brīvstāvošā celtne Rīgā, kas celta kā kinoteātris?
Četri atvērti prāti. "Quatuor Ébène" Rudens kamermūzikas festivālā

Vai zinājāt, ka kinoteātris Splendid Palace ir pirmā brīvstāvošā celtne Rīgā, kas  iecerēta un celta tieši kā kinoteātris? Tā dibinātāji Vasilijs Jemeļjanovs un Leonīds Falšteins būvniecības vajadzībām ņēma kredītu bankā, ieķīlājot Elizabetes ielā nopirkto zemes gabalu.  Jau 1923. gadā laikraksts “Jaunākās Ziņas” rakstīja, ka tiek atvērts grezns kinoteātris, kas izmaksājis 850 000 latu.

Vada:

Anna Marta Burve

Lasīt vairāk

09:00

Ziņas

09:05

Piejūras klimats

Stāsts par to, kā lauciniekiem izskatās pilsētnieki un pilsētniekiem laucinieki

Pēc scenāristu Jāņa Skuteļa, Reiņa Pizika un režisores Unas Rozenbaumas idejas radīts jauns LMT oriģinālseriāls "Pilna pastkaste", kura četras sērijas vēsta par kādu Latvijas mazpilsētu mūsdienās.

Vada:

Sonora Broka

Lasīt vairāk

09:25

Klasika bez pieturām

10:00

Ziņas

10:06

Pasticcio

Vada:

Liene Jakovļeva

11:00

Ziņas

11:06

Izvēlas klausītāji

Vada:

Liene Jakovļeva

Dienas pārraides

12:00

Ziņas

12:04

Laika ziņas

12:07

PārMijas

Latviešu dīvas "Aīdas" jauniestudējumā Berlīnē un Hences "Medūzas plosts"
Elīna Garanča: Amnerisas loma mani joprojām ārkārtīgi fascinē
Marina Rebeka: Ja es būtu mecosoprāns, gribētu dziedāt tikai Amnerisu

Hansa Vernera Hences oratorija "Medūzas plosts" Berlīnes slēgtajā Tempelhofas lidostā izvērtās par spēcīgu muzikālu un scenogrāfisku piedzīvojumu, kur trīs izcili solisti, koris, zēnu koris un orķestris veica varoņdarbu: ne tikai uztverot un "pārraidot" dodekafoniskos skaņurakstus, bet darot to ūdens baseinā, kur notika slīkstošās fregates traģēdija.
Ar ne mazākiem izaicinājumiem bija jāsastopas Verdi "Aīdas" jauniestudējuma dalībniekiem Vīnes valsts operā (Kaliksto Bieito "nobūbinātajā" režijā), kur grandiozas ovācijas guva divas latviešu zvaigznes - Elīna Garanča un Marina Rebeka.
 

Vada:

Gunda Vaivode

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:06

Klasika bez pieturām

14:00

Ziņas

14:06

Klasika bez pieturām

Vada:

Liene Jakovļeva

15:00

Ziņas

15:06

Klasika bez pieturām

16:00

Ziņas

16:06

Neakadēmiski

17:00

Ziņas

17:06

Pa ceļam ar Klasiku

Trio "Art-i-Shock": Mēs visi būsim mazliet virs zemes

Pēc nelielas pauzes pie klausītājiem, tiesa, mainītā sastāvā atgriežas trio Art-i-shock – čelliste Guna Šnē, pianiste Agnese Egliņa un sitaminstrumentālists Guntars Freibergs -, kuri turpmākās nedēļas laikā koncertzālēs būs sastopami pat divkārt.

Vada:

Dina Dūdiņa-Kurmiņa

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

18:00

Orfeja auss. Sarunas par interpretāciju

Jozefa Haidna 103. un 105. simfonija Pāvo Jervi un Fransa Brigena ierakstos

Raidījums "Orfeja auss" jauno sezonu sāk ar jauna tvarta atvēršanu. Komponists Arturs Maskats studijā aicinājis diriģentu Konstantīnu Petrenko, lai klausītos un analizētu divas no Jozefa Haidna slavenākajām "Londonas" simfonijām - 101. simfoniju ar apakšvirsrakstu "Pulkstenis" un par "Simfoniju ar timpānu tremolo" dēvēto 103. simfoniju, ko ieskaņojis orķestris "Brēmenes Vācu kamerfilharmonija" diriģenta Pāvo Jervi vadībā. Šīs interpretācijas tiek salīdzinātas ar diriģenta Fransa Brigensa un viņa "18. gadsimta orķestra" ieskaņojumu 1988. gadā.

Vada:

Arturs Maskats

Lasīt vairāk

19:00

Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas tiešraide no Lielās ģildes

Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncerts Lielajā ģildē

Anna Gāgane (klarnete), Hannakaisa Nirenena (soprāns), Jirki Antila (tenors), Eriks Rousi (bass), Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Tarmo Peltokoski 98. koncertsezonas atklāšanas koncertā, kurā izskanēs Ērika Ešenvalda "Arktikas nakts vīzijas" klarnetei, orķestrim un elektronikai un Riharda Vāgnera operas "Valkīra" pirmais cēliens.

Vada:

Rūta Paula

Lasīt vairāk

21:30

"Orfeja auss" muzikālais pielikums

Albums "Le Concert des Oiseaux. La Reveuse"

Le Concert des Oiseaux. La Reveuse ("Putnu koncerts. Sapņotājs") (harmonia mundi, 2023)
Henrija Pērsela, Jākoba van Eika, Teodora Švarckopa, Mišela Pinjolē de Monteklēra, Fransuā Kuperēna, Kamila Sensānsa, Bendžamina Britena, Morisa Ravela, Vensāna Bušo u. c. mūzika

Vada:

Rūta Paula

Lasīt vairāk

23:00

Veļu dziesmas

Jēkaba Graubiņa, Alfrēda Kalniņa, Mārtiņa Brauna, Uģa Prauliņa, Ilgas Reiznieces un Valta Pūces mūzika

Vada:

Rūta Paula

23:30

Nakts mūzika

Nakts pārraides

00:00

Klasika bez pieturām

01:00

Pasticcio

02:00

Klasika bez pieturām

03:00

Post factum

"Sinfonietta Rīga" jaunā sezona, "Čello Cēsis", "Personīgi", Baltijas jūras koru konkurss

Post factum centrā šoreiz vairāki jaunās koncertsezonas atklāšanas brīži: Valsts kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" 18. sezonas ieskandināšana 18. septembrī Lielajā ģildē. Soliste - Ksenija Sidorova (akordeons), diriģents - Normunds Šnē; koncertzāles "Cēsis" pirmais notikums - viessolistu parāde Devītajā Starptautiskajā festivālā "Čello Cēsis". Raidījumā tiek apskatīta 22. septembra programma "Čells un balss. Claus&Clausen" ar franču čellista Gaspara Klausa (Gaspar Claus) un dziedātāja, dāņu indīpopa apvienības Efterklang solista Kaspera Klausena (Casper Clausen) piedalīšanos, kā arī 23. septembra koncerts "Divi čellkoncerti diviem solistiem", kurā piedalījās Džemins Hans (Jaemin Han), Santjago Kanjons-Valensija (Santiago Cañón-Valencia), Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Andris Poga; Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" koncertsērijas "Personīgi" atklāšanas koncerts, kurā muzicēja čelliste Maragarita Balanas un pianists Antuāns Preā; atskaņas no Sestā Starptautiskā Baltijas jūras koru konkursa, kas 23. un 24. septembrī risinājās Dzintaru koncertzālē. Raidījuma eksperti: "Klasikas" kolēģe, komponiste un producente Anna Veismane un čellists, pedagogs Ēriks Kiršfelds. Skan arī kolēģes Marutas Rubezes, komponistes Selgas Mences, dziedātāja Mārtiņa Zvīguļa un diriģentes Martas Ozolas komentāri.

Vada:

Inta Pīrāga

Lasīt vairāk

03:45

Cafe musical

04:00

Klasika bez pieturām

05:00

Klasika bez pieturām