Otrdiena, 2023. gada 5. decembris

Vārda diena: Sabīne, Sarma, Klaudijs

Latvijas Sabiedriskie Mediji

Rīta pārraides

06:00

Neakadēmiski

07:00

Ziņas

07:06

Rīta regtaims

Mostamies jaunai dienai, klausoties Rīta retro, noskaidrojot dienas notikumu, ielūkojoties pasākumu afišā un pasaules kultūras ziņu jaunumos

Viesos:

Veitners Indriķis
mūziķis
Solovejs Miks
vēsturnieks
Ameriks Mareks
mūziķis

Vada:

Ilze Medne

08:00

Ziņas

08:06

Rīta regtaims

Mostamies jaunai dienai, sveicot jubilārus, uzzinot interesantus faktus rubrikā "Vai zini?", atbildot uz rīta konkursa jautājumu, ieklausoties rīta sarunā un nepiemirstot arī "Klasikas" programmas aktualitātes

Viesos:

Zemzaris Imants
komponists

Vada:

Ilze Medne

09:00

Ziņas

09:05

Grāmatu stāsti

T. S. Eliota dzejas izlase, Gundegas Šmites "Grieķu svīta" un Lēlo Tungalas "Biedrs bērns"

Par T. S. Eliota dzejas izlasi pārdomās dalās tulkotāja un atdzejotāja Ieva Lešinska, par savu grāmatu "Grieķu svīta" stāsta Gundega Šmite, bet lasītāja Aija atklāj savu viedokli par Lēlo Tungalas triloģiju "Biedrs bērns".

Vada:

Liega Piešiņa

Lasīt vairāk

09:25

Klasika bez pieturām

10:00

Ziņas

10:06

Pasticcio

Vada:

Liene Jakovļeva

11:00

Ziņas

11:06

Izvēlas klausītāji

Vada:

Liene Jakovļeva

Dienas pārraides

12:00

Ziņas

12:07

PārMijas

Aktieris Mārtiņš Vilsons: Mēs maināmies

24. februārī pulksten 20 multimediju telpā Digital Art House gaidāma pirmizrāde teātra antiutopijai "Pēdējais cilvēks", kas tapusi pēc Džordža Orvela romāna-antiutopijas "1984" motīviem. Lomās redzēsim Ediju Zalaku, kurš atveidos Vinstonu Smitu, Džūlijas lomā - Marika Šmukste, bet O'Braina lomā būs Mārtiņš Vilsons, ar kuru plašākā intervijā tiksimies trešdienas "Pārmijās". 

Vada:

Liene Jakovļeva

Lasīt vairāk

13:00

Ziņas

13:06

Klasika bez pieturām

14:00

Ziņas

14:06

Klasika bez pieturām

15:00

Ziņas

15:06

Klasika bez pieturām

16:00

Ziņas

16:06

Neakadēmiski

17:00

Ziņas

17:06

Pa ceļam ar Klasiku

Henrika Ibsena "Brands" Dailes teātrī (1975) - mudinājums pacelties pāri ikdienišķajam

Pasaulslavenā  norvēģu dramaturga Henrika Ibsena ideju drāma "Brands" tiek uzskatīta par grūtāko autora daiļradē. Tāpēc arī Latvijā, kur Ibsena lugas vienmēr bijušas cieņā, "Brands" iestudēts ļoti reti – 20. gadsimta sākumā. Pirms Arnolda Liniņa uzveduma 1975. gadā – vēl tikai četras reizes.

Vada:

Alda Briede

Lasīt vairāk

Vakara pārraides

18:00

Mana mūzika

Mūzika kā spēcīgi nospiedumi, kā tilti. Jubilejas saruna ar saksofonistu Arti Gāgu

"Tā ir tāda kā retrospekcija, panorāma: mūzika, kas konkrētajā laikā man kaut ko nozīmējusi. Varbūt ne vienmēr tā nesusi kādu uzdevumu - vienkārši esmu baudījis to kā skanošu estētisku vērtību. Tie ir tādi spēcīgi nospiedumi. Tiltiņi, pa kuriem ir iets līdz šim brīdim," - tā par savas mūzikas izvēli raidījumam "Mana mūzika" saka saksofonists Artis Gāga, kurš 29. janvārī svinēs 50. jubileju.

Vada:

Liene Jakovļeva

Lasīt vairāk

19:00

Ziņas

19:08

68. starptautiskā komponistu konkursa "Rostrum 2022" godalgotie darbi. Baltijas valstu komponistu mūzika

Madli Marje Gildemana Transpiration – Tallinas kamerorķestris un diriģents Andress Kaljuste
Arašs Jazdani (Yazdani), Hurreh – Igaunijas Filharmonijas kamerkoris un diriģents Lodeviks van der Rē
Mariuss Baranausks, Alrediph tamtamam un orķestrim – Artūrs Maniušis (sitaminstrumenti), Lietuvas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Beats Furrers
Kristups Bubnelis …ad infinitum – stīgu kvartets Chordos

Vada:

Anna Veismane

20:15

Autogrāfs pēc ieskaņojuma. Saruna ar altistu Pēteri Trasunu un pianistu Rihardu Plešanovu

Altists Pēteris Trasuns un pianists Rihards Plešanovs Nino Rotas un Paula Hindemita mūzikā

Altists Pēteris Trasuns un pianists Rihards Plešanovs regulāri muzicē kopā klavierkvartetā Quadra, bet šoreiz Latvijas Radio fondu ierakstā tikušies divatā – Paula Hindemita un Nino Rotas mūzikā. Kā noskaidrojam sarunā, abi mūziķi pirmo reizi satikušies jau 2008. gadā Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas klavieru kvartetā. Paula Hindemita mūzika Latvijas koncertapritē neskan bieži, lai gan tieši altam viņš komponējis četras sonātes solo un trīs sonātes altam un klavierēm. Hindemits pats bijis koncertējošs altists, tādēļ šis ir būtisks alta vijoles repertuārs. Sonāte altam un klavierēm Op. 25 Nr. 4 pauž spilgtus muzikālus raksturus; tā ir virtuoza, ar izvērsu un patstāvīgu klavieru partiju. Savukārt Nino Rotas Intermeco ir dziedoši ekspresīva mūzika: lai arī intermeco ir miniatūras žanrs, šoreiz tās ir desmit minūtes vienā plastiskā plūdumā.

Vada:

Anna Veismane

Lasīt vairāk

21:00

Odiseja – Vidusjūras reģionā

Vidusjūras reģions: Katalonija, Grieķija un Itālija

Katalānis Frančesks Sanss albumā L'infinit, grieķa Steliosa Petrakisa kvartets albumā Spondi un itālis Peppe Aiello albumā Na stanza chiene 'e 'ncienzo

Vada:

Gita Lancere

Lasīt vairāk

22:00

Tāda mūzika

Džons Bučers, Mārtins Idons un "Vasculae"

Šoreiz raidījumā "Tāda mūzika" būs dzirdams paraugs no britu improvizētāja un Pola Hemlina balvas laureāta Džona Bučera (John Butcher) vērienīgās, pērn izdotās piecu vinilplašu sērijas sadarbībā ar Luksemburgā balstīto izdevniecību NI VU NI CONNU. Visi platēs dzirdamie koncerti tikuši ierakstīti, kad Bučers savu 65. dzimšanas dienu svinēja ar rezidenci Berlīnes koncerttelpā Ausland. Tāpat skanēs arī komponista Mārtina Idona (Martin Iddon) skaņdarbs Muses un fragments no trokšņu mūzikas projekta Vasculae albuma Broken Lust.

Vada:

Rihards Endriksons

Lasīt vairāk

22:30

Eiroradio džeza stunda

BeJazz Winterfestival Bern 2022
Juetz - Suesse Stille
Joe Haider Jazz Orchestra - The Last Appearance

Vada:

Maruta Rubeze

Nakts pārraides

00:00

Klasika bez pieturām

01:00

Pasticcio

02:00

Klasika bez pieturām

03:00

Džeza impresijas

Tapusi dokumentāla filma par Latvijas pirmo džeza festivālu

25. janvārī pirmizrādi piedzīvos dokumentālā filma "KIKOK 1962" par pirmo Latvijas džeza festivālu, kas norisinājās 1962. gada 18. decembrī. Lai runātu par Latvijas džeza vēstures "baltajiem plankumiem", pazudušo festivāla ierakstu, 1960. gadu mūzikas dzīvi Rīgā, džeza situāciju pagājušā gadsimta vidū, filmas veidošanu un džeza pētniecību šodien, uz sarunu Mareku Ameriku, Indriķi Veitneru un Miku Soloveju aicina Anete Ašmane-Vilsone.

Vada:

Anete Ašmane-Vilsone

Lasīt vairāk

03:30

Piejūras klimats

(Ne)ekskursijas Kino muzejā

Saruna par Latvijas Kultūras akadēmijas Rīgas Kinomuzeja ekspozīcijas pērlēm, kuras iepazīt tuvāk ļaus vēl nebijis apmeklējuma formāts: Ne-ekskursijas. To laikā būs iespējams rast atbildes uz tādiem jautājumiem kā piemēram - kura latviešu īsfilma bērnībā traumēja muzeja kuratori? Par emocionālo un amizanto, par nejauši atrastiem vērtīgiem krājuma eksponātiem, par lāča kostīmu, bisi un kino biļeti kā laika liecību stāsta Rīgas Kinomuzeja vadītāja Agnese Logina, kuratore Dace Čaure un "Kinorakstu" kuratore un fotogrāfe Agnese Zeltiņa.

Vada:

Sonora Broka

Lasīt vairāk

04:00

Klasika bez pieturām

05:00

Klasika bez pieturām