Viņa radošā dzīve allaž bijusi kā krustceles: viņš dziedājis, dejojis, organizējis, rīkojis, kārtojis, diriģējis, mācījis. Un atkal - dziedājis.

"Tas nāk no bērnības - no tā, kā esmu audzis. Tie bija 60. gadi, Amerikā bija pietiekoši daudz iebraucēju no Latvijas, kuri meklēja draugus, mājas, sabiedrību, kuru mums bija uzdots uzturēt. Darījām visu pēc kārtas: dziedājām koros, veidojām ansambļus, dejojām tautas dejas. Man tas šķiet pašsaprotami. Jā, Latvijā ir lielāka izvēle - tu vai nu dziedi, vai dejo, vai teātri spēlē. Mēs to visu esam darījuši vienlaicīgi, jo svešumā mūsu ir maz. Tas bija tik dabiski - Dziesmu svētkos ne tikai dziedāt, bet arī tos rīkot.

Biju rīcības komitejas priekšsēdis ar apziņu - ja mēs to nedarīsim, kurš tad?

Ja kaut ko gribi, pašam arī jādara," saka latviešu izcelsmes amerikāņu baritons Pauls Berkolds, kuram 12. jūlijā apritēja 60. gadskārta.

Paula otrā mīlestība ir diriģēšana. "Jā, mazliet mācījos, taču pa to ceļu neaizgāju. Bet mums, Amerikā, vienmēr bijis tā, ka profesionālie mūziķi vada korus, tā arī Losandželosas kori nācās vadīt, gatavojoties vietējiem dziesmu svētkiem un arī Dziesmu svētkiem Latvijā. Pēdējos gados pasniedzu Garezera vasaras vidusskolā - tas ir sešu nedēļu kurss, kur vadu kori, lasu lekcijas par latviešu klasiķiem."

Pauls Berkolds dzimis Sietlā. Ameriku viņš sauc par savu dzimteni, taču Latviju uzlūko kā Tēvzemi.

"Vienmēr esmu audzis ar latviešu garu dvēselē. Man vienmēr bijis svarīgi turēties pie latviešiem, bet tas, ka šodien uz Latviju varu atbraukt ne tikai ciemos, bet arī strādāt, sajūtoties kā lielākas tautas daļa, ir ļoti nozīmīgs fakts manā dzīvē."

---

Pauls Berkolds dzimis un audzis Sietlā, bet skolojies Vašingtonas Valsts universitātes mūzikas fakultātē, kur beidzis dziedāšanas klasi. Maģistra un doktora grādu ieguvis Dienvidkalifornijas Universitātē. Operas mākslas specifiku apguvis Sietlas, Santafē un Hjūstonas jauno mākslinieku sagatavošanas kursos, kā arī Libera Universita di Musica Romā. 

Mūziķis sniedzis koncertus ASV, Kanādā, Austrālijā, Vācijā, Taivānā, Čehijā un Anglijā, kā arī Latvijā. Kā solists Berkolds piedalījies vairākos latviešu dziesmu svētkos ASV, Kanādā, Vācijā un Austrālijā. Pēdējos gados viņš ir darbojies jaunās mūzikas laukā un pirmatskaņojis dažādus mūsdienu latviešu un cittautu komponistu darbus.

Skatītājiem un klausītājiem Latvijā Pauls Berkolds spilgtā atmiņā palicis pēc kolorīti atveidotās Raiņa lomas Baņutas Rubesas veidotajā izrādē "Tango Lugano", kas 1990. gadā tika izrādīta Dailes teātrī.

Šobrīd Pauls Berkolds ir vokālās katedras vadītājs Kalifornijas Mākslas un mūzikas institūtā un Kalifornijas jauno mākslinieku vasaras kursu pedagogs. Sniedzis Amerikas vokālās mūzikas kursu Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā un šobrīd ieradies Latvijā, lai sniegtu meistarklases jaunajiem mūziķiem Siguldā.

Plašāku sarunu ar Paulu Berkoldu, ko veidojusi Rūta Paula, klausieties svētdien, 17. jūlijā, plkst. 9:30!

Bet šobrīd Paula Berkolda balsi baudām ierakstos, kas tapuši sadarbībā ar pianistu Venti Zilbertu.

* Imants Mežaraups - "Silu šalkas" (no "Trim dziesmām ar Kārļa Kurbada dzeju")
Ieraksts tapis Latvijas Radio 1. studijā, 1990

* Bruno Skulte - "Sapņu zeme" (Klāras Zāles dzeja)
Tālivaldis Ķeniņš - "Sonets Orfejam" (Veltas Sniķeres atdzejota Rainera Marijas Rilkes dzeja)
Jānis Kalniņš - "Meži šalc" (Zinaīdas Lazdas dzeja)
Ieraksts tapis Latvijas Radio 1. studijā, 1989

* Arnolds Šturms - Trīs dziesmas ("Blāzma un atspulga", "Uguns kā liktens deg", "Izlec jauna liesma") no septiņdaļu svītas balsij un klavierēm "Uguns dziesmas" ar Astrīdes Ivaskas dzeju komponista 90 gadu atceres koncertā Vāgnera zālē, 2002

* Emīls Dārziņš - "Spāniešu romance" (Viļa Plūdoņa atdzejota Puškina dzeja)
Bruno Skulte - Dievlodziņa balāde no operas "Vilkaču mantiniece" (Ilonas Leimanes un Tonijas Kalves teksts)
Ieraksts no koncerta Vāgnera zālē, 1989