Šodien, 4. maijā, pulksten 15 Rīgas pilī un arī Latvijas Televīzijas tiešraidē Latvijas Valsts augstākos apbalvojumus – Triju  Zvaigžņu ordeni, Viestura krustu un Atzinības krustu – par sevišķiem nopelniem no Latvijas prezidenta Edgara Rinkeviča rokām saņems cilvēki, kuru godprātīgais, profesionālais un pašaizliedzīgais sabiedriskais darbs, aktīvā pilsoniskā stāja un patriotisms stiprina mūsu Latviju un dara labāku mūsu sabiedrību.

Starp trim desmitiem visdažādāko jomu pārstāvju, ko šogad – Triju Zvaigžņu ordeņa simtgadē un 30. gadskārtā kopš tā atjaunošanas, kā arī Viestura ordeņa un Atzinības krusta atjaunošanas 20. gadskārtā – godalgošanai izvirzījis Valsts prezidents un  Ordeņu kapituls, ir arī vairāki  izglītības, zinātnes un kultūras jomas pārstāvji, ko "Klasika" sveic ar koncertu "Triju zvaigžņu ordenis 2024 – skaņās!"

Koncertu atklājam ar Latvijas Radio bigbenda atskaņotajām "Fanfarām", kuru autors ir Ēriks Miezis, bet atskaņojuma vadītājs – Kārlis Vanags.

Un nu laiks sumināt Triju Zvaigžņu ordeņa un Atzinības krusta saņēmējus kultūrā, zinātnē un izglītībā.

Par Triju zvaigžņu ordeņa virsnieci iecelta Fonda atvērtai sabiedrībai "Dots" izpilddirektore, sarunu festivāla "Lampa" direktore Ieva Morica, kā arī vairāk nekā 100 kinožurnālu autore, dokumentālo, zinātnes un videofilmu veidotāja – kinorežisore, scenāriste un producente Laima Žurgina. 2019. gada rudenī pirmizrādi piedzīvoja viņas filma "Kaza kāpa debesīs" par leģendārās 60. gadu kafejnīcas "Kaza" paaudzi, kurā savu puķu bērnu brīvību izbaudīja izcilas Latvijas kultūras šodienas un vakardienas personības: gleznotājs un Rundāles pils ilggadējais direktors Imants Lancmanis, režisore Maija Ķimele, gleznotāja Maija Tabaka un Biruta Delle, komponists Imants Kalniņš,  Latvijas rokenrola karalis Pits Andersons, dzejnieki Uldis Bērziņš, Jānis Rokpelnis, Aivars Neibarts un arī pati Laima Žurgina. "Klasikas" sveicienā abām ordeņa virsniecēm skan Valta Pūces dziesma ar Aivara Neibarta vārdiem "Ugunskurs" no kora cikla "Vasarīgas ainiņas". Dzied Latvijas Radio koris un solisti 2011. gada Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieka Sigvarda Kļavas vadībā.

Turpinājumā klausāmies daudzu ārzemju latviešu Dziesmu svētku virsdiriģenta un organizētāja, Losandželosas latviešu kora diriģenta, Kalifornijas Mākslu institūta vokālās katedras vadītāja, dziedātāja Paula Berkolda balsi, kuru šodien sveicam ar Triju Zvaigžņu ordeņa kavaliera titulu.

Savas dziedātāja karjeras laikā, kas turpinās vēl joprojām, Pauls Berkolds ir sniedzis vairāk nekā divarpussimt solokoncertu, un kļuvis par vairāku latviešu komponistu dziesmu pirmatskaņotāju! Savas vokālās kompozīcijas  viņam veltījis Tālivaldis Ķeniņš un Imants Mežaraups, Arnolds Šturms un Imants Zemzaris, Lolita Ritmane, Dace Aperāne un Jānis Porietis. Pauls Berkolds piedalījies arī operu, oratoriju un mūziklu atskaņojumos Amerikā, Kanādā, Eiropā un Latvijā, kur viņa balss iemūžināta ne vien Jāņa Kalniņa operas "Hamlets" 2004. gada studijas ierakstā ar labākajiem Latvijas vokālās mākslas meistariem un Jauno Rīgas kamerorķestri, bet arī Lūcijas Garūtas kantātes "Dievs, Tava zeme deg!" atskaņojumā Rīgas Domā, Lūcijas Garūtas simtgades koncertā un daudzos solo priekšnesumos.

Paula Berkolda sniegumā klausāmies Bruno Skultes dziesmu ar Klāras Zāles vārdiem "Sapņu zeme" un Imanta Zemzara dziesmu ar Imanta Ziedoņa dzeju "Pūre" no cikla "Ķemeri".  Bruno Skultes dziesmā pie klavierēm – Ventis Zilberts, bet Imanta Zemzara vokālajā miniatūrā – pats autors. 1989. un 2001. ieraksta gads.

Par sevišķiem nopelniem Latvijas labā Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un Ordeņu kapituls ar Atzinības krustu lēmis apbalvot bungu un dūdu grupas "Auļi" vadītāju, mūziķi, kuram pakļaujas dūdas, stabules, bungas un kokles – Kasparu Bārbalu, izdevniecības "Neputns" direktori Elgitu Bērtiņu, kura praktiski kārto izdevniecības dzīvi un lietas jau 25 gadu garumā, Viļānu Mūzikas un mākslas skolas direktori, mūzikas pedagoģi un titula "Viļānu Gada cilvēks 2017" īpašnieci Intu Brenci, kā arī arhitekti un literāti Guntu Šnipki, kas pazīstama kā Liepājas gājēju ielas un dzīvojamo māju arhitekte, ilggadēja Liepājas pilsētas galvenā māksliniece un vairāku dzejas krājumu autore. Atbilstoši Valsts apbalvojumu likuma 30. pantam, šīs personības ieceltas par Atzinības krusta virsniekiem.

Klausāmies Kaspara Bārbala tautas mūzikā iedvesmoto kompozīciju "Ziedu laiks" no grupas "Auļi" 2016. gada albuma "Gada-lokos". Savukārt no grupu "Auļi" un "Tautumeitas" kopīgā tvarta "Lai māsiņa rotājas" baudām Kaspara Bārbala dziesmu ar tautas vārdiem "Neviens mīļi tā nebrauca", kam seko grupas "Auļi" un kora "Gaudeamus" atskaņotais sacerējums "Zīmogs sarkanā vaskā" un Kaspara Bārbala skaņdarbs "Auļos" Kārļa Auzāna aranžējumā.

Atzinības krusta goda zīme šodien tiek piešķirta Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas direktora vietniecei izglītības jomā, vēstures un sociālo zinību skolotājai Līgai Bukovskai, kura savās stundās prot ne vien aizraut, bet arī  veiksmīgi sagatavot skolēnus vēstures olimpiādēm un konkursiem. Savukārt par Atzinības krusta kavalierēm Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs un Ordeņa kapituls lēmis iecelt Rīgas ukraiņu vidusskolas ilggadējo direktores vietnieci izglītības jomā – Ināru Boku, kura rūpējas, lai ikviens – arī no kara plosītās Ukrainas atbraukušie bērni – skolā justos kā mājās, un Mākslu izglītības kompetences centra "Ventspils Mūzikas vidusskola" mūzikas pedagoģi, diriģenti, vokālo ansambļu vadītāju, Ventspils Kultūras centra sieviešu kora "Venda" māksliniecisko vadītāju Anitru Niedri. Taču ne jau tikai "Venda" ir Anitras Niedres lolojums: viņas dibināts ir arī Ventspils Mūzikas vidusskolas koris "Nošu planētas", savi divdesmit gadi pavadīti Ventspils pilsētas un rajona skolu jaukto koru virsdiriģentes statusā; par saviem Anitra Niedre sauc arī vokālos ansambļus "Mundus" un "Cita planēta", bet dažādos mūzikas konkursos nopelnīto "Grand Prix", pirmās un otrās vietas, Zelta un Sudraba diplomus, kā arī citas savu skolojamo atzinības balvas grūti pat saskaitīt… Sveicot Atzinības krusta kavalieres Ināru Boku un Anitu Niedri no sieviešu kora "Venda" uzstāšanās 2018. gada Dziesmu svētku koru karos, kur izcīnīta 1. vieta, un 2008. gada koru karos lai skan Emīla Dārziņa dziesma ar Jāņa Jaunsudrabiņa vārdiem "Nāru dziesma" un Latviešu tautas dziesma Imanta Ramiņa apdarē "Aunu, aunu baltas kājas". Diriģē Anitra Niedre.

Bet koncerta izskaņā par godu Triju Zvaigžņu ordeņa, Viestura krusta un Atzinības krusta virsniekiem, kavalieriem un Goda zīmes saņēmējiem skan Riharda Dubras "Svētku mūzika". Spēlē 2021. gada Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks, pianists Reinis Zariņš, akordeoniste Ksenija Sidorova un ērģelnieks Aigars Reinis.