"Neatliekamās sarunas" viesi šoreiz ir jaunais dziedātājs Eduards Grundmanis un pianists Toms Ostrovskis, un sarunas epicentrā - Ineses Galantes talantu konkurss.

Visupirms - saruna ar pianistu un konkursa žūrijas pārstāvi Tomu Ostrovski, kurš atklāj šī gada konkursa nianses. Viņš stāsta, ka šogad mazliet mainījusies konkursa forma: "Mums būs četras kategorijas - konkursā aicināti piedalīties vokālisti, stīginstrumentu, pūšaminstrumentu un sitaminstrumentu, kā arī klavierspēles mākslinieki no visas Latvijas. Dalībniekus katrā kategorijā vērtēs erudītas personības attiecīgajā jomā, turklāt tādas, kuras spēj novērtēt visu vecumu konkursa dalībnieku spējas."

Šai sakarībā Toms Ostrovskis uzsver: "Esam kļuvuši ekstrēmāki: vecuma ierobežojuma konkursa dalībniekiem šogad nebūs!"

Toms neslēpj, ka galvenais iemesls ir šāds: "Ineses Galantes fonda uzstādījums ir atrast talantus. Tam, vai šim talantam ir 5, 30 vai 35 gadi, ir sekundāra nozīme. Svarīgākais ir dot iespēju sevi parādīt tiem, kuri šajā lauciņā nav sevi pieteikuši kā profesionāļi, taču viņiem ir visas nepieciešamās dotības. Tātad konkursa galvenais mērķis ir atrast talantus, bet pēc tam sniegt viņiem iespēju attīstīt savu profesionālo līmeni.

Tā arī ir Ineses Galantes konkursa galvenā atšķirība no visiem pārējiem mūsu valstī rīkotajiem konkursiem: ka pēc konkursa viss tikai sākas...

Ir iespēja piedalīties festivāla Summertime koncertos, meistarklasēs, īpaši talantīgajiem piedāvāsim dažādas attīstības iespējas, jo ir arī naudas balvas un stipendijas."

Stāstot par konkursa dažādo kārtu norisi, Toms arī atklāj žūrijas vārdus: žūrijas priekšsēdētāja būs konkursa iniciatore Inese Galante, stīginstrumentu spēli vērtēs JVLMA Stīginstrumentu katedras vadītāja un LNSO vijolniece Terēze Zīberte-Ījaba, kopējo muzikālo sniegumu vērtēs JVLMA docents, komponists Rolands Kronlaks, bet finālā piebiedrosies arī JVLMA profesors, dirģents un komponists Andris Vecumnieks. Savukārt reģionu žūrijā būs diriģente Gunta Malēvica.

"Centīsimies žūriju veidot pēc iespējas plašāku, turklāt itin visi Ineses Galantes uzrunātie profesionāļi ir ieinteresēti sadarboties - viņus valdzina gan Ineses Galantes personība, gan interesē tas, kas notiek viņu lauciņā jo īpaši reģionos, tāpēc šobrīd žūrijas locekļu ir vairāk nekā krēslu... Bet, jo vairāk cilvēku būs žūrijā, jo objektīvāks būs jauno talantu vērtējums," uzsver Toms Ostrovskis.

Jauno klasiskās mūzikas talantu konkursam “Ineses Galantes talanti” var pieteikties līdz 10. februārim. Tiek gaidīti jaunieši no visas Latvijas!

Tāpat aicināti piedalīties arī tie jaunie mūziķi, kuri savas muzikālās dotības prezentēja pērnā gada konkursā un šo gadu veltīja savu māksliniecisko talantu izkopšanai.

Konkurss noritēs trīs posmos: līdz 10. februārim norisināsies pieteikšanās, kam sekos reģionālie pusfināli 13. martā Cēsīs, 14. un 15. martā Rīgā, 17. martā Rēzeknē un 19. martā Ventspilī. Savukārt konkursa fināls notiks 19. aprīlī J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē.

Pērnā gada konkursa laureātiem ir bijusi dota iespēja uzstāties Valsts prezidenta rīkotajās pieņemšanās Latvijas Pašvaldību konferences ietvaros, sadarbības partneru Olainfarm un “Latvijas dzelzceļš” rīkotajos pasākumos, vasaras festivālā “Summertime – aicina Inese Galante” Dzintaru koncertzālē, valsts svētku koncertos un citviet.

Neskatoties uz to, ka divpadsmitgadīgais Eduards Grundmanis līdz šim nav bijis saistīts ar akadēmisko izglītību un tikai šogad sācis mācības Jelgavas mūzikas skolā, viņa kontā ir jau uzvaras veselos 40 (!) konkursos, un pērn rīkotajā Ineses Galantes talantu konkursā viņš ieguva pirmo vietu kategorijā "Klasiskais vokāls".

Raidījumā tiekamies gan ar pašu Eduardu, gan viņa tēti.

Jautāts, kas Eduardu pamudinājis piedalīties šajā konkursā, zēns saka tā: "Likās, ka tas būtu interesanti - sapratu, ka varētu rasties jaunas iespējas un jauni draugi, tāpēc abi ar tēti nolēmām pieteikties!"

Eduarda tētis Ainārs Grundmanis stāsta par līdzšinējo Eduarda pieredzi dziedāšanā un arī uzvarām daudzajos konkursos: "Lai gan Eduardam ir tikai divpadsmit gadu, pieredze jau liela: četrus no saviem divpadsmit gadiem viņš ir uz skatuves... Šajā laikā esam piedalījušies visos konkursos Latvijā un bijuši arī Berlīnē: pagaidām laurus viņš plūcis 40 konkursos, taču kopumā konkursu pieredze ir vēl daudz lielāka... Esam paspējuši ļoti daudz!"

Piedalīšanos Ineses Galantes konkursā tētis sauc par izaicinājumu: "Tas ir kas ļoti unikāls, turklāt Eduards taču nav  bijis mūzikas skolas audzēknis - esam, kā smejos, pašdarbnieki. Visu būvējam paši." Ainārs arī stāsta, kā notiek sagatavošanās priekšdarbi konkursiem, kā tiek izvēlēts repertuārs un kādas instrukcijas tiek dotas Eduardam pirms kāpšanas uz skatuves...

Eduards Grundmanis dziedāt sācis jau triju gadu vecumā - staigājis un "dunējis" pie sevis visvisādas dziesmiņas. "Aizvedām Eduardu pie mūzikas skolotāja pārbaudīt dzirdi, kuru viņš atzina par labu esam, taču uz mūzikas skolu puiku tomēr neaizvedām," stāsta dziedošā talanta tētis.

Tikām pats Eduards stāsta, ka Jelgavas mūzikas skolā sācis apgūt saksofona spēli: "Man tas šķiet ļoti interesanti, un domāju, ka arī kā vokālistam man tas ir noderīgi." Puika arī atzīstas, ka uz skatuves parasti kāpj ar domu, ka cilvēki vēlas viņu dzirdēt: "Es viņiem dodu, un viņi man..."

Tāpat zēns stāsta, ko labu dziedājis Ineses Galantes konkursā un kā norisinājusies dziesmu izvēle.

"Izrādās, ka arī Inese Galante savulaik dziedājusi Pie Jesu - kad kāpu lejā no skatuves, Inese teica: "Tu mani izkonkurēji..." Sapratu, ka man izdevies sevi labi parādīt," savu uzstāšanos pagājušā gada konkursā atceras mazais dziedātājs.

Eduards Grundmanis vaļsirdīgi atklāj, ka pats grūtākais konkursā bijis dziedāt ar klavieru pavadījumu: "Vienmēr esmu dziedājis fonogrammas pavadībā..." Bet jautāts, ko viņam devusi uzvara Ineses Galantes talantu konkursā, jaunais mākslinieks teic tā: "Esmu iepazinies ar pasaulslaveniem operdziedātājiem un saņēmis lielu, lielu atbalstu. Esmu ļoti priecīgs par man doto iespēju!"