"Latvijas koncertu" rīkotā Senās mūzikas festivāla atklāšanas koncerts 6. jūlija vakarā plkst. 22:00 Sv. Pētera baznīcā piedāvā ar Sv. Jaunavas Marijas tēlu saistītu programmu.

To kopīgi veidojuši divi diriģenti - Simone van den Dūla (Simone van den Dool, Vācija), kuru sadarbībai uzrunājis Sigvards Kļava, un Pēteris Vaickovskis, kurš zinības Anglijas 15. gadsimta sakrālajā mūzikā smēlies arī no pagājušā gada Senās mūzikas festivāla viesa diriģenta Pītera Filipsa (Peter Phillips). "Neatliekamās sarunas" laikā viesojamies Latvijas Radio kora mājvietā Spīķeros un izvaicājam gan Simoni van den Dūlu, gan Pēteri Vaickovski.

"Koncertprogramma veidota no divām pusēm," stāsta Pēteris. "Pirmā puse ir Ītonas kora grāmata - daudzbalsīgā polifoniskā mūzika, un šī programmas daļa uzticēta man, savukārt gregoriskos dziedājumus iestudē Simone. Katram no Latvijas Radio kora dziedātājiem ir sava individuāla pieredze un zināšanas, un visiem kopā tā nemaz nav nodefinējama - bet kā vesela vienība senajos dziedājumoos tik pamatīgi iedziļināmies pirmoreiz. Pēc pirmā mēģinajuma ir patīkama sajūta, ka lēnām veram vienu lappusi pēc otras un sākam saprast, kas tas ir un kā tas interpretējams, ka tas saskan ar praksi un ko varam izdarīt ar pašu balsīm. 15. gadsimta Anglijas Ītonas universitātes kora grāmata ir viens no būtiskākajiem kormūziaks darbiem, uz kā balstās visa turpmākā kormūzika."

Un kā sākusies Simones sadarbība ar Latvijas Radio kori? "Pirms pāris gadiem Utrehtā sastapu Sigvardu Kļavu kordiriģēšanas meistarklasēs, kur pasniedzu gregorisko dziedājumu kursu un tiku uzaicināta uz Latviju. Esmu ļoti priecīga par to, un domāju, ka arī kora dziedātājiem tā ir jauna pieredze - vairāku dienu garumā nokļūt skolnieku statusā. Kopskaņa unisonā jau šobrīd ir nevainojama!"

Simone nāk no Vācijas - zemes, kur reiz dzīvojusi Bingenas Hildegarde - vai diriģente iet viņas pēdās? "Es to labprāt vēlētos," iesaucas Simone. "Jo man viņa ir ļoti nozīmīga personība, ļoti gudra sava laika sieviete, kurai pieder astoņi desmiti dziedājumu."

Vaicāta, vai iespējams seno mūziku pārzināt pietiekami dziļi arī bez teoloģiskas izglītības, Simone atteic, ka tas patiesi ir būtisks jautājums: "Ir brīži, kad tā būtu noderīga, taču ar gregoriku ir intereesanti - pats mūzikas pieraksts, neimas, daudz pasaka priekšā par virzienu, kurā doties. Tā ka pati mūzika izskaidro gan tekstu, gan saturu."

Baznīca un sieviete jau izsenis ir īpašs diskusiju objekts. "Es nereti dodos uz sieviešu klosteriem, kur mācu gregorisko dziedāšanu - nezinu, ko par to domā citi, bet man tas ir svarīgi, jo vēlos, lai visi saprastu, cik šī mūzika ir skaista."

Un ar kādiem ceļavārdiem Pēteris aicina klausītāju uz Sv. Pētera baznīcu? "Klausītāji varēs sajust un dzirdēt senās skaņas senā baznīcā, bet ar mūsdienu cilvēku balsīm. Akustiskās vietas būs izvēlētas dažādas. Tas būs aizraujoši!"