No 7. līdz 9. augustam Aknīstes novada brīvdienu mājā "Susēja" notiks otrais alternatīvais kamermūzikas festivāls "Sansusī". Ar tā idejas autoru - operas solistu Armandu Siliņu, kā arī komponistu Kristapu Pētersonu tiekamies šīsdienas "Neatliekamajā sarunā".

Ideja par festivālu “Sansusī” radusies gluži prozaiskos apstākļos: reiz, runājot pa telefonu nostāk no mājas, Armands atskārtis, ka 30 metru attālumā dzird visu, kas tiek runāts pie nama! „Sapratu, ka te ir teicama akustika! Jātaisa koncerts! Tā nu viss "aizripinājies" līdz festivālam," pērn atklāja Armands. Šodien viņš atzīst: “Festivāla pirmais gads izrādījās veiksmīgs no daudziem aspektiem! Tas arī bija dzinulis, kāpēc šogad rīkojam jau otro.”

Kālab festivāla žanriskajā apzīmējumā figurē vārds “alternatīvais”? “Pirmkārt – tā ir vide, kas apkārt. Rokfestivāla gaisotne (nakšņošana paredzēta teltīs) šeit satiekas ar akadēmisko mūziku. Arī programma ir “trakāka” nekā citos  klasiskās mūzikas festivālos,” stāsta Armands.

Festivāla nosaukums "Sansusī", protams, atvasināts no brīvdienu mājas nosaukuma “Susēja” un tā raisītās vārdu spēles, turklāt tulkojumā no franču vārda sans souci tas nozīmē - bez rūpēm, bez raizēm. Tiesa gan, dziedātājs smejas, ka šos jēdzienus var attiecināt tikai uz festivāla apmeklētājiem, ne viņu pašu. Arī šogad Armands būs ļoti aizņemts ne tikai ar organizatoriskajām lietām, bet arī ar piedalīšanos koncertos.

Šogad vairāk padomāts arī par to, lai iespējamie laikapstākļi (pārāk karsta saule vai lietavas) neskādētu ne mūziķiem, ne instrumentiem, ne, saprotams, arī klausītājiem. Kopumā divarpus diennakšu laikā notiks 20 koncertnotikumi!

Festivālā iezīmēsies vairākas tematiskās līnijas jeb stūrakmeņi, un programmā kopumā saglabātas un attīstītas vairākas tematiskās līnijas, kas, cerams, laika gaitā kļūs par tradīciju. Proti, tematiskie koncerti „Rīta Bahs”, „XXI gs.”, bērnu nakts koncerts, kā arī teātra izrādes bērniem, izklaidējošas un attīstošas rotaļas un meistardarbnīcas bērniem. Iespēju savienot festivāla dienas ar ugunīgām nakts dejām nodrošinās gandrīz klasisko nakts koncertu mūziķi.

Īpaši šim festivālam komponists Kristaps Pētersons radījis vokālo ciklu “Trīs dziesmas ar Paula Cēlana dzeju, kuras skan vienlaicīgi” – proti, divu festivāla vakaru laikā interesenti gida-supermena pavadībā tiks aicināti doties nelielā pārgājienā mežā, lai klausītos, kā Kristapa Pētersona mūzika un Paula Cēlana vārsmas, iemiesotas Ievas Paršas (mecosoprāns) un Armanda Siliņa (baritons) balsīs, rezonē ar dabā notiekošo.

“Kad Armands ierosināja rakstīt jaundarbu, atcerējos par Paula Cēlana izteiksmīgo un muzikālo dzeju. Rezultātā tapa vokālais cikls mecosoprānam, baritonam un ekektronikai jeb skaņdarbs sešām balsīm un deviņām klavierēm. Izejot no muzikālās dzejas, sāka veidoties arī mūzika. Lai arī visiem trim dzejoļiem ir atšķirīga tematika, visi savstarpēji sasaucas. Mums būs tādas savdabīgas stacijas mežā. No akustiskā viedokļa tas būs aizraujoši, tāda pastaiga jeb ekskursija gidu pavadībā,” stāsta Kristaps un detalizēti atklāj darba tapšanas aizkulises.

“Gidi būsim mēs trīs – Kristaps, Ieva, es un vēl divi cilvēki, lai  nodrošinātu cirkulāciju nonstopā,” skaidro Armands.

Otrajā alternatīvajā kamermūzikas festivālā “Sansusī” piedalīsies trio Art-i-Shok (tā sniegumā skanēs arī īpaši šim ansamblim sacerētais Lindas Leimanes jaunarbs), Ēriks Kiršfelds ar programmu „Čells un latvieši”, atraktīvais un klausītāju iemīļotais ansamblis „Brokastis četratā”. Īpaši šim notikumam apvienojies būs arī leģendārais ansamblis Altera veritas. Izskanēs arī programma „Lielo komponistu mazie grēciņi”.

Pērn šis festivāls izpelnījās plašu apmeklētāju un dalībnieku (profesionālu mūziķu un aktieru) atzinību un ieguva „Kilograms kultūras” balvu kategorijā „Gada pārsteigums”.

Plašāka informācija par festivālu www.sansusi.lv.