No 7. līdz 10. jūlijam Daugavgrīvas cietoksnī Bolderājā norisināsies jauns, par kosmisku dēvēts mūzikas, mākslas un kultūras festivāls "Komēta".

Festivāla programmas vadītājs Dāvis Kaņepe intervijā "Klasikai" stāsta, ka festivāls "Komēta" būs pasaules mūzikas un elektromūziķu salidojums Daugavgrīvas cietoksnī - atbrauks vairāk nekā 100 mūziķu no visas pasaules, taču šoreiz "visa pasaule" nozīmē to, ka brauks dalībnieki no dažādām valstīm, t.sk. no karadarbības skartajām zemēm – Sīrijas, Jemenas, Ukrainas u.c. Arī Ganas, Izraēlas, Mali, Meksikas, ASV.

Un kālab festivāls tiek saukts par kosmisku? "Mēģinājām atrast savu nišu - mums jau ir brīnišķīgs pasaules mūzikas festivāls Porta, bet "Komētu" nosaukt tikai par pasaules mūzikas festivālu nebūtu īsti precīzi, jo notiks arī dažādas meistarklases kino un arhitektūrā, kur bez priekšszināšanām varēs sastapties ar lieliskiem lektoriem. Otra lieta - mūsu idejai un vīzijai ir kosmiski virzīta nākotne - raidām domas Kosmosā, jo gribam glābt un atdzīvināt Daugavgrīvas cietoksni..."

Bolderājas un Daugavgrīvas vietējie iedzīvotāji cietoksni dēvē par komētu. Kā kosmiska parādība tā ir reizē skaista un bīstama, un festivāla veidotājiem tā šķiet brīnišķīga metafora tam, kāda pieredze tiks radīta apmeklētājiem – reizē skaista, jo pasākuma programmā būs daudz neatkārtojami skaistas mūzikas, kino un spilgtas kopābūšanas pieredzes, un, iespējams, arī bīstama, jo rosinās domāt par būtiskām problēmām un procesiem pasaulē, kas skumdina, pārsteidz vai neatstāj vienaldzīgu.

Dāvis arī īsi ieskicē Daugavgrīvas cietokšņa vēsturi un pastāsta, kālab vēlas atdzīvināt tieši šo vietu. "20 hektāru plašais Daugavgrīvas cietoksnis ir otrais nozīmīgākais vēsturiskais mantojums pēc Rīgas vēsturiskā centra. Savulaik būvēts kā ideāla pilsēta, kurā varētu patverties 10 000 cilvēku. Kara uzbrukuma gadījumā tur bija viss, lai dzīvi varētu nodrošināt neatkarīgi no sauzemes.

Pati vieta jau komunicē, ka tā ir gatava mainīt militāro pret kulturālo. Līdz 1993. gadam to vajadzēja visām armijām - zviedriem, caram, poļu un padomju armijai, tikai ne latviešiem, jo pēc padomju armijas izvākšanās mūsu brīnišķīgais vēsturiskais piemineklis pūst, brūk un gaida visaugstākā līmeņa politisku lēmumu, lai sāktu rīkoties.

Gribam iekustināt to sniega bumbu," stāsta Dāvis un atkāj, ka sadarbība ar visām iesaistītajām institūcijām - Privatizācijas aģentūru, Rīgas domi un citām pagaidām risinās veiksmīgi. "No visām institūcijām jūtam lielu pretimnākšanu."

Festivāla rīkotājkomandā šobrīd strādā 30 cilvēki, taču aicināti pieteikties arī brīvprātīgie. "Gribētu lauzt priekšstatu par to, ka brīprātīgie ir tie, kuri dažādu iemeslu dēļ nevar atļauties ierasties festivālā. Bet brīvprātīgā statuss - tā ir vienīgā iespēja, kā var piedalīties festivālā no iekšpuses - tas, ka nebūs jāpērk biļetes, ir mazākais, bet tu varēsi redzēt, kā top paliels festivāls pats savām acīm, no iekšienes. Tāpēc laipni aicinām itin visus - banku direktorus un politiķus, studentus un pensionārus!"

Dāvis novērojis, ka biļetes uz festivāla pasakumiem ļoti aktīvi pērk ļaudis no ārzemēm - Vācijas, Itālijas un citurienes. "Mūsu fokuss it kā bija uz Latviju, bet atkal esam radījuši projektu, kas interesants ir tiem, kas ārpusē, un mazāk - pašiem. Bet jebkurai gaumei būs kaut kas!"

Īsi par festivālu

Festivālā notiks arī franču dokumentālista Vinsenta Mūna kinoseanss par dažādu tautu mūzikas tradīcijām un rituāliem 72 stundu garumā, bet lektori un aktīvisti no visas pasaules līdzēs parādīt, ka kultūra, mūzika un domas brīvība stāv pāri konfliktam. Festivāla norise cietoksnī būs metafora tam, ka miers gūst virsroku pār karu un nošķirtību, un kopīga kultūras pieredze ir pirmais solis savstarpējo barjeru nojaukšanai.

Festivāla laikā darbosies arī improvizācijas skatuve "Melnais caurums" (sadarbībā ar mākslas centru "Totaldobže"), mūzikas klubi "Marss" un "Galaktika", miera oāze "Venēra", kuros uzstāsies vairāk nekā 30 dīdžeji, kā arī "Komētas akadēmija" – vieta domu eksperimentiem, dzīvām diskusijām un aizliegto jautājumu uzdošanai.

Šo notikumu organizē biedrība "Festivāls Komēta" sadarbībā ar biedrībām "Kaņepes Laikmetīgās kultūras centrs" un "Bolderājas grupa". Festivāls ir nekomerciāls, tā mērķis nav gūt peļņu, visi iegūtie līdzekļi tiks izmantoti festivāla norises nodrošināšanai un Daugavgrīvas cietokšņa attīstībai.