"Neatliekamajā sarunā" tiekamies ar pianistu Nikolaju Luganski no Krievijas, kurš 15. novembrī Lielajā ģildē sniegs soloprogrammu. Tajā skanēs Franča Šūberta un Sezāra Franka mūzika, Pētera Čaikovska "Lielā sonāte” un "Gadalaiki”.

Iedvesma. Inteliģence. Dabiskums. Perfekcija. Iedzimta poēzijas izjūta. Dieva dzirksts. Tas viss piemīt Nikolajam Luganskim, turklāt viņš "rok" dziļi. Luganskis ir īsts dārgumu meklētājs un skaistuma pielūdzējs – neviena vērtīga detaļa, neviena komponista slēpta doma nevar paslēpties no viņa.

Ar viņu nav viegli, jo no klausītāja viņš prasa daudz. Galvenais – radošu sadarbošanos.

"Cilvēks, kurš iet uz koncertu, lai kaut ko saņemtu, relaksētos un nomierinātos, ir slikts klausītājs. Labs klausītājs iet uz koncertu, lai kopā ar mākslinieku radītu kaut ko jaunu un nozīmīgu,” teic Nikolajs Luganskis.

Maskavas konservatorijas absolvents, izcilās krievu pianistes Tatjanas Nikolajevas un Sergeja Dorenska  skolnieks Nikolajs Luganskis  savā daiļradē turpina krievu pianisma skolas tradīcijas. Pēc uzvaras Johana Sebastiāna Baha konkursā Leipcigā un Sergeja Rahmaņinova konkursā Maskavā viņš triumfēja arī 10. Starptautiskajā Pētera Čaikovska konkursā 1994. gadā. Sekoja gan Terensa Džada starptautiskā prēmija, gan gada labākā solista tituls, ko viņam piešķīra prestiži žurnāli un laikraksti, gan vairākas Echo Klassik  balvas. Šobrīd Krievijas Tautas mākslinieks Nikolajs Luganskis ir Maskavas filharmonijas solists.

Kopumā pianists uzstājies 44 pasaules valstīs. Viņa koncertzāles ir gan Maskavas konservatorijas Lielā zāle, gan Amsterdamas Concertgebouw zāle, kā arī Palais des Beaux-Arts Briselē, Wigmor Hall un Royal Albert Hall  Londonā, Théâtre des Champs-Elysées Parīzē, Conservatoria Verdi Milānā, Hollywood Bowl  Losandželosā, Konzerthaus Vīnē un daudzas jo daudzas citas. Vislabākie pasaules orķestri aicina mākslinieku par solistu savos koncertos.

Viņa repertuārā ir 50 krievu un ārzemju komponistu klavierkoncerti, kurus Nikolajs Luganskis ir atskaņojis gandrīz 600 reižu, sadarbojoties ar 165 pasaules diriģentiem, tostarp ar Kentu Nagano, Jevgēņiju Svetlanovu, Mihailu Pļetņovu, Genādiju Roždestvenski, Vasiliju Sinaiski, Juriju Temirkanovu, Vladimiru Fedosejevu, Valēriju Gergijevu, Kristofu Ešenbahu, Pāvo Berglundu, Nēmi Jervi, Rikardo Šaijī, Vladimiru Jurovski…

Kamermuzicēšanā viņa partneri ir Vadims Repins, Miša Maiskis, Anna Ņetrebko, Šostakoviča stīgu kvartets un citi slaveni mūziķi.

Pianista ieskaņojumi, kas iemūžināti ierakstu firmā Warner-Classics, ieguvuši Diapason d’Or  balvu. Interesanta nianse mākslinieka biogrāfijā – Nikolajs Luganskis ir sporta meistars šahā!