"Neatliekamās sarunas" laikā skan ieraksti no trešdien notikušās preses konferences, kas bija veltīta Valsts akadēmiskā kora "Latvija" rīkotajam 20. Starptautiskajam garīgās mūzikas festivālam. Tajā kora mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais un direktors Māris Ošlejs iepazīstināja ar jubilejas festivāla programmu, īpašajiem viesiem un gaidāmajiem pirmatskaņojumiem.

"Divdesmit gadi - vai tas ir daudz vai maz? Tas jāvērtē mūsu klausītājiem un presei," prāto Māris Ošlejs. "Mums pašiem, protams, tas ir pietiekoši ilgs darba periods, kura laikā kopumā esam komponistiem pasūtinājuši 40 jaunus lielformas darbus, bet kopā ar mazformas darbiem, kas tiek intensīvi atskaņoti beidzamo divu gadu laikā, svinot kora 75. gadskārtu, iznāk, ka esam pasūtījuši jau ap 100 jaundarbu!

Šis gads ir iezīmīgs arī mums abiem ar Māri Sirmo - kopā šo kolektīvu vadām arī jau 20 gadus.

Toreiz, sākot darbu, domājām, ka kolektīvam jāattīstās un tam vajag kādu atpazīstamu brendu, kura kontekstā esam atbildīgi gan par repertuāru, gan māksliniekiem," stāsta Māris Ošlejs. Viņš iezīmē arī vērtīgākās lietas, kas saistītas ar Garīgās mūzikas festivāla vēsturi. Tie ir ne tikai Latvijas komponistu jaundarbi, kas tiek pirmatskaņoti īpašā koncertā. Īpašs ir arī katru gadu gaidītais viesis:

"Kā viesmākslinieks pirmo un vienīgo reizi Latvijā viesojās sers Džons Taveners, atkal kontaktus ar Rīgu, pateicoties festivālam, atjaunojuši Valentīns Silvestrovs un Gija Kančeli, vairākkārt mūsu viesis bijis pasaulslavenais poļu komponists Kšistofs Pendereckis."

Māris Sirmais: "Pagājuši divdesmit gadi un šķiet - kurā brīdī izsīks idejas? Jo māksliniekam tas vienmēr ir būtisks jautājums.

Kas gan varētu būt visbriesmīgākais radošam cilvēkam? Ka vienā brīdī beidzas idejas. Ka tu apstājies. Lai Dievs nedod, ka šādu mirkli piedzīvotu - tad labāk nomirt ātrāk, nekā to piedzīvot...

Tāpēc esmu patīkami pārsteigts, ka atkal un atkal mums rodas jaunas, kolosālas lietas. Ka atklājam nevis darbus, kas, piemēram, uzrakstīti pirms 100 gadiem un nav atskaņoti tāpēc, ka vāji uzrakstīti, bet mums izdodas atrakt mūziku, kas pasaulē, izrādās, iet uz urrā, bet Latvijā nav atskaņota. Piemēram, tas ir Maikla Tipeta darbs "Mūsu laika bērns", kas skanēs festivāla noslēgumā. Izrādās, ka visā Baltijā tas nekad nav atskaņots! Tas ir piesātināts, dramatisks stāsts," atklāj Māris un vēsta, ka kopumā 20. Starptautiskajā garīgās mūzikas festivālā skanēs sešu komponistu jaundarbi.

Paša Māra Sirmā vadībā 22. augstā Rīgas Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā plkst. 19:00 notiks koncerts, kurā pirmo reizi tiks atskaņoti komponistu Jura Ķēniņa, Renātes Stivriņas, Edgara Mākena, Jura Ābola, Irīnas Rebhūnas un Gabriēla Džeksona jaundarbi.

Īpašu Māra Sirmā uzmanību izpelnījies Mākena jaundarbs "Atspere". "Mākens ir izmantojis vienu citātu no Klāva Elsberga dzejoļa. Ideja ir tāda, ka mēs katrs dzīvē esam kā atspere - jo dzīvojot, šī atsperīte lēnām sāk taisnoties. Un vienā brīdī, mūsu dzīves ceļš beidzas un atsperīte ir pilnīgi taisna," teic diriģents, skaidrojot, ka reliģisko tekstu vietā skaņdarbā tiek izmantotas visiem cilvēkiem saistošas pārdomas par dzīves un nāves attiecībām.

Festivāla atklāšanā 18. augustā, atzīmējot reformācijas 500 gadu jubileju, notiks Šauļu profesionālā kora "Polifonija" koncerts, kurā tiks atskaņota Johana Sebastiana Baha un viņa laikabiedru skaņdarbi.

Pēc 22. augusta jaundarbu pirmatskaņojumu koncerta, 24.augustā Latvijas Universitātes Lielajā aulā kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri Māra Sirmā vadībā izskanēs komponista Svena Dāvida Sandstrēma "Mesija".

Festivāla īpašais lielās formas paraugs Rīgas Sv. Pētera baznīcā skanēs 26. augustā. Šogad koncertā koris "Latvija" kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri izpildīs Johana Sebastiana Baha "Čakone" un Fēliksa Mendelsona otro simfoniju Lobgesang.

Pirmo reizi festivālā skanēs afroamerikāņu a cappella programma ASV diriģenta Jūdžina Rodžersa vadībā. 31. augustā klausītājiem tiks atskaņoti vairāki spiričueli un gospeļi.

2. septembrī Dagdas Vissvētās Trīsvienības Romas katoļu baznīcā notiks latviešu garīgās mūzikas koncerts, savukārt festivāla noslēgumā 7. septembrī Rīgas Domā būs klausāma Maikla Tipeta oratorija "Mūsu laika bērns".