14. jūlijā plkst. 19:00 Ventspils teātra namā "Jūras vārti", bet 15. jūlijā plkst. 14:00 un 19:00 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" jaunā starptautiskā klasiskās mūzikas festivāla Sensus rīkotajos simfoniskās mūzikas koncertos "Rožu kavalieris" pie Latvijas festivāla orķestra diriģenta pults stāsies Karels Marks Šišons.

"Festivāls Sensus ir galvenais manas ierašanās iemesls Latvijā, tas ir ļoti labi organizēts un svarīgi, ka Latvijas mūziķi muzicē kopā ar citu valstu māksliniekiem. Esmu arī ļoti priecīgs, ka satikšu tik daudzus no Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķiem - ar šo orķestri man saistītas ļoti patīkamas atmiņas! Tie bija trīs īpaši gadi, un Lielo ģildi uztveru kā savējo. Ļoti daudz emociju," neslēpj Šišons.

Vai sadarbība ar visu LNSO turpināsies arī nākotnē? "Vēl gan neesmu parakstījis līgumu, bet 2017./2018. gada sezonas noslēgumā diriģēšu orķestri un sadarbošos ar cilvēkiem, ar kuriem strādāt esmu pieradis - piemēram, ar Andri Dzenīti, bet Debisī Fantāziju atskaņošu kopā ar Vestardu Šimkus.

LNSO uzskatu par savu bērnu vēl joprojām - ja jebkuru lietu uztverat nopietni un to attīstāt, tā paliek jūsu sirdī. Bet, ja virspusēji, tad tā aizmirstas. Darbā ar LNSO esmu ielicis ļoti daudz darba, kopā esam pamatīgi strādājuši un no šī procesa esmu guvis brīnišķīgu iedvesmu. Tā ir ķīmija.

Darīju, cik spēju, un tikpat daudz saņēmu pretī."

Šobrīd Karels Marks Šišons sācis sadarbību ar Grankanārijas (Spānija) filharmonisko orķestri un kļuvis tā galvenais diriģents. Vai arī ar šo orķestri viņu saista lieliska ķīmija? "Nevarētu teikt, ka šo orķestri labi pazīstu, bijusi tikai viena kopīga programma, bet gribu uzlabot veidu, kā viņi spēlē klasiku - Mocartu, Bēthovenu. Ir trīs galvenie iemesli, kāpēc izvēlējos kļūt par tā galveno diriģentu. Pirmkārt, viņiem ir jauna koncertzāle, kurai ir salīdzinoši maz - divdesmit - gadu, tajā ir 1700 vietu un izcila kaustika. Otrkārt, viņiem nav naudas problēmu. Treškārt, pats prezidents man piezvanīja un uzaicināja mani kļūt par šī orķestra galveno diriģentu.

Ja jums zvana prezidents, tas nozīmē, ka problēmu nebūs!

Tas arī nozīmē, ka valdība uzskata - šis orķestris vislabāk muzicē tieši manā vadībā. Domāju, tā ir laba laulība. Vai Elīna nebūs greizsirdīga? Nē, jo labi zina, ka mūzika ir mūzika un laulība ir laulība," smej diriģents un piebilst, ka Grankanārija ir tuvu Malagai, kur ģimene pavada visai daudz laika. "Ja gribat ceturto iemeslu - no rīta man būs mēģinājumi, bet pēcpusdienā varēšu doties uz pludmali visa gada garumā. Tā ir laba kombinācija! Domāju, ir arī liela nozīme pavadīt daudz laika tur, kur saule spīd visu cauru gadu: tas daudz dod noskaņojumam."

Vaicāts par Latvijas festivāla orķestri, kas izveidots speciāli festivālam Sensus, diriģents priecājas, ka tajā apvienojušies mūziķi no Latvijas orķestriem, "Berlīnes filharmoniķiem" un arī citiem. "Tas ir ļoti labi, lai gan ārvalstu orķestru mākslinieku nav daudz. Toties viņi sniegs arī meistarklases, un tas jau ir skats nākotnē."

Karels Marks Šišons atklāj arī savus tuvākos plānus. Pēc "Rožu kavaliera" koncertiem būs viena klusa un brīva nedēļa, tad viņš dosies uz Minheni, lai diriģētu operu "Favorīte", un tad - brīvlaiks līdz pat septembra vidum.