28. jūlijā Dzintaru koncertzālē gaidāms unikāls koncerts: programmā "3 x piano. Dinastija. Tēvs un dēli Osokini" pirmo reizi uz vienas skatuves satiksies visi trīs Osokinu dzimtas klavieru virtuozi - Latvijas pianisma leģenda Sergejs Osokins un viņa dēli - pasaules nozīmīgāko pianistu konkursu laureāts Andrejs Osokins un Georgijs Osokins, kurš ar savu izsmalcināto muzikalitāti ir fascinējis klausītājus visā Eiropā! Koncertā piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris diriģenta Modesta Pitrena vadībā.

Koncertprogramma tika iemēģināta jau šodien, mūzikas instrumentu veikalā A&T Trade Aleksandra Čaka ielā 118 sniedzot žilbinošu paraugdemonstrējumu (epizodi no tā Maruta Rubeze iemūžinājusi arī šeit redzamajā video). Starp citu, tieši šajā veikalā pirms pusgada tika atklāta Steinway & Sons flīģeļu pārstāvniecība, un šim notikuam par godu prezentācijas koncertu sniedzis Vestards Šimkus, Raimonds Pauls un Georgijs Osokins.

 

 

Trīs Osokini – klavieru virtuozi!Latvijas pianisma leģenda Sergejs Osokins un viņa dēli Andrejs un Georgijs, kuri žilbinājuši publiku visā pasaulē, gatavojas brīnišķīgam koncertam "3 x piano" Dzintaru koncertzāle. Tajā viņi PIRMO reizi satiksies uz vienas skatuves! Šodien #NeatliekamaSaruna 17:30.

Posted by Programma Klasika on piektdiena, 2015. gada 24. jūlijs

 

28. jūlija koncertā Andreja pārziņā būs Čaikovska Pirmais klavierkoncerts, savukārt Georgijs spēlēs Šopēna Pirmo klavierkoncertu. Programmā iekļauti arī citi pasaules mūzikas šedevri divām un trim klavierēm, kā arī īpaši šim koncertam veidots muzikāls pārsteigums.

Andrejs smej, ka šis vakars būšot gan komponistu, gan solistu cīņa, taču Georgijs brāļa teiktajam strikti iebilst:

“Uzskatu, ka jebkādas cīņas eksistē tikai publikas iztēlē – mēs taču taisām mākslu, nevis sportu! Konkurence mākslai ir bīstama. Interpretācijas būs ļoti dažādas, jo katrs no mums ir atšķirīgs – gan kā cilvēks, gan mākslinieks, tāpēc klausītājiem būs interesanti vērot šo dažādību.”

Lai cik arī neticami tas nebūtu, visi trīs vienā koncertā viņi vēl nav spēlējuši nekad. “Tas būs pirmo reizi visā pasaulē,” smejas Sergejs.

Ak, jā: lai vai cik atšķirīgi ir visi trīs Osokini, par vienu viņi ir vienisprātis: lai strādātu un vingrinātos, nepieciešams klusums un vienatne, tāpēc mājās sarunas rit par citām tēmām un kopīga muzicēšana nav aktuāla. Māksliniekam darba procesā jāabstrahējas no apkārtējās pasaules.

JVLMA profesors Sergejs Osokins, vaicāts, kā mainījusies attieksme pret savu spēli brīdī, kad sapratis, ka arī dēli kļuvuši lieliski mākslinieki, smaidot atteic: “Protams! No visiem skolēniem var kaut ko mācīties. Lai gan nedomāju, ka manis paša spēlē līdz ar to būtu kas mainījies – ja nu tomēr, tad neapzināti.”

Koncertā uz skatuves viņi kāps visdažādākajās kombinācijās, bet trijatā spēlēs Johana Sebastiāna Baha koncertu. Oriģinālvariantā tas rakstīts četriem klavesīniem, bet Georgijs īpaši šim vakaram  to pārveidojis trim klavierēm. “Skaņdarba sākotnējā versija pieder Antonio Vivaldi, kurš to rakstījis kā ērģeļkoncertu, bet Bahs to savulaik pārlicis četriem klavesīniem un orķestrim. Mums visiem trim tik ļoti patika šis darbs, ka nolēmu izveidot versiju trijām klavierēm ar kamerorķestri. Tas būs pirmatskaņojums. Šo darbu vēl nekad nav spēlējuši trīs pianisti,” lepni atklāj Georgijs.

Koncerta unikalitāte pirmkārt slēpjas faktā, ka trīs pianistu piedalīšanās kopīgā koncertā Latvijā ir visai liels retums. Otrkārt – lai gan daudzi atminēsies māsiņas Skrides, kuras savulaik spēlējušas kopā ar savu māmiņu Līgu, trīs pianisti no vienas ģimenes uz skatuves kāps pirmoreiz. Paši mūziķi to sauc ne tikai par pamatīgu atbildību, bet arī lielu veiksmi: iegadījies tā, ka 20 dienas visi var būt kopā Latvijā, lai sagatavotu koncertprogrammu.

Lai gan Čaikovska klavierkoncertam ikviens var līdzi dungot, Andrejs Osokins prāto, ka šī partitūra sevī ietver milzu potenciālu jaunu krāsu meklēšanā. "Mūzika ir ļoti noslēpumaina, un, kaut arī šeit ir ļoti spilgts, visiem labi pazīstams melodiskums, mūzikas jēga un koncepcija paver plašas iespējas jaunu krāsu meklēšanā. Koncepcija ir ļoti interesanta..."

Tikām Georgiju šogad iepazinām kā izcilu Šopēna mūzikas interpretu. “Beidzamo gadu patiešām spēlēju tikai Šopēnu – gan konkursa, gan ierakstu dēļ.” Atgādināsim, ka Georgijs Osokins 2014. gadā uzvarēja bezgalgrūtajā Friderika Šopēna 9. Starptautiskajā Jauno pianistu konkursā Ķīnā. “Šopēna mūzika man ir ļoti tuva un mīļa: pagaidām nevēlos spēlēt kaut ko citu. Man šķiet interesanti pētīt viņa mūzikas valodu – kā tā attīstījusies. Māksliniekiem jau tas ir viens no galvenajiem mērķiem – arī šķietami labi zināmajā atklāt kaut ko jaunu,” uzskata Georgijs un ir pārliecināts, ka arī Dzintaros Šopēna Pirmais klavierkoncerts skanēs vēl nedzirdētā interpretācijā.

Ak, jā. Sarunas noslēgumā pianisti Osokini pačukst, ka koncertu vadīs daiļā aktrise Agnese Zeltiņa. Kur nu bez dāmām…