28. decembrī 60. dzimšanas dienā sveicam mūsu lielisko kolēģi - Latvijas Radio bigbenda direktoru un māksliniecisko vadītāju, Latvijas Radio skaņu ierakstu daļas vadītāju, festivāla "Rīgas ritmi" dibinātāju, sitaminstrumentālistu Māri Briežkalnu.

Līdztekus sarunai ar jubilāru klausāmies viņa izvēlētos ierakstus no bigbenda senākiem laikiem (1977), Egila Straumes okteta ieskaņojumus, kā arī gana jaunākus ierakstus, kuros baudāms Māra Briežkalna kvinteta sniegums.

"Mums svētki ir katru dienu," smej jubilārs. "Ņemot vērā Maestro 80. dzimšanas dienu, jubileja mums patiesi ir visu gadu."

Turklāt 50. jubileju šogad svin arī Māra vadītais Latvijas Radio bigbends.

"Visi sastāvi Latvijas Radio ziedu laikos izveidojās tieši no Latvijas Radio bigbenda - gan Egila Straumes trio un oktets, gan Raimonda Raubiško un Gunāra Rozenberga bigbends - visi šāda veida kolektīvi, kas pārstāvēja Latviju, bija pieprasīti un profesionāli, izveidojās no bigbenda."

Interesanti, ka pats Māris Briežkalns sitaminstruementu spēlē "ielēcis" strauji un nenovēršami... Visupirms to apguvis Siguldas mūzikas skolā, tad - Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, un, vidusskolu pat nepabeidzot, uzņemts Latvijas Radio bigbenda rindās. "Šķiet, tas bija 7. klasē, gan skolā tika dibināts estrādes ansamblis, un sapratu, ka gribu tajā spēlēt. Nākošais solis bija tāds, ka tiku pasaukts uz tautas estrādes orķestri "Sigulda". Sekoja uzstāšanās "Liepājas dzintarā" - man tolaik bija kādi 12 gadi.

Atbrauc Alnis Zaķis mūs konsultēt un saka man tā: "Tev jānāk uz Latvijas Radio bigbendu!" Es pie sevis nodomāju - tur taču tik varenas zvaigznes spēlē, ko  nu es, kurš pašā sākumposmā...

Jā, tie lēcieni nudien bijuši lieli, tieši pateicoties Latvijas Radio bigbenda mūziķiem, jo bigbends bija vieta, kur varējām attīstīties, katru dienu spēlējot interesantu mūziku. Tā bija īsta studijas pieredze, kas rūda mūziķi - jo spēlējot koncertā, šķiet, ka viss ir tik superīgi, tik labi! Bet, kad paklausies no malas, viss kļūst skaidrs..."

Latvijas Radio bigbends bija pirmais kolektīvs, kurš uzstājās ārvalstu džeza klubos vēl PSRS laikos, pirmais, kurš sadarbojās ar džeza megazvaigznēm, pirmais, kurš viesojās Amerikā. "Šiem projektiem ir grūti pārvērtējama nozīme Latvijas kultūrā," uzsver jubilārs.