Marks Buškovs (vijole) un Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga Normunda Šnē vadībā sezonas noslēguma koncertā Lielajā ģildē 14. maijā atskaņoja arī laikmetīgo mūziku - Pētera Vaska Vijolkoncertu "Tālā gaisma" un Džekina Pousona kompozīciju Murmurations.

Marks Buškovs (1991) dzimis Francijā īstenā vijolnieku ģimenē: tēvs  –  vijolnieks (un diriģents) Jevgēņijs Buškovs, Māte  –  vijolniece Alise Veitsnere, Vectēvs no tēva puses  – Roberts Buškovs, slavenu Krievijas orķestru vadošais vijolnieks, vectēvs no mātes puses – Matiss Veitsners. Tieši viņa vadībā Marks arī sācis spēlēt vijoli. Tas noticis piecu gadu vecumā, un jau pēc gada viņš debitējis uz skatuves…

Marks Buškovs ir vairāku ievērojamu konkursu finālists un laureāts, tostarp Karalienes Elizabetes konkursa finālists (2012), Monreālas Starptautiskās mūzikas balvas ieguvējs (2013), kā arī šosezon debitējis ar Amsterdamas Karalisko  Concertgebouw  orķestri Marisa Jansona vadībā.

Par savu nozīmīgāko skolotāju un mentoru viņš dēvē savulaik “Maskavas virtuozu” solistu, tagad Parīzes konservatorijas profesoru Borisu Garļicki. Marks sadarbojas ar daudziem Eiropas orķestriem (Hamburgas, Beļģijas, Biseles un Ljēžas, Parīzes), un viņa rīcībā ir slavenā vijoļmeistara Žana Batista Vijoma 1865. gadā būvētā vijole.

Komponists un skaņu režisors Džekins Pusons  –  dzimis un audzis Amerikā.  Skatuves gaitas Džekins sācis
kā bundzinieks un dziesmu tekstu autors rokgrupā  Firebrands  Singapūrā, kas guvusi vērā ņemamus panākumus dažādos starptautiskos festivālos. Pēcāk par savu aicinājumu Džekins atzinis iesaistīšanos brīvprātīgo misijās Āzijas, Āfrikas un Austrumeiropas valstīs, labdarības aktivitātes dokumentējot gan pierakstos un fotogrāfijās, gan skaņu ierakstos un videomateriālos.

2010. gadā Džekins Pusons uzsācis akadēmiskās mūzikas un kompozīcijas studijas Dānijas Karaliskajā mūzikas akadēmijā, bet no 2012. gada ir  ERASMUS  apmaiņas programmas students Latvijā: viņa kompozīcijas pasniedzējs Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā ir docents Rolands Kronlaks.   


Kompozīcija Murmurations  stīgu orķestrim pirmatskaņojumu piedzīvoja 2014. gada 30. martā Lielajā ģildē, festivāla  “Latvijas Jaunās mūzikas dienas” koncertā “Studenti komponē”  (to atskaņoja kamerorķestris Sinfonia Concertante Kārļa Kundrāta vadībā). Stāsta Džekins Pusons:  “Ceļojošo putnu pūļi, vienotas apziņas vadīti, padebešos zīmē gigantiskas dzīvās skulptūras.  Brīnišķie zīmējumi, kurus angliski dēvē par  murmurations, vērotāja acīm ir kā visīstākā mūzika… Šo maģisko dabas piedāvāto fenomenu esmu centies fiksēt mūzikā  – stīgorķestra tembros un saskaņās.”
I