Šoreiz "Jāzepā" satiekas visu trīs akadēmiju – Mākslas, Mūzikas, Kultūras – studenti. Tēma viena – Erasmus apmaiņas programma: pieredze, iespaidi, viedokļi.

Mākslas akadēmijā ieved Kristīne Kutepova. Viņa sarunājas ar apmaiņas studentiem no Honkongas un Itālijas. Uzzinām, kuras ir tās lietas, ko viņi nav iemācījušies dzimtenē, bet Latvijā gan.

Par saviem ieguvumiem, izmantojot Erasmus programmu, stāsta arī glezniecības studenti – Sabīne Vernere, Alise Bēržvale, Dāvis Ozols.

Mākslas akadēmijas rektors Aleksejs Naumovs 31. oktobra NRA intervijā Arno Jundzem uz jautājumu, vai mūsdienās jauni mākslinieki vispār var tapt, ja viņi neredz pasauli, atbildēja šādi: "Atbilde ir ietverta jautājumā. Nevar!"

Ar Erasmus studentu no Mūzikas akadēmijas iepazīstina Ieva Lapkovska. Edoardo Amendola klavierspēli šobrīd studē pie profesora Sergeja Osokina, iepriekš to apguvis arī pie Toma Ostrovska un Jura Žvikova. Edoardo stāsta, ka visvairāk Latvijas Mūzikas akadēmijā viņš novērtē to, ka cilvēki te ir atvērti, profesori dod iespēju izvēlēties, kuru skaņdarbu iestudēt un kā to interpretēt.

Tieši prāta atvērtība un ideju brīvība Latvijā visvairāk iepriecina Edoardo.

Sākumā viņam ir bijis diezgan grūtu iejusties šeit, jo latvieši ietur it kā distanci un ir vēsi, bet, kad rodas iespēja iepazīties, saproti, ka cilvēki ir atvērti, draudzīgi un ļoti uzticami.

Ieva uzdod Edoardo arī šādu jautājumu: vai viņš vēlētos redzēt mūsu akadēmiju citādāku, vai viņam ir kādi padomi, ko šeit vajadzētu uzlabot? Viņaprāt, akadēmijai vajadzētu strādāt pie tā, lai šeit būtu pēc iespējas internacionālāka vide. Šobrīd studenti, kas atbraukuši no citurienes, pārsvarā ir Erasmus apmaiņas programmas ietvaros, bet Edoardo pēc savas pieredzes zina teikt, ka internacionālāka vide akadēmijā var būt ļoti noderīga, jo tad gaisā virmo daudz vairāk ideju.

Latvijas Mūzikas akadēmijai ir potenciāls kļūt par starptautisku akadēmiju, neskatoties uz to, ka tā ir maza. Kvalitāte te ir! Vienīgi klašu, kur mēģināt, varētu būt vairāk...

Savukārt Kultūras akadēmijas studentu atziņas ir šādas:

* Savā Erasmus laikā biju iecerējusi iepazīties ar cilvēkiem, iegūt pieredzi tieši saziņā. Tiešām vēlējos iepazīt vairāk latviešus, bet tas Rīgā nenotiek tik vienkārši, jo cilvēki šeit nav tik atvērti.

* Latvijas Kultūras akadēmija man tiešām patīk – man patīk ģimeniskā atmosfēra, patīk, ka tā ir maza.

* Man patīk, ka šeit ir atšķirīgas iespējas izpausties.

* Man šķiet, ka latvieši mācās vairāk, nekā citi studenti. Piemēram, šeit viņi var divu gadu laikā apgūt franču valodu...

* Mums nav daudz nodarbību kopā ar latviešiem, bet tie studenti, kurus esam satikuši, ir ļoti jauki pret mums - pat ja viņi ir latvieši.

* Pasniedzēji šeit ir pretimnākoši un es izbaudu valodu apmācību – gan latviešu, gan krievu.

* Ļoti novērtēju, ka šeit ir badiju sistēma, kurā Latviešu studenti palīdz iejusties un iedzīvoties ārvalstu studentiem.

* Mūsu latviešu draudzene ir Gunda – pirmo nedēļu mēs neizdzīvotu bez viņas, un joprojām viņa rūpējas par to, lai mēs uzzinātu par šeit notiekošajiem pasākumiem un, ja vien mums ir kāds jautājums, mēs vienmēr varam vērsties pie viņas...

* Kāpēc es izvēlējos studēt Latvijā? Mani vienmēr interesējušas Baltijas valstis. Un es gribēju izbaudīt kaut ko neparastāku, nevis doties uz ierastajām valstīm – Angliju, Spāniju vai Franciju.

* Esmu tiešām priecīga, ka izvēlējos Latviju – pavadītais laiks šeit bijis vienreizējs.

Starp citu, smieklīgi atgadījumi ārzemju studentiem notiek gandrīz katru dienu, un katrs nākamais notikums esot vēl smieklīgāks par iepriekšējo.

Par savu pieredzi Erasmus programmas mobilitātes braucienā stāsta arī LKA studente Anna Niedola, kura turklāt jau gatavojas otrajam braucienam. Kā viņa izvēlas valstis uz kurām doties? Klausieties raidījumā!