Šoreiz raidījumā - vairāk par koklēm un sadarbību.

Proti, atskatāmies uz norvēģu tautas muzikantu viesošanos pie folkloras kopas "Kokle", kā arī uzzinām vairāk par koklētāju ansambļa "Raksti" desmit gadu jubilejas koncertu, kurā piedalīsies arī grupa "Tautumeitas".

Nedēļas nogalē Skolēnu pilī Rīgā pie folkloras kopas "Kokle" ciemos bija atbraucis Norvēģijas tautas mūzikas līderis un multiinstrumentālists Geirs Egīls Larsens un norvēģu jaunie tautas muzikanti. Pēc koncerta nākamās dienas rītā Larsens vadīja norvēģu tradicionālo mūzikas instrumentu meistarklasi, pēc kuras "Etnovēstīm" bija iespēja aprunāties ar folkloras kopas "Kokle" dalībniekiem, Elizabeti un Oskaru.

Viesojoties norvēģu tautas mūzikas instrumentu meistarklasē, īpašu interesi "Etnovēstīm" raisīja sena tautas klarnete, kuru klausāmies arī raidījumā.

Norvēģu tautas mūzikas meistarklases noslēgumā "Etnovēstis" pārmija dažus vārdus ar tās vadītāju, arīdzan iepriekšdzirdētās klarnetes spēlētāju, Geiru Egīlu Larsenu.

Geirs nobažījies atklāj, ka parasti viņš neļauj spēlēt savus instrumentus.

"Entovēstīm" viņš stāsta, ka Rīgā jau viesojies iepriekš, taču šī ir pirmā reize, kad viņš te satiekas ar muzikantiem, un tas esot ļoti jauki.

Jautāts, vai viesošanās uzdevums ir ne tikai iepazīstināt ar norvēģu tautas mūziku un instrumentiem, bet arī iemācīties ko jaunu no latviešu muzikantiem, Geirs atbild, ka latviešu melodiju spēlējuši gan koncertā, gan arī pagājušajā gada februārī, kad rīdzinieki viesojušies pie viņiem Verdāles pilsētā Norvēģijas vidienē. Norvēģu muzikanti ļoti novērtējot šo sadarbību un iespēju iepazīt latviešu tautas mūziku.

Pēc lielā vijolnieku skaita iepriekšējās dienas koncertā "Etnovēstis" secina, ka tautas vijoles spēle Norvēģijā ir ļoti populāra. Geirs to apstiprina, sakot, ka šī tradīcija ir ļoti spēcīga, un ka ļoti daudzi Norvēģijā spēlē tradicionālā stilā un tradicionālas melodijas.

"Etnovēstis" jautā, vai arī tas ir tradicionāli - spēlēt vijoli tik lielā pulkā kā vakar, Geirs atbild, ka pašlaik pie viņiem tas ir iecienīts spēlēšanas veids, taču agrāk norvēģu tautas mūzikā izteiktāks bijis solo izpildījums, jo īpaši ar hardanger vijoli, taču arvien ierastāka ir spēlēšana kopā - vijole un ērģeles, un akordeons, kā arī daudzas vijoles kopā.

"Etnovēstis" atsauc atmiņā koncertā dzirdēto melodiju, kas reiz spēlēta Rīgā, Geirs stāsta, ka tā esot sena viņa apkaimes melodija, kuru viņš esot iemācījies un tikai vēlāk atklājis, ka tā spēlēta arī citur - gan Norvēģijā, gan pavisam sen - 18. gs. vidū - Zviedrijā, gan arī Rīgā.

Šo sestdien Latvijas Dabas muzejā koklētāju ansamblis "Raksti" svinēs 10 gadu jubilejas koncertu. Autentiskuma cienītājiem uzreiz jāatzīstas, ka šajā kolektīvā sastopamas vien koncertkokles, un koklētājas visbiežāk spēlē komponistu sacerētus skaņdarbus, taču tautas mūzika māksliniecēm ir tuva, ne velti šajā koncertā piedalīsies arī tradicionālo dziedātāju grupa "Tautumeitas".

"Etnovēstis" tiekas ar vienu no koklētājām - Ievu Danovsku, lai uzzinātu vairāk par gaidāmo koncertu. Tātad būsit gaidīti "Rakstu" 10 gadu jubilejas koncertā Dabas muzejā 15. oktobrī 15:00, kur īpašās viešņas būs grupas "Tautumeitas" dziedātājas. Ieeja koncertā - bez maksas.