3. maijā Rīgas Modes muzeja kafejnīcā sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes Konfūcija centru un Ķīnas vēstniecību notika ķīniešu cītaras gudžeņ virtuozes Miao Cjinas koncerts un meistarklase.

Miao Cjina ir vairākkārtēja Ķīnas tradicionālās mūzikas izpildītāju konkursu laureāte un slavenā Ķīnas Nacionālā tradicionālās mūzikas orķestra mūziķe.

Kā klausītājiem stāstīja Miao, tad gudžeņ vēsture ir vairāk kā 2000 gadus sena. Mūsdienu gudžeņ ir 21 stīga, un cītaras garums pārsniedz pusotru metru. Mūziķe demonstrēja dažādas spēles tehnikas un pievērsa klausītāju uzmanību katra skaņdarba atskaņošanas specifikai. Miao uzsvēra, ka gudžeņ spēli apgūt neesot tik sarežģīti, sarežģītākais ir spēlē ielikt patiesas emocijas. Un emocijas ķīnieši attelojot ar dabas stihijām un ainavām. Koncertā atskaņotajiem skaņdarbiem bija tādi nosaukumi kā "Augsti kalni, Plūstoši ūdeņi", "Spēcīgais Taifūns", bet tūlīt klausāmies ķīniešu tautas dziesmu "Jasmīna aromāts".

Miao Cjinas koncertu apmeklēja arī Ķīnas vēstnieks Latvijā Huans Juns.Pasākumu noslēdzot, vēstnieks stāstīja, ka Ķīnas Tautas Republikas vēstniecība klausītājiem vēlas sniegt visu to labāko, tādēļ viņi neaicina tādus māksliniekus, kuriem, viņuprāt, nav pienācīgi augsts līmenis. Viņš piebilda, ka Pekinā Miao Cjinas solo koncertā nonākt būtu ļoti grūti, bet šeit klausītājiem pat ir iespēja uzdot viņai jautājumus. Viņš esot ļoti lepns, ka Miao Cjinas koncerts parāda Ķīnas tradicionālās kultūras mantojumu. Vēl vēstnieks atklāja, ka uz šo koncertu viņš esot īpaši aicinājis koklētāju Laimu Jansoni, jo viņš saskata daudz ko kopīgu starp kokli un gudžeņu. Ķīnas vēstnieks vēloties izmantot šo iespēju un iepazīstināt abas mākslinieces, cerot, ka viņām nākotnē izveidosies sadarbība.

Arī Čehijas Republikas vēstniecība aicina uz kādu tradicionālās mūzikas koncertu. Proti, 16. maijā Lielajā ģildē 18:00 vakarā koncertu sniegs viens no pazīstamākajiem čehu tautas mūzikas ansambļiem - Hradišt'an.

Vairāk par ansambli "Etnovēstīm" vēstī Čehijas vēstnieks Latvijā Miroslavs Koseks, un viņa teikto latvisko Māris Delveris.

Ansamblis Hradišt'an nāk no Morāvijas, tas savā mūzikā izmanto čehu tradicionālos instrumentus, piemēram, cimbalu, kā arī čehu tautas dziesmas, pievienojot mūsdienu dzejnieku tekstus. Ceļojot pa pasauli, Hradišt'an cenšas paņemt arī kaut ko no tām kultūrām, kuras viņi ir apciemojuši. Ieeja koncertā brīva.