Šonedēļ kopā ar etnomuzikologu Ansi Jansonu atskatāmies uz atvērto durvju dienām koklēšanas studijā "Kokļu mežs", kā arī no balss improvizācijas mākslinieces Danas Indānes uzzinām vairāk par dabiskās balss atbrīvošanas un improvizācijas kursiem.

Pagājušajā nedēļā līdz ar atvērto durvju dienām darbību uzsāka jaunā koklēšanas studija "Kokļu mežs". Jebkurš interesents bija aicināts apmeklēt studiju, uzzināt vairāk par kokles spēli agrāk un mūsdienās, kā arī noklausīties paraugdemonstrējumus un praktiski iepazīties ar koklēšanu. "Etnovēstis" aprunājās ar "Kokļu meža" idejas autoru un vadītāju Ansi Jansonu, lai noskaidrotu, ko koklēšanas studija mums piedāvā.

"Pirms pāris gadiem pat nedomāju un arī nemācēju mācīt - kad jautāja, vai nevaru pamācīt. Laikam ejot, pieredze augusi, un pirms vairāk nekā gada iznāca vadīt vairākas meistarklases - sapratu, ka tā lieta man patīk, un pērn izdomāju paskatīties, kas notiks - ierakstīju feisbukā ziņu, ka gribu mācīt spēlēt kokli. Atsaucība bija liela. Pagājušais gads bija tāds eksperimentālais gads - kad mācījos mācīt kokles spēli," smaidot atklāj Ansis. Viņa jaundibinātajā studijā turpina darboties visi, kas pie Anša mācījās pērn, un nāk arī jauni.

"Šobrīd studijā esmu vienīgais skolotājs, piedāvāju gan grupu nodarbības, gan individuālās. Mācu arī tos, kuri intesējas par spēlēšanu uz skatves - ar aparatūru, dažādiem efektiem. Turklāt labā ziņa ir tā, ka daudziem Latvijā ir savas kokles, savi instrumenti!"

Rudens ir brīnišķīgs laiks, lai uzsāktu gaitas kādos sevis pilnveidošanas kursos. Par dabiskās balss atbrīvošanas kursiem "Etnovēstīm" stāsta balss improvizācijas māksliniece Dana Indāne.

"Pēc savas struktūras balss ir universāls instruments - atšķiras tikai tas, uz ko tiek likts uzsvars katra skolotāja nodarbībā," stāsta Dana. "Man pašai svarīgs šķiet rotaļīgums, vieglums - saistībā ar balsi bieži jūtamies ievainojami, ar to saistītas sarežģītākas emocijas - bailes, nepārliecinātība.

Un tad caur spēles prieku varam atlikt malā prātu, kritisko spriedumu par sevi un ļauties brīvam skanējumam sevis izpausmē caur balsi.

Esmu apguvusi gan skatuves mākslu, gan improvizāciju, tāpēc vēlos izveidot tālāku apmācību un eksperimentus - šoreiz kursos vairāk strādāsim ar balsi, kustības improvizāciju un radošuma atvēršanu, kas palīdzēs gan ikdienas, gan svētku situācijās. Arī vienkārši ejot pa ielu, justies labi ar savu balsi, sajust savu elpu veselīgu un spēcīgu."

Savukārt nedēļas nogalē no 16. līdz 18. septembrim jaunieši, kas iesaistīti tradicionālajā kultūrā, tiksies pasākumā "Jauniešu Etnodienas 2016". Šis pasākums kļuvis par ik rudeni gaidītu notikumu un šogad norisināsies jau septīto reizi.

Šogad Etnodienu pasākums notiks Ogrē, kur trīs dienu laikā jauniešiem no Lēdurgas, Rēzeknes, Ropažiem un Rīgas būs iespēja tikties ar brīnišķīgiem pasniedzējiem - attīstīt ritmiskās iemaņas bundzinieka Tāļa Gžibovska vadībā, izzināt savas balss slēptās spējas Danas Indānes improvizācijas meistarklasē, kopā ar Zani Šmiti mācīties kādreiz pie Daugavas dziedātas tautasdziesmas un izveidot vislabāko Etnodienu ansambli Dinas Liepas vadībā.

Jauniešu Etnodienu ietvaros 16. un 17. septembrī 21:00 vakarā visi interesenti būs gaidīti uz sadancošanos Ogres novada Kultūras centra Mazajā zālē.

Savukārt, svētdien, 18. septembrī, plkst. 15:00 uz Ogres 1. vidusskolas kāpnēm sāksies "Jauniešu Etnodienu" dalībnieku koncerts. Tad sekos gājiens uz Pilsētas skvēru, kur koncerts turpināsies un notiks sadancošana, kur savukārt interesentiem apgūt jaunus tautasdeju soļus.

"Jauniešu Etnodienas 2016" rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Ogres novada Kultūras centru un Ogres Danču klubu. Pasākumā piedalīsies Lēdurgas "Putni", Ogres Danču klubs, Preiļu "Rūtoj", Rēzeknes "Vīteri", Rīgas "Kokle", "Skandinieki"un "Zvīgzna", Ropažu "Oglīte" un citi. Vairāk infromācijas lnkc.gov.lv

Latvijas Universitātes folkloras deju kopa DANDARI aicina jaunus dalībniekus! Interesenti aicināti ierasties LU Fizikas un matemātikas fakultātē pirmdien 19. un 26. septembrī plkst. 19:00, lai kopā dejotu, dziedātu un muzicētu, vairāk informācijas www.dandari.lv