Atzīmējot Latvijas Radio 3 "Klasika" 20. gadskārtu, 1. janvārī "Klasikas" ēterā skanējumu sāk projekts "Zvaigžņu nakts".

Vesela mēneša garumā izcilu mākslinieku sniegumā skanēs visu laiku skaistākās šūpuļdziesmas, serenādes un citas naksnīgas miniatūras. Zvaigžņu vidū – Elīna Garanča un Raimonds Pauls, Egils Siliņš un Agnese Egliņa, Iveta Apkalna un Reinis Zariņš, Marina Rebeka un  Laila Holberga, Dita Krenberga un Arturs Maskats, Elīna Šimkus un Vestards Šimkus, Egīls Šēfers un Toms Ostrovskis, Ēriks Kiršfelds un Herta Hansena, Elīna Bukša un Elīna Bērtiņa, Rīgas saksofonu kvartets, Shipsi, Daumants Kalniņš un Kaspars Zemītis, Laima Jansone un Raimonds Tiguls, Andrejs Puškarevs un Edgars Saksons, RIX kvartets, Inga Kalna, Ksenija Sidorova, Marta Sudraba, Normunds Šnē, Gunārs Upatnieks, Inese Galante, Raimonds un Oskars Petrauski, Māra Briežkalna džeza ansamblis un citi mākslinieki.

Visi skaņdarbi ierakstīti no jauna, speciāli šim projektam. "Zvaigžņu nakti" atklāj Egils Siliņš un Agnese Egliņa, kuri ieskaņojuši Arvīda Žilinska dziesmiņu "Labu nakti".

Kā tad īsti ir - vai Egils Siliņš vēl atceras, kā šī dziesmiņa savulaik ik vakaru skanēja Latvijas Radio vakara pasaciņas laikā? "Katrā ziņā, atceros!" - smaida dziedātājs. "Tikai toreiz īsti nezināju, ka tās autors ir Arvīds Žilinskis - domāju, ka tā ir tautas dziesma. Bija man kādi trīs, četri, pieci gadi - vakara pasaciņas klausīties bija pašsaprotama lieta. Burvīgā aktiera Harija Misiņa balss bija tāda, ka tās noskaņa aizķērusies līdz pat šai dienai."

Bet vai Egils pats saviem bērniem dziedājis šūpuļdziesmas? "Protams! Abiem dvīņiem - Zanei un Kārlim, sevišķi jau Zanei: viņa slikti gulēja.

Atceros, ka reiz man bija jāgatavo valsts eksāmens, bet bērniņš traki brēca: paņēmu pičpaunā, un, kad dziedāju, mierīgi gulēja.

Manuprāt, dziesmiņu dziedāšana vecākiem ir jauka satuvināšanās ar bērnu," prāto Egils un neslēpj, ka ar pianisti Agnesi Egliņu viņam ir īsts prieks sadarboties.

Tikām Agnesei Egliņai šūpuļdziesmas dziedājusi gan māmiņa, gan vecmāmiņa, un arī dziesmiņu "Labu nakti", kas savulaik skanēja Latvijas Radio, viņa atceras it labi. Kāda viņai šķiet Egila Siliņa balss? "Skaista! Patiešām, skaista... Man tikai jāuzmanās, jo dažkārt pat piemirstas pašai spēlēt, jo gribas klausīties viņa balsī! Tas man ir ļoti liels notikums..."

Projekta "Zvaigžņu nakts" idejas autore ir "Klasikas" direktore Gunda Vaivode. Ideja lolota jau ilgāku laiku, un "Klasikas" jubileja Gundai šķitusi īstā reize, kad veidot ne tikai jubilejas raidījumus un krāšņu koncertu, bet arī jaunus fondu ierakstus. Viņa šai saistībā sākusi uzrunāt mūsu izcilākos māksliniekus.

"Latviešu šūpuļdziesmas - tas ir kaut kas ļoti mīļš un tuvs ikvienam klausītājam, gan lielam, gan mazam. Un es sāku uzrunāt mūsu lielos, izcilos māksliniekus, sāku ar Elīnu Garanču. Viņa uzreiz atsaucās un piekrita, un tad es domāju - ja viņa piekrīt, tad tam maisam gals ir vaļā, un sāku apzināt visus pārējos. Visi mākslinieki bija tik ļoti atsaucīgi, ka man faktiski nebija ne mazāko grūtību. Bet, protams, sakoordinēt viņus visus šādā vienā projektā arī nemaz nav tik vienkārši," intervijā Latvijas Radio stāsta Gunda Vaivode.

Visu laiku skaistākās šūpuļdziesmas un citas naksnīgas miniatūras mūsu izcilākie mākslinieki ierakstījuši ļoti interesantos sastāvos. Elīna Garanča, piemēram, pirmo reizi veikusi ierakstu kopā ar Raimondu Paulu, izpildot maestro dziesmu "Aicinājums".

Elīna Garanča atzīst, ka sadarbība ar Raimondu Paulu viņai bijis ļoti īpašs notikums, jo Paula personība viņā raisa milzu cieņu, apbrīnu un bijību. "Būt kopā ar viņu vienotā radošā procesā ir, protams, milzīgs ieguvums. Tāpēc ka - tā, kā maestro Pauls spēlē, tā nespēlē neviens. Un būt kādai daļiņai no šī visa viņa universa, protams, ir milzīgs pagodinājums," uzsver Elīna Garanča.

Gunda Vaivode intervijā LR1 stāsta, ka arī viņai šī Elīnas Garančas un Raimonda Paula satikšanās Latvijas Radio pirmajā studijā, kur notika ieraksts, bija ļoti būtiska un viņu pat pārsteidza abu milzīgi atbildīgā attieksme pret šo kopdarbu.

"Raimondu Paulu, kurš parasti ir tik asprātīgs un humorīgs, ne tik bieži var redzēt emocionāli aizkustinātu. Bet šoreiz, klausoties šo ierakstu, viņš tiešām notrausa pa asarai. Un, protams, ka arī Elīnai tā bija ļoti skaista sadarbība. Ir pat ieceres, ka varētu arī kaut ko turpināt pēc šī projekta," atklāj Gunda Vaivode.

Egils Siliņš un Agnese Egliņa ierakstījuši veco, labo Arvīda Žilinska dziesmiņu "Cimdi, zeķes, zābaciņi", Marina Rebeka un Laila Holberga - Valdemāra Ozoliņa "Šūpļa dziesmu", Elīna Šimkus un Vestards Šimkus - Jāņa Mediņa "Zelta sapnīt", bet Daumants Kalnins un Kaspars Zemītis - Imanta Kalniņa "Miega dziesmiņu" ar Blaumaņa vārdiem, kas kādreiz Latvijas Televīzija ievadīja un noslēdza vakara pasaciņu.

Daumants Kalniņš par Latvijas Televīzijas kādreiz tik slaveno miega dziesmiņu zina tikai no citu nostāstiem, bet Kaspars Zemītis ļoti labi atminas, ka tās klausīšanās bijis ikvakara rituāls. "Tas tiešām man ir saistīts ar tādām jaukām un saldām bērnības atmiņām. Otras saldās atmiņas man saistās ar veļasmašīnas dūkoņu, jo mana mamma vēl lika kaut ko mazgāt vēlu vakarā, un šī dūkoņa mani iemidzināja. Līdzīgi kā šī skaistā dziesmiņa," saka Kaspars Zemītis.